› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

2200 nowych miejsc pracy. PO zapewnia, że to możliwe

› bieżące ponad rok temu    5.11.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 24 ocen 46 / 26%
A A A
 fot. Marcin Pszczółkowski

Platforma Obywatelska przekonuje, że w naszym regionie, w ciągu 8 lat może powstać nawet 2200 nowych miejsc pracy. Taki efekt da wcielenie w życie wszystkich projektów dotyczących rozwoju turystyki wodnej w naszym regionie.

Efektem realizacji programu dla Elbląga, który przygotowała Platforma Obywatelska, będzie około 2200 nowych miejsc pracy – powstających sukcesywnie – właściwie od dziś przez kolejne lata. Nie są to czcze obietnice, ale konkretne analizy i opracowania eksperckie, które wskazują, ile nowych miejsc pracy mogą wygenerować już trwające oraz planowane do realizacji inwestycje w turystykę w naszym mieście i regionie.

Inwestycje już są realizowane

W Elblągu i wokół Elbląga w ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji, których celem jest wykorzystanie walorów tego regionu.

• Pętla Żuławska – sieć marin i przystani – wartość ok. 90 mln zł,
• Kanał Elbląski – ponad 400 mln z RPO Warmii i Mazur i z budżetu państwa,
• Port Morski i nabrzeże w Elblągu – ponad 60 mln zł.

Oznacza to, że na turystykę wodną w subregionie elbląskim wydano już łącznie ok. 550 mln zł. Te inwestycje oraz inne działania (głównie na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej - stały się ważnym argumentem na rzecz budowy kanału przez Mierzeję.

2200 nowych miejsc pracy to realne ustalenia

- Sumując wszystko razem, posiadamy dzisiaj analizy, prognozy popytu, podaży – które wskazują, że kontynuując programy rozwoju turystyki wodnej, sprawnie nim zarządzając i promując możemy spowodować powstanie 2.200 nowych miejsc pracy w Elblągu i w okolicy – mówi Jerzy Wcisła, przewodniczący PO w Elblągu.

Jak wskazuje Wcisła, 700 miejsc pracy powstanie wokół Portu w Elblągu. 1.500 miejsc pracy będzie związane z turystyką.

- W Elblągu działa spółka Pętla Żuławska. Na razie zatrudnia trzy osoby w mieście i kilka w regionie. Ale tak naprawdę spółka dopiero startuje – dodaje szef Platformy. - W kolejnych latach program Pętla Żuławska będzie kontynuowany.

II etap Programu zakłada inwestycje o podobnej wielkości jak w I etapie. W Elblągu mamy już jeden konkretny projekt wartości ok. 7 mln zł. Czeka Frombork. PO programem chce objąć także Kanał Elbląski. Wówczas spółka Pętla Żuławska – która już dzisiaj z Elbląga zajmuje się turystyką wodną od Gdańska po Sztum i Braniewo – będzie zajmowała się także turystyką na Kanale Elbląskim. To już będzie spora firma, z odpowiednią kadrą.

- W Elblągu działa już komercyjny operator turystyczny duża, europejska firma Kuhnle Tours. Ich łodzie są w Elblągu serwisowane, turystów obsługują elblążanie – wszyscy zarabiają. A to pierwszy sezon – i bez największej atrakcji Kanału Elbląskiego – mówi Jerzy Wcisła.

Nowe miejsca pracy w turystyce wodnej będą powstawały coraz szybciej

1.500 miejsc pracy – w ciągu 8 lat – to 150-200 nowych miejsc pracy rocznie. To jest skala wyzwania dla Elbląga. To nie tylko kanał przez Mierzeję, ale cały ciąg inwestycji, które są realizowane w Elblągu i wokół Elbląga od kilkunastu lat. Tak rozbudowanego projektu rozwojowego Elbląg jeszcze nie posiadał.

- Ja to porównuję do posiadania Michelina przez Olsztyn – mówi Jerzy Wcisła.

Platforma Obywatelska przekonuje, że jest o co walczyć. I to nie są żadne gruszki na wierzbie, ale konkretny projekt, z konkretnymi działaniami i inwestycjami – co ważne zasadniczo nie obciążającymi budżetu Miasta.

Jerzy Wilk działa na szkodę przekopu

- Oczywiście, kanał przez Mierzeję w tej układance ma strategiczne znaczenie. Dlatego tak groźne dla Elbląga są wypowiedzi obecnego prezydenta Jerzego Wilka, który miesiąc temu zagroził, że złoży doniesienie na projekt budowy kanału do prokuratora. Jerzy Wilk złoży doniesienie do prokuratora na realizacje największej w powojennych dziejach inwestycji, której beneficjentem będzie Elbląg. Czyli zatrzyma realizację tej inwestycji – dodaje Jerzy Wcisła. - A powód? Bo ma informacje, że ktoś wykupił działki, i żeby ten ktoś mógł na nich zarobić, to zmieniono lokalizację budowy kanału. Jednym słowem spisek totalny. Miesiąc temu groził i zapowiadał że sprawdzi. Ja mam w związku z tym propozycję, by raz Jerzy Wilk zachował się jak mężczyzna i nie straszył, ale złożył doniesienie na polski rząd – bo to on będzie inwestorem – że fałszuje dokumentację, naraża skarb państwa na ponad 30 mln zł strat i „KOMUŚ” daje zarobić na manipulacjach działkami. Mi wystarczył jeden dzień, by sprawdzić, że to wszystko jest nieprawdą. Wystarczy wykonać trzy telefony lub pisma: do Urzędu Morskiego, Lasów Państwowych i Gminy Sztutowo. Oczywiście Jerzy Wilk mi nie uwierzy, więc czekam na zapowiadane doniesienie do prokuratury. Jeszcze przed wyborami.

+ 12 głosów: 46 (26%) 34 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (24)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ kahs
  ponad rok temu 24
  Platforma musi wygrać te wybory!!!!
  odpowiedz oceń komentarz 0 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wszystko PO wcy zrobią by sie na sotłkach utrzymać, nawet obiecają Wam cotygodniowe wycieczki na tamten świat ...bez powrotu :)
  ponad rok temu ocena: 33%  23
  Ci z PO mieli na to 7 lat, w Elblągu 4 lata i co? Jak zwykle gówno i "rodzina na swoim",...z układu.
  odpowiedz oceń komentarz 3 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ klik
  ponad rok temu ocena: 60%  22
  A ja taśmy J. Wilka, oryginały, słuchałem i przyjmowanie Komunii Świętej przez tegoż Wilka widziałem, chociaż nie miał prawa. I jak można głosować na takiego Jerzego Wilka?
  odpowiedz oceń komentarz 6 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pawel-elb
  ponad rok temu ocena: 33%  21
  Za dużo tej nienawiści, która pozbawia wielu komentujacych rozumu. Nie ważne, że ten plan ma oparcie w konkretnych działaniach, nie ważne,że nie dotyczy on obiecywania gruszek na wierzbie, tylko pokazuje, że to jest mozliwe. Najwazniejsze dla innych jest naplucie, i to z jakiego powodu..bo jest z PO, Pani Wcisła, jest Pan silnym człowiekiem, który pracuje dla tego miasta a nie4 tylko krzyczy.
  odpowiedz oceń komentarz 1 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 997
  ponad rok temu ocena: 33%  20
  jak mówiła Genowefa Pigwa: sto,pińcet,tysiąc, milion-PO nie znajdzie tylu bezrobotnych,może wreszcie Marysia weźmie sie do pracy !!!!!
  odpowiedz oceń komentarz 2 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ otwórz-oczy-zacznij-myśleć
  ponad rok temu ocena: 50%  19
  Jak można głosować na PO? Ludzie, nie widzicie co się dzieje? Ile podatki wzrosły przez 7 lat? O aferze taśmowej nie słyszeliście?
  odpowiedz oceń komentarz 5 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ proz
  ponad rok temu ocena: 29%  18
  Głosuję na PO, bo uważam, że w skali kraju to najlepsza formacja, cenię Marszałka, ale zamiast przekopu inny temat proszę.
  odpowiedz oceń komentarz 7 17
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wyborca
  ponad rok temu ocena: 56% 17
  Masz prawo popełniac błędy... Niestety...
  ~ brednie turbana
  ponad rok temu ocena: 33%  16
  turban łeb ci ścisnęło do reszty ,ty nieogarnięty paskudny anonimie .Twoja nienawiść do członków PO jest przerażająca - nie masz szacunku do nikogo bez względu na to co robią i czy w słusznej sprawie występują
  odpowiedz oceń komentarz 8 16
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ turban
  ponad rok temu ocena: 67% 15
  znam osobiscie kilku czlonkow PO ci ludzie harakteryzuja sie wrecz ksiazkowa hipokrycja, cynizmem, buta i zaklamaniem. W relacji bezposredniej mowia co innego a publicznie łgaja jak psy. efekty ich rzadow sa zupelnie inne opd tego co wyrzucaja przez swoje otwory gebowe. A le przyklad szedl z gory od donka. a ja sie pytam tych łotrow z PO co zrobiliscie z koleja nadzalewowa i pochylniami na kanale elblaskim?!! dwie atrakcje turystyczne regionu zostaly zniszczone dzieki wam obłudnicy! a wy mowicie o turystyce? jaka turystyka hipokryci?
  oceń komentarz 12 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ karol
  ponad rok temu ocena: 60%  14
  A ci znowu bajki opowiadają. Wszystko będzie działało dopiero jak powstanie przekop. Czyli kiedy elbląska PO zacznie mieć większe wpływy w państwie niż cala pomorska PO. No panowie, jakość kampanii na poziomie Obywatelskiego Elbląga i ich pomorskiego referendum.
  odpowiedz oceń komentarz 9 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wiza
  ponad rok temu ocena: 30%  13
  Zgadza się, turystyka jest najszybciej rozwijającą się dziedziną życia gospodarczego. Przedstawione założenia przez Platformę Obywatelską w oparciu o atrakcyjne położenie Elbląga i zrealizowane inwestycje są gwarancją, że nowe miejsca pracy powstaną. A więc 16 listopada 2014 roku oddajemy głosy na kandydatów PO lista nr 4.
  odpowiedz oceń komentarz 8 19
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ turban
  ponad rok temu ocena: 67% 12
  jaka turystyka imbecylu? elblag i turystyka? puknij sie w ten pusty dzban POwski oszolomie! chyba ze chodzi ci o ta turystyke w wykonaniu grzesia nowaczyka i jego holoty czyli zwiedzanie swiata na koszt podatnika? chiny,emiraty arabskie i co teraz? moze korea ?glosy oddane na PO swiadcza o tym ze spoleczenstwo daje sie dymac zeby POmiotom zylo sie lepiej, nie obywatelom tylko POmiotom,POciotkom i kolesiom czlonkow Parti OBludy. Tak wiec kochani omijamy liste numer 4 ,tak jakby jej wogole nie bylo bo sa tam ludzie ktorzy juz rzadzili i byly to lata stracone
  oceń komentarz 14 7
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wyborca
  ponad rok temu ocena: 75% 11
  Patrze i nie wierze, że w naszym kraju żyją jeszcze tacy ludzie. Jedź mieszac w Brukseli czlowieku, daj dla Elbląga spokoj wreszcie, to i tak wystarczająco okradzione miasto...
  ~ Arczibar
  ponad rok temu ocena: 71%  10
  Elblążanie dziękują PO. Swoją decyzję podjęli podczas referendum w kwietniu 2013 r.
  odpowiedz oceń komentarz 30 12
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ lokalny patriota
  ponad rok temu ocena: 24%  9
  Konkretny program i konkretni ludzie. Można wierzyć, że profesjonalnie zaplanowane działanie nie jest obiecywaniem tylko programem mającym szansę powodzenia.
  odpowiedz oceń komentarz 10 31
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ gont
  ponad rok temu ocena: 92% 8
  Niezła prowokacja
  oceń komentarz 11 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ NoName
  ponad rok temu ocena: 78%  7
  Co za bezczelni ludzie. Platforma Obywatelska doprowadziła Polskę do upadku, a ci kandydaci mają jeszcze czelność kpić sobie z wyborców fałszywymi obietnicami.
  odpowiedz oceń komentarz 38 11
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Głos prawdy
  ponad rok temu ocena: 80%  6
  Banda kłamców kurczowo trzymających się stołków. Szwed obiecał 2 tyś to wy dacie 2,2 tyś. Komedianci. Wasz czas dobiega końca. Wasz lider ucieka przed wezwaniami trybunału- prezydent mataczy w sprawie WSI. To koniec.
  odpowiedz oceń komentarz 33 8
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ yataman
  ponad rok temu ocena: 80%  5
  tym państwu juz podziekujemy. dzieki nim w elblagu odbylo sie skuteczne referendum w ktorym polegl ich prezydent i przewodniczacy rady miejskiej jurek motorowka. Ci sami niekompetentni ludzie ktorzy doprowadzili do tego ze spoleczenstwo ich odwolalo to ci sami ludzie ktorymi otoczyl sie nowaczyk przez co polegl a teraz ci sami ludzie obiecuja gruszki na wierzbie i desperacko walcza o to aby sie dostac lub tez zostac przy korycie i zyc na koszt podatnika. mowie im woon! nie ze mna te numery oszusci! wezcie sie za uczciwa prace w innej branzy bo jako politykierzy to juz chyba jestescie skonceni
  odpowiedz oceń komentarz 36 9
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ gont
  ponad rok temu ocena: 80%  4
  Przebili Edmunda. Kto da więcej? Pewnikiem te nowe miejsca pracy dostaną się pełowcom w urzędach i spółkach komunalnych.
  odpowiedz oceń komentarz 33 8
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wyborca
  ponad rok temu ocena: 80%  3
  Haloo, ludzie z PO, pobudka! Wasz lider zostawił Polskę i uciekł za granice :P Obiecywaliście, złote góry nie raz... Opanujcie się w tych kłamstwach bo wam drewniane nosy zaczną wyrastać :D
  odpowiedz oceń komentarz 40 10
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ hahah
  ponad rok temu ocena: 0% 2
  Mało macie chociażby dróg , stadionów przypomnijcie sobie co Jarek wam zostawił po swoich rządach z bratem - dziesiątki pomników .
  ~ King
  ponad rok temu ocena: 80%  1
  Po chyba naprawde uwaza ludzi za oszolomow oni juz wszystko obiecali i nic nie zrobili
  odpowiedz oceń komentarz 43 11
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.