› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląska Koalicja Obywatelska nie rozpadła się po wyjściu SP

› bieżące ponad rok temu    10.09.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 11 ocen 70 / 51%
A A A
Wyjście Solidarnej Polski z EKO nie spowodowało rozpadu KoalicjiWyjście Solidarnej Polski z EKO nie spowodowało rozpadu Koalicji fot. Solidarna Polska

Mimo wyjścia Solidarnej Polski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej, ta formacja nadal trwa i ma już zarejestrowany komitet wyborczy. EKO będzie z pewnością poważną alternatywą dla ugrupowań politycznych startujących w wyborach samorządowych.

EKO, mimo iż z reguły odnotowywało dobre wyniki wyborcze, poprzez metodę przeliczania głosów na mandaty nie ma swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Czy w listopadzie może się to zmienić? Jest na to szansa. Tym razem Elbląski Komitet Obywatelski idzie do wyborów w sojuszu kilku ugrupowań, które tworzą: EKO, Polska Razem, Stronnictwo Demokratyczne.

Według liderów Koalicji, jej skład uzupełniają także elblążanie nie związani z żadną opcją polityczną czy innym ugrupowaniem społecznym.

- Elbląga nie stać już więcej na: brak wizji rozwoju, nieudolność w przyciąganiu inwestorów, populizm, rozdawnictwo pieniędzy elblążan, niechęć do nowych inwestycji komunalnych i dalsze zadłużanie miasta. Nie można kontynuować nieudolnego zarządzania Elblągiem przez nieformalne koterie towarzysko polityczne odpowiedzialne za aktualny, katastrofalny stan finansów miasta. Elbląska Koalicja Obywatelska w nadchodzących wyborach samorządowych będzie jedyną poważną alternatywą dla wyborców zmęczonych ciągłą wojna między PO i PiS, wojną która ma niewiele wspólnego z Elblągiem i elblążanami. Formuła Koalicji nie jest zamknięta – twierdzą liderzy Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze kilka tygodni temu EKO tworzyli również elbląscy działacze Solidarnej Polski, którzy nawet po zawarciu sojuszu wyborczego z Prawem i Sprawiedliwością, podtrzymywali chęć wspólnego działania z Koalicją na szczeblu lokalnym. Wkrótce jednak lider SP, Paweł Kowszyński ogłosił iż jego formacja wychodzi z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej ze względu na różnice programowe.

- Podjęliśmy decyzję, że występujemy z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej z powodu różnic programowych i sposobu prowadzenia kampanii. Rozważamy kandydowanie z własnego komitetu wyborczego i być może z własnym kandydatem na prezydenta. Zaznaczam jednak, że decyzje o sposobie udziału w tegorocznych wyborach samorządowych Solidarna Polska w Elblągu ostatecznie podejmie na początku września. Udział w wyborach samorządowych w Elblągu wymaga jeszcze przeanalizowania sytuacji oraz podjęcia decyzji programowych i personalnych – poinformował Paweł Kowszyński.

Na elbląskiego lidera Solidarnej Polski posypały się gromy ze strony polityków i mediów, które być może poważnie zaszkodzą jemu samemu i jego formacji w nadchodzących wyborach samorządowych.

Wyjście Solidarnej Polski z EKO, być może jednak bardziej pomoże niż zaszkodzi Koalicji. Dlaczego? Solidarna Polska, poprzez sojusz wyborczy z PiS będzie postrzegana już teraz raczej jako część programu partii Jarosława Kaczyńskiego, a to stoi w opozycji do deklaracji liderów EKO, że chcą być na szczeblu lokalnym alternatywą dla dwóch dużych partii politycznych.

Nie wiadomo także, kto będzie kandydatem EKO na prezydenta miasta. Jednak ten kandydat może być alternatywą dla tych elblążan, którzy nie będą chcieli głosować na osobę związaną z partią polityczną. Temu kandydatowi mogą przyglądać się z uwagą sympatycy Platformy Obywatelskiej, którzy niekoniecznie będą chcieli poprzeć Witolda Wróblewskiego, związanego z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Potwierdza to również Dariusz Babojć, lider Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej.

- Nasz komitet już jest zarejestrowany. Wszyscy, którzy byli są nadal z nami, oczywiście tylko bez Pawła Kowszyńskiego - mówi. - Chcemy, aby nasz kandydat na prezydenta był alternatywą dla niezadowolonych np. w PO z takiego czy innego kandydata.

+ 36 głosów: 70 (51%) 34 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obywatel.E
ponad rok temu ocena: 40%  11
Jak ta twarz podła /.M. Lewandowskiego/ może wydawać opnie ?
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 60% 10
Nie ma gorszej wady niż bycie tchórzem. Sam sobie odpowiedz kto z nas jest tchórzem a kto nie ,.....
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 71%  9
Jachimowicz to ta "nowa twarz" ? Babjoć ? Rembelski ? Pisz się żeś głupek będzie po prawdzie .
odpowiedz oceń komentarz 10 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ QWERTY
ponad rok temu ocena: 50% 8
Każdy sądzi według siebie. Głupek wszędzie widzi głupków, a siebie uważa za najmądrzejszego. Mariuszu Lewandowski - nie idźcie tą drogą!
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 33% 7
Wydaje mi się że sam wybieram gdzie idę na kompas mi nie wyglądasz....
~ subiektywny
ponad rok temu ocena: 18%  6
Tylko EKO może uratowac Elblag bo to nowi ludzie z pomysłami, a nie ciągle te same twarze z SLD, PIS i PO które oprócz ciagu na koryto nie maja nic do zaoferowania mieszkańcom!
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cbr
ponad rok temu ocena: 79%  5
Szkoda marnować głosu, prawda jest taka, że tylko Nowa Prawica ma szansę stać się nową siłą w radzie miasta.
odpowiedz oceń komentarz 26 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przychylna
ponad rok temu ocena: 23%  4
Obiektywny nie obrażaj - czubem to chyba ty jesteś .Jak NIE MA ARGUMENTÓW TO NAJLEPIEJ PLUĆ BEZ SENSU .
odpowiedz oceń komentarz 5 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ roman
ponad rok temu ocena: 21%  3
trzeba przyznać, że Elbląska koalicja obywatelska staje się merytoryczną alternatywą. Za mało się jednak pisze o ludziach którzy ją reprezentują. Kto tam należy?
odpowiedz oceń komentarz 5 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obiektywny
ponad rok temu ocena: 83%  2
EKO, banda czubków i ,degeneratów i bankrutów politycznych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 19 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prorok Igor
ponad rok temu ocena: 50%  1
Szczerze mówiąc kowszyński nie pasował do nich za dużo obiecywał gruszek na wierzbie no i sam populizm reprezentował z pislamowskim pochodzeniem. Teraz są jeszcze bardziej autentyczni.
odpowiedz oceń komentarz 17 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.