› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

EKOnomiczna propozycja. Czy powstanie Aglomeracja Elbląska?

› bieżące ponad rok temu    25.09.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 23 ocen 91 / 76%
A A A

Elbląska Koalicja Obywatelska proponuje połączenie miasta Elbląg z gminą wiejską Elbląg. To, według działaczy EKO, spowoduje poprawę sytuacji finansowej i gospodarczej naszego miasta i regionu. Jako przykład podawany jest tu wariant zielonogórski. Drugim etapem jest zaś łącznie powiatu grodzkiego i ziemskiego.

Połączenie miasta i gminy wiejskiej to nie tylko zwiększenie obszaru miasta, ale również możliwość pozyskania z budżetu państwa sporego wsparcia finansowego. Takie unormowania prawne, jak wskazywał Stefan Rembelski, są zapisane w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Za połączenie gmin przyznawana jest specjalna premia finansowa. W takim przypadku podniesiony zostaje o 5 punktów udział nowej gminy w podatku PIT. W przypadku Elbląga, przez 5 lat może to być nawet 108 mln zł rocznie (dla połączonych już samorządów).

Kolejnym etapem byłoby zaś połączenie powiatu ziemskiego i elbląskiego, w jeden region, który tworzyłby Aglomerację Elbląską.

- To może stworzyć szansę dla naszego regionu i miasta na wyjście z zapaści finansowej i gospodarczej. Wszystko jest zgodne z prawem i realne do przeprowadzenia, podobnie stało się w przypadku Zielonej Góry – przekonywał Paweł Nieczuja-Ostrowski. - Jeśli władze samorządowe miasta i gminy dojdą do porozumienia, takie połączenie gmin mogłoby wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

Cezary Balbuza, kandydat na prezydenta miasta, wskazuje także, że dzięki takiej fuzji nasze miasto uzyska szybki dostęp do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, które obecnie znajdują się w granicach gminy wiejskiej Elbląg.

- Gmina wiejska i tak jest uzależniona od miasta. Choćby jeśli chodzi o usługi komunalne – mówił Balbuza. - Samorządy powinny szybko dojść do porozumienia w tej sprawie. Ponadto ten projekt wpisuje się w założenia Strategii Elbląga.

Paweł Nieczuja-Ostrowski zasygnalizował, że w Sejmie jest już projekt połączenia powiatów ziemskich i grodzkich. Jednak te unormowania nie zakładają wypłacania premii samorządom za połączenie.

- Warto więc teraz z tego pomysłu skorzystać, aby otrzymywać z budżetu państwa realne wsparcie finansowe – dodał.

Po połączeniu obu powiatów łączna premia z budżetu państwa wyniosłaby prawie 140 mln zł.

Jak się okazuje, to nie jedyny argument przemawiający za połączeniem Elbląga i gminy wiejskiej. W kontrakcie zielonogórskim, który reguluje wszystkie zasady połączenia gmin zapisano, że podatki lokalne ustala się na najniższym poziomie. Czyli po połączeniu naszych gmin elblążanie płacili by podatki lokalne w takiej wysokości, jaka teraz obowiązuje na terenie gminy wiejskiej.

Następstwa utworzenia Aglomeracji Elbląskiej to:

Miasto Elbląg, już bez powiatowego charakteru, wejdzie w skład Powiatu Elbląskiego jako centralny ośrodek Aglomeracji Elbląskiej.

Powiększony o miasto Powiat Elbląski przejmie prowadzenie zadań powiatowych na terenie Elbląga, jak też związane z nimi środki budżetowe.

Dzięki temu możliwe będzie skupienie się miasta na realizowaniu planowej polityki prowadzącej do rozwoju Aglomeracji Elbląskiej.

Zgodnie z zapisami Ustawy Kodeks Wyborczy z 5 stycznia 2011 r. (art. 418), Rada Miasta Elbląga będzie musiała dokonać podziału Elbląga na stałe jednomandatowe okręgi wyborcze.

 

+ 69 głosów: 91 (76%) 22 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (23)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lepiejwiedzacy
ponad rok temu ocena: 50%  23
Co za bzdury !!!!! Już widzą jak rada gminy wiejskiej i rada powiatu głosują za samorozwiązaniem, a takie uchwały są niezbędne...... no i wszyscy urzędnicy z entuzjazmem dokonają samozagłady ....... ha, ha,,,,,,
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cezar
ponad rok temu ocena: 100% 22
A jak Polacy zagłosowali za UE czy przeciw, a jak pozostałe kraje głosowały za przyjęciem Polski, Litwy,Estonii, Bułgarii czy Rumunii - za czy przeciw. Na tym polega dojrzałość - na tym polega świadomy wybór obywateli światłych, rozumiejący otaczający ich świat.
~ powiec
ponad rok temu ocena: 100%  21
Dotąd głosowałem na PO ale teraz widzę że EKO ma bardziej ciekawy i realny program więc dam szansę nowym ludziom! Ja , moja rodzina i większość znajomych będziemy głosować na kandydatów EKO!
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
ponad rok temu ocena: 100%  20
Świat robi się totalna wioską, nawet kredytobiorcy razem kupują walutę łącząc się w grupy - w Elblągu , w gminie i w starostwie ludzie to rozumieją i się nie obawiają. Beton jest w koteriach politycznych i ich nie skruszy żaden argument. troska o stołki przesłania wszystko - tylko ruchy i inicjatywy obywatelskie mogą to przeforsować.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kowal
ponad rok temu ocena: 100%  19
Wartościowy projekt, dziwię się, że nie było żadnego z naszych radnych ani prezydentów.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lonia
ponad rok temu ocena: 100%  18
Nie mogę się oprzeć wrażeniu że niektóre komentarze pisane przez hajterów z prawa i lewa są w konwencji piosenki Maleńczuka - sługi za szlugi, strzelamy do wszystkiego co nie jest naszym pomysłem.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EKOman
ponad rok temu ocena: 100%  17
Wpisy konkurencji politycznej EKO idealnie pasują do powiedzenia „czasami lepiej milczeć i być podejrzewanym o głupotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości”! Prawda jest brutalna poza EKO żaden z komitetów nie ma racjonalnego programu wyborczego jedynie zbiór pustych obietnic bez podania źródeł finansowania! Wyborcy mają prosty wybór głosować na EKO i dać szansę mądrym ludziom kierować rozwojem miasta lub kolejny raz dać się oszukać populistom na nierealne obietnice i doprowadzić do bankructwa miasta!
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca EKO
ponad rok temu ocena: 100%  16
Brawo EKO świetny pomysł nareszcie jakieś konkrety skąd wziąć pieniądze na rozwój miasta, a nie jakieś bzdurne pomysły o przekopach czy zmianie granic województw, które są nierealne i kierowane chyba do „ciemnego ludu”, bo nikt myślący tego nie kupi! Ja moi znajomi i rodzina głosujemy na EKO i pana Cezarego Balbuzę, czas na ludzi mądrych i z dobrymi pomysłami!
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rozważny Elblążanin
ponad rok temu ocena: 100%  15
EKO nie odkrywa prochu - to ludzie inteligentni i bacznie obserwujący nowatorskie nurty w myśleniu samorządowym.Tropem Zielonej Góry już podążają samorządy w Lubinie, Międzyrzeczu, I Szczecinku. Bliże granicy z Niemcami ludzie są bardziej otwarci na współpracę dla dobra wspólnego. Zaściankowość Lewandowskiego aktywnego pod kilkoma nikami nie zatrzyma tego procesu. I nie chodzi utaj o autorstwo bo jak deklaruje EKO nie stawiają się w roli mężów opatrznościowych. Idea jak najbardziej słuszna. Warto o niej publicznie rozmawiać. Naprawdę nie ma znaczenia czy ten projekt będą wdrażać radni od pana Szweda, Wilka, Wróblewskiego, Megera, Nowaka czy Balbuzy. Ważne by został wdrożony a mieszkańcy Aglomeracji Elbląskiej i Miasta Elbląga swoje podatki PIT odzyskali w kwocie 140 milionów złotych. Więc zanim przelewać żółć pod pseudonimem pomyśl partyjny hajterzezy - gdybyś miał pokazać twarz to też byś to napisał? Jaki wstyd byś przyniósł PO, Pisowi, SLD czy KNP.
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ popieram
ponad rok temu ocena: 100%  14
Nareszcie ktoś szuka konkretnych rozwiązań i szans na rozwój Elbląga - popieram taką politykę! Dosyć już mamy władzy, która z chwilą objęcia stanowisk skupia się tylko na tym, by przetrwać.
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jestem za
ponad rok temu ocena: 100%  13
Pełna prezentacja projektu - www.elblag-eko.org...
odpowiedz oceń komentarz 10 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  12
Spadek dochodów z Pit bedzie większy niż ta premia a łaczenie Elbląga z Godkowem jest taką bzdurą jak wiadukt do Krynicy Morskiej , Wielkośc okręgów wyborczych też wypadła Panu Balbuzie z głowy ?
odpowiedz oceń komentarz 0 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Joanna
ponad rok temu ocena: 93%  11
Merytoryczna rozsądna kampania, jestem za taką wlaśnie debatę o naszym mieście, bo tylko w ten sposób można budować pozytywne projekty
odpowiedz oceń komentarz 13 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ frc
ponad rok temu ocena: 93%  10
Bardzo dobry pomysł. Robić referendum i do dzieła... Jedyna słuszna droga.
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rychliki na tak
ponad rok temu ocena: 93%  9
Gminy powiatu elbląskiego tylko skorzystają bo gdyby bonus powiatowy podzielić na połowę, to za te pieniądze można wyremontować wszystkie drogi gminne.
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Z bliskiego Pasłęka
ponad rok temu ocena: 89%  8
Od 15 lat o jedyna rozsądna koncepcja rozwoju Elbląga i Powiatu Elblaskiego -nareszcie
odpowiedz oceń komentarz 16 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EKOman
ponad rok temu ocena: 60%  7
Pani wizo mieszkańcy gmin powiatu elblaskiego powinni być zadowoleni, bo jedyne co się zmieni w ich życiu to pojawią sie dodatkowe fundusze na inwestycje lokalne!;) to jest dobre dla wszystkich stron, mi się najbardziej podoba w tej koncepcji wątek, że opłaty i podatki lokalne w Elblągu spadną do poziomu tych gminnych!!!;)
odpowiedz oceń komentarz 12 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 6
Ale przy okazjii jedna ulica na Zawadzie przegłosuje każdą inicjatywę ludzi z Gminy, A może Drogi EKOGŁUPKU ma być tak że Gmina wybierze Radnego 40 głosami a Elbląg będzie potrzebował 600 ? Jeśli Panowie uważacie że nikt nie rozumie że chcecie wjechać do Rady Miasta na plecach pary kolesi z podmiejskich pipidówek to jeseście w błędzie. Nikt wam na to nie pozwoli w tym mieście.
oceń komentarz 0 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Młody z Pis
ponad rok temu ocena: 100% 5
Ptaki mimo ze mają małe móżdżki nawigują po całej Europie, A ten się gubi w gminie - może ma pusty łeb?
~ Berbeć
ponad rok temu ocena: 53%  4
Ja tym razem głosuję na EKO, przynajmniej oferują jakieś konkrety a nie popierdywanie jak w przypadku Wilka, Wróbla, Nowaka, czy wiejskiego Szweda, albo faszystowskiego Megera i jego kumpli!
odpowiedz oceń komentarz 18 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sprawdzający
ponad rok temu ocena: 52%  3
no no, rzeczywiście, sprawdziłem, Zielona Góra dokonała połączenia z gminą i skorzysta z darmowego bonusu ministerialnego. I to dużego.
odpowiedz oceń komentarz 15 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 59%  2
Wniosek z tej konferencji..., a co na to mieszkańcy gminy wiejskiej i powiatu ziemskigo?
odpowiedz oceń komentarz 10 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 53%  1
Przynajmniej jedni nie obiecują cudów i gruszek na wierzbie.
odpowiedz oceń komentarz 17 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.