› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dlaczego w elblag.net nie będzie sondy przedwyborczej?

› bieżące ponad rok temu    25.11.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 22 / 68%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

II tura wyborów pomiędzy Jerzym Wilkiem, a Witoldem Wróblewskim już w najbliższą niedzielę, 30 listopada. Podjęliśmy decyzję, że tym razem nie uruchomimy sondy internetowej sprawdzającej preferencje wyborcze naszych Czytelników. Dlaczego?

W przeprowadzonej sondzie internetowej przez I turą wyborów wyraźnie zwyciężył Edmund Szwed z Obywatelskiego Elbląga. Wynik ten miał się nijak do realnych wyników wyborów samorządowych opublikowanych przez PKW. Podobnie wynik Jerzego Wilka z Prawa i Sprawiedliwości, który zajął przedostatnie miejsce.

Przeanalizowaliśmy nasze działania. Po uwagę wzięliśmy frekwencję w naszym mieście (około 30%) oraz wiek osób, które faktycznie udają się do lokali wyborczych, aby oddać głos na danego kandydata. W analizie pomógł nam sondaż wykonany przez naszą redakcję metodą exit poll w wyborczą niedzielę. Wnioski?

Mieszkańcy, którzy idą rzeczywiście do urn wyborczych zazwyczaj nie mają tak świetnego obycia z nowymi technologiami. Zazwyczaj nie korzystają z Internetu oraz komputera, nie czytają elbląskich serwisów internetowych. Elektorat wyborczy jednego z kandydatów, to głównie osoby starsze (60+) i w średnim wieku (40-60). W rozmowie z naszymi ankieterami przyznawali się, że nie biorą udziału w badaniach sondażowych (telefonicznych i internetowych).

Te wszystkie aspekty utrzymały nas w przekonaniu, że uruchamianie sondażu internetowego jest bezcelowe. Przy tak małej frekwencji i dogrywce pomiędzy wyłącznie dwoma kandydatami wygrać może osoba, która uzyska 500-1000 głosów więcej. Tak mała różnica może nie mieć przełożenia na żaden opublikowany sondaż.

Nie oznacza to, że nasza redakcja w ogóle nie będzie starała się przeprowadzić żadnych badań dotyczących preferencji wyborczej mieszkańców Elbląga. Już wkrótce wyruszymy z kamerą na ulice naszego miasta i zapytamy spotkane osoby o to, na kogo oddadzą swój głos. Materiał ten będzie jednak bardziej ciekawostką, niż poważnym sondażem przeprowadzonym na dużą skalę.

+ 15 głosów: 22 (68%) 7 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ A1
ponad rok temu ocena: 0%  7
CENZURA!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A1
ponad rok temu 6
Przecież nie będę brał udziału w sondzie, za którą mam płacić w postaci sms-a, np. sonda na "infoelblag" przed I turą wyborów. Na głowę upadli. Jak im to wypomniałem w trzech komentarzach, to wszystkie skasowali :-) (cenzura działa).
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emeryt88
ponad rok temu ocena: 100%  5
Już zapowiedział kolejne obligacje. Ludzie czy nie żal Wam tego miasta? Tu potrzeba ludzi energicznych i otwartych a nie rządów leśnych ludzików. Juz PKW pokazało co z tego wychodzi.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ parach
ponad rok temu ocena: 100%  4
Bo sonda internetowa to po prostu zwykła zabawa. Ot, taka dla hecy :) Żeby coś się działo :) Ale bawić trzeba się umieć :D I nie brać do głowy wyników takiej sondy. Ale zorganizować taką zabawę warto.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ truskawki
ponad rok temu ocena: 100%  3
Jak najbardziej się zgadzam z powyższą notką.. W sondach głosują w wiekszości człowieki internety, którzy do urn juz nie idą. Najlepiej potrafią tylko klikac i stukac w klawiature, nie pójdą na wybory, a poźniej jeszcze krytykują, że h*j*wa sonda i h*j*wy elblag.net. Barany - sory, ale głupota ludzi czasem mnie z równowagi wyprowadza. Podejrzewam gdyby frekwencja człowieków internetów była taka sama na głosowaniach jak w sondach gazet internetowych to wyniki głosowania byłyby całkiem inne!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 50%  2
w infoelblag panuje obrzydliwa cenzura, komentazre nieprzychylne POwcom lub przeciwne wroblewskiemy sa natychmiast usuwane albo nawet niedopuszczane. Widac infoelblag sie sprzedalo parti obludy. Maja w tym pewnie swoj interes. Moze pani redaktor szykuje sie na stanowisko rzecznika? hmm? podejzana sprawa z tym infoelblag bo cenzura i manipulacja tam wieksza niz swego czasu na portelu. A i ich sonda wyraznie jest kupiona.dobrze ze chociaz wy sie nie bawicie w te smieszne sondy ktore co innego pokazuja a co innego jest pozniej w wyborach. bez sensu taka zabawa, ludzie klikaja z roznych ip, z roznych telefonow. bzdura totalna
odpowiedz oceń komentarz 7 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kobi
ponad rok temu ocena: 20%  1
Dzieki temu ze na wybory chodza starsi i swiadomi to dzieki nim Wilk wygra
odpowiedz oceń komentarz 2 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.