› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Konferencja EKO. Jak miasto poradzi sobie z odpadami komunalnymi?

› bieżące ponad rok temu    17.10.2014
Paweł Makowski
komentarzy 7 ocen 28 / 86%
A A A
 fot. Paweł Makowski

„Jesteśmy otwarci na dyskusje, jeśli tylko będą dotyczyć konkretnych rozwiązań, mających na celu poprawę sytuacji w naszym mieście. Jak dotąd tylko SLD przedstawiło cele programowe, do których mogliśmy się odnieść, stąd nasza propozycja wspólnej debaty z przedstawicielami tejże partii”.

Dziś odbyła się konferencja wyborcza Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. Cezary Balbuza przypomniał na wstępie: - Nie mamy tak dobrego zaplecza finansowego, jak partie, startujące w wyborach, więc musimy trafiać bezpośrednio do mieszkańców. Jesteśmy jednak przekonani, że będziemy czarnym koniem w tych wyborach.

- Spośród 50 osób, kandydujących do Rady Miasta - kontynuował kandydat na prezydenta z ramienia EKO.- 20 z nich to prywatni przedsiębiorcy, 11 osób związanych jest z oświatą, z czego 4 osoby są nauczycielami akademickimi. Mamy też 3 studentów, 3 seniorów. Pozostali kandydaci to mniej lub bardziej znani działacze społeczni i samorządowi.

Kolejnym punktem konferencji było krótkie przedstawienie kandydatów na radnych, zajmujących pierwsze miejsca na poszczególnych listach: Stefan Rembelski (Okręg nr 1), Cezary Balbuza (Okręg nr 2), Andrzej Dratwa (Okręg nr 3), Waldemar Michał Siuda (Okręg nr 4), Zdzisław Marian Rzepa (Okręg nr 5).

Podsumowując prezentację kandydatów, Cezary Balbuza stwierdził: - Mamy mocny skład i jestem pewien, że zapewni on nam miejsca w Radzie Miejskiej. Nasi wyborcy i nasza konkurencja powinna zacząć nas traktować poważnie.

W dalszej części spotkania Stefan Rembelski zaprezentował kolejny punkt programu EKO, dotyczący systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym województwie. Uchwała Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego z dnia 19 czerwca 2012 dzieli nasze województwo na pięć regionów, przy czym Elbląg znalazł się w najmniejszym z nich. Na terenie każdego z tych regionów funkcjonuje instalacja przetwarzania odpadów komunalnych.

W nowelizacji Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 mowa jest o nowym elemencie, jakim są tzw. spalarnie odpadów, działające w skali ponadregionalnej. Przewiduje ona również nowe uprawnienia dla wybranych organów władzy publicznej, w tym m. in. tworzenie planów inwestycyjnych i wskazywanie inwestycji, które mogłyby być finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Jakie plany ma w związku z tym EKO wobec Elbląga? Chce wpisać miasto do planów inwestycyjnych naszego województwa, obejmujących ulokowanie tzw. spalarni odpadów. Z uwagi na roczną ilość produkowanych odpadów, jak również rozległy obszar województwa, należałoby wybudować dwie takie instalacje.

Z uwagi na to, iż produkcja odpadów komunalnych z roku na rok będzie coraz większa, a części z tych odpadów nie da się ponownie wykorzystać w procesie recyklingu, konieczne będzie ich termiczne przetworzenie.

- Pozyskana w tym procesie energia cieplna zapewni mieszkańcom naszego miasta relatywnie tanie ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę, a miastu zyski ze sprzedaży do sieci energii elektrycznej wytwarzanej instalacji. Pozyskane ze sprzedaży środki zasilą budżet miasta- przekonywał Stefan Rembelski.

W tym wypadku EKO proponuje, by inwestorem w imieniu Elbląga było Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jako spółka komunalna. Podobne rozwiązanie obecnie realizowane jest w Poznaniu. Jego koszt to 300- 350 mln złotych, przy czym w połowie jest finansowane z UE, a drugą część opłaca się z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

Przekonani o istotnym znaczeniu wspomnianej inwestycji, członkowie Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej będą chcieli przekonać do niej inne elbląskie komitety, wystawiające kandydatów do Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

- To inwestycja kluczowa dla Elbląga i elbląskiego obszaru funkcjonalnego i nie powinniśmy się w tej sprawie różnić - zaznaczył Stefan Rembelski.

W trakcie konferencji pojawiło się pytanie o debatę EKO i SLD. Kwestię tę skomentowano w sposób następujący:

- W tej chwili trwają ustalenia z Komitetem Wyborczym Sojuszu Lewicy Demokratycznej odnośnie wspomnianej debaty. Ma ona dotyczyć budżetu i możliwych inwestycji, tego, jak pozyskać środki na te inwestycje. Chcemy, by elblążanie wynieśli z tej debaty wiedzę, odnośnie tego, czego mogą oczekiwać. Mamy nadzieję, że pod koniec przyszłego tygodnia uzgodnimy termin, który będzie pasował zarówno nam, jak i kolegom z SLD.

+ 24 głosów: 28 (86%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Chcę wiedzić
ponad rok temu ocena: 33%  7
Dla mnie jest sprawą żenującą że o tak ważnej sprawie dla miasta mówią w zasadzie woluntariusze, a gdzie członek zarządu województwa pan Wróblewski, gdzie radni sejmiku z Elblaga i powiatu, gdzie prezydent Elbląga i radni? Za co biorą pieniądze???
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 10%  6
Klacz to była rącza ale wpadła w pnącza, ,, , Pierwszą nóżkę tej klaczki już zabrały Kaczki Z drogiej zniknęła podkówka co ją zabrała mała Gowinówka. Siedzi więc sobie trzech Panów przy stole zjada sucharki Nie ma w nich inwencji nie ma też i marki Ale chętnie zabiorą swe dietki na barki Już chcą nam Elbląg z Godkowem połączyć Byle łapkę na gruntach pod miastem położyć. Już śmieci chcą spalać i wodę ogrzewać A autora pomysłu są w śmieciach pogrzebać Szwedzki to jest pomysł i jego koncepcja By starymi śmiećmi wodę w zimę ogrzać Dziś szklane domy Szweda chcą wyśmiewać By za dwa lata ich rozwój opiewać. Głupia to jest forma i głupia koncepcja by pomysł cudzy wyśmiawszy oszpecić Potem go odkopać i własną nazwawszy koncepcją wychwalać i gładzić – tak sprzedawać mediom. .. .
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mózgp
ponad rok temu ocena: 100% 5
Ty masz jakieś pojęcie o budownictwie? Niech Szwedzik bierze się za tę inwestycję prywatnie skoro to takie dochodowe!
~ himalaista
ponad rok temu ocena: 100% 4
Poziom idiotyzmu niejakiego Lewandowskiego osiągnął szczyt Mont Everestu.
~ himalaista
ponad rok temu ocena: 100% 3
Poziom idiotyzmu niejakiego Lewandowskiego osiągnął szczyt Mont Everestu.
~ himalaista
ponad rok temu ocena: 100% 2
Poziom idiotyzmu niejakiego Lewandowskiego osiągnął szczyt Mont Everestu.
~ popieram
ponad rok temu ocena: 67%  1
Nareszcie ktoś ma odwagę rozmawiać o ważnych sprawach!
odpowiedz oceń komentarz 10 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.