› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Konferencja Witolda Wróblewskiego i jego pomysły na rozwój Elbląga

› bieżące ponad rok temu    10.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 27 ocen 20 / 65%
A A A
 fot. Paweł Makowski

Dziś (10.11) w Hotelu "Arbiter" odbyła się konferencja wyborcza z udziałem członków KWW Witolda Wróblewskiego. Nie mogło na niej zabraknąć również kandydata na prezydenta, lidera tegoż komitetu. Jak poprawić sytuację Elbląga i życie jego mieszkańców? Pomysłów jest wiele, a kilkoma z nich Witold Wróblewski podzielił się z dziennikarzami.

Na początku spotkania Witold Wróblewski przyznał, że dzisiejsza konferencja odbywa się zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, że poruszona na niej zostanie kwestia programu wyborczego w szerszym zakresie, jak również omawiane będą sprawy istotne z punktu widzenia każdego mieszkańca naszego miasta.

Wspomniał także: - W kończącej się kadencji w 2010 roku mówiono o naszym mieście, że jest liderem w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Mówiono, że mamy bardzo dobry zespół, który potrafi przygotowywać projekty unijne, bo na przykład infrastruktura w naszym mieście uzyskała bardzo duże wsparcie finansowe.

Zdaniem kandydata na prezydenta Elbląga niezwykle istotną kwestią będzie przywrócenie tzw. złotego trójkąta. Tak określa on współpracę trzech partnerów, jakimi są: uczelnie, przedsiębiorcy i samorząd. Stwierdza także: - Trzeba zbudować Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, którego zadaniem będzie pomaganie przedsiębiorcom, starającym się o dofinansowanie ze środków unijnych.

Najważniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą Witold Wróblewski jest przygotowanie miasta do, jak on to określa, absorpcji dużych kwot środków unijnych, z przeznaczeniem na pracę i projekty nie tylko samorządu, ale również różnych organizacji pozarządowych czy instytucji.

Ważnym punktem programu KWW Witolda Wróblewskiego jest przedsięwzięcie o nazwie "Bezpieczna rodzina". - Pod tą nazwa kryją się projekty, związane z szeroko pojmowaną dziedziną społeczną- przyznał kandydat na prezydenta Elbląga. Obszary działalności, wchodzące w skład przedsięwzięcia, to: edukacja, zdrowie, pomoc społeczna, sport i rekreacja oraz kultura.

Głos w sprawie edukacji zabrał Edward Pietrulewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu. - Edukacja to taki element życia, który świadczy o jego jakości. Im wyższy poziom, na ktorym edukacja się znajduje, tym bardziej poprawia się jakość życia. Wskazywano na to, iż największym problemem, z jakim musi się zmierzyć oświata to niż demograficzny.

KWW Witolda Wróblewskiego ma w planach utworzenie Centrum Praktyk Uczniowskich z myślą o przygotowaniu młodzieży do wykonywania konkretnego zawodu. Istotne jest także, by zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli dostęp do najnowszych technologii z zakresu edukacji.

Temat zdrowia poruszył Lech Cylkowski, lekarz ginekolog. - Podstawową rzeczą jest uporządkowanie rynku usług medycznych. Chodzi tu o wyeliminowanie rywalizacji między poszczególnymi placówkami i sprawienie, by rynek działał na rzecz mieszkańców Elbląga. Kluczową rolę odegra tu swobodny dostęp do informacji medycznej, czyli co, gdzie, jak i kiedy pacjent może uzyskać czy zrealizować. Jeśli zdrowie to także profilaktyka, która oznacza z jednej strony zmianę trybu życia jak i m. in. dostęp do szczepień, finansowanych ze środków służby zdrowia.

Pomoc społeczna jako kolejny element programu "Bezpieczna rodzina", omawiana była przez Artura Zielińskiego, kandydata na radnego. - Stawiamy na zwiększenie dostępności do pomocy społecznej i wzrost efektywności działań służb, zajmujących się tą problematyką. (...) Nasza oferta programowa skierowana jest do wszystkich osób, potrzebujących pomocy, zwłaszcza starszych i niepełnosprawnych. Tę pomoc chcemy realizować poprzez wsparcie rzeczowe i finansowe. Będziemy również dążyć do przełamywania barier architektonicznych, utrudniających codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

Kandydat na radnego zwracał uwagę, że w innych miastach z powodzeniem działają Centra Integracji Społecznej. Zamiarem KWW Witolda Wróblewskiego jest utworzenie CIS-u w Elblągu. Według planów miałby on pomagać osobom bezrobotnym w szybszym znalezieniu pracy lub ewentualnym przekwalifikowaniu zawodowym.

Dyrektor Teatru im.Aleksandra Sewruka, Mirosław Siedler, opisał plany, dotyczące działań kulturalnych w Elblągu. Wskazał m. in., że ważna jest integracja wszystkich instytucji kulturalnych w mieście. Ma się to przełożyć na ich współpracę wprzy organizowaniu ogólnopolskich festiwali czy ponadregionalnych imprez kulturalnych. - Ważne jest, by prowadzić działania, wspierające elbląskich twórców- podsumował

Inny kandydat na radnego, Bogusław Milusz, zwrócił uwagę na sport i rekreację, w szczególności na to, jak ważna jest modernizacja przestrzeni publicznej (parki, zieleńce) na potrzeby aktywności fizycznej mieszkańców, stworzenie przejrzystego systemu finansowania klubów sportowych i opracowanie programu rozwoju sportu na lata 2014-2020.

+ 13 głosów: 20 (65%) 7 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (27)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ zdegustowany
  ponad rok temu ocena: 100%  27
  Panie WRÓBLEWSKI, Panu już DZIĘ-KU-JE-MY !!! Dziękujemy za zadłużenie miasta, dziękujemy za bezrobocie galopujące, dziękujemy za zmarnowane pieniądze na bzdurne i nieprzemyślane inwestycje, dziękujemy za zaniedbanie basenu odkrytego, dziękujemy za most unijny bez ścieżek i kładek dla pieszych, dziękujemy za modrzewinę - beczkę bez dna, dziękujemy za brak galerii handlowej, brak marketów budowlanych, brak porządnego centrum handlowego po prostu PANU JUŻ DZIĘKUJEMY !!! Niech Pan zabiera swoich byłych urzędasów i odpoczywa.
  odpowiedz oceń komentarz 3 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Republikanin
  ponad rok temu ocena: 43%  26
  Zadłużył miasto wraz ze Słoniną . Dziękuję głosuję na Wilka !
  odpowiedz oceń komentarz 3 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ V2
  ponad rok temu ocena: 100% 25
  Republikanin nigdy nie zagłosuje na Wilka. Kim ty jesteś?
  ~ młody
  ponad rok temu ocena: 50% 24
  150 ml długów podczas 3 kadencji p.Słoniny, za którego powstało wiele inwestycji to w porównaniu to roku urzędowania p.Wilka i 40 mln długów bez żadnych inwestycji to ciekawe co by było za 4 lata ....
  ~ pis.
  ponad rok temu ocena: 100%  23
  do czyt, oni wiedzą, że jest jest CKP, ale ty chyba nie wiesz, że kształcenie zawodowe odbywa się w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach, szkołach policealnych albo na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Czyżby jedno CKP było w stanie zapewnić praktyki dla wszystkich szkół w Elblągu, i we wszystkich zawodach.
  odpowiedz oceń komentarz 1 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ otto
  ponad rok temu ocena: 25%  22
  Słonina bis
  odpowiedz oceń komentarz 2 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Maranta
  ponad rok temu ocena: 50%  21
  Ludzie, opamiętajcie się i nie oddawajcie waszego głosu na tego człowieka. PO i PSL popierają W. Wróblewskiego i wszystko już jasne jak słońce Peru. Elbląg będzie zieloną wyspą - podobnie jak Polska po obiecankach PO. Problem w tym, że chyba chodziło o polską emigrację na wyspy - także na Irlandię, która od lat jest nazywana zieloną wyspą (rzeczywiście w krajobrazie dominuje soczysta zieleń, a to zasługa bardzo dużej wilgotności powietrza). Ja chciałbym aby Polacy nie musieli w końcu emigrować, a Wróblewski miał już swoją szansę coś zmienić i to nie raz! Czy on nie był wiceprezydentem Elbląga? Sprawdźcie proszę!
  odpowiedz oceń komentarz 4 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ młody
  ponad rok temu ocena: 50% 20
  p.Wróblewski był wiceprezydentem Elbląga za kadencji p.Słoniny i to akurat w tamtym czasie powstały wszystkie projekty inwestycji, a realizacja niektórych z nich skończyła się niedawno i p.Wilk przecinając wstęgi nie miał na tyle honoru, żeby wspomnieć o inicjatorach inwestycji....
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 29%  19
  Pan Zieliński to wariat albo psychopata - jak czytam jedno z jego pism z czasów gdy był wiceprezydedntem to zasatanwiam się jak ktoś tak tępy mogł zajść tak wysoko ? Witek to przy nim geniusz ekonomii z znawca biznesu. Ekipy większych nierobów nie ma w tym mieście a ich suokces liczy się tylko latami na stołku . Koszmar
  odpowiedz oceń komentarz 2 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ KlakierPiSu
  ponad rok temu ocena: 100% 18
  A jakie sukcesy i zasługi dla Elblaga ma Szwed, przez wielu uważany za słupa!
  ~ !!
  ponad rok temu ocena: 50%  17
  Wszyscy byle... tylko nie CZERWONI .
  odpowiedz oceń komentarz 4 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ xxx
  ponad rok temu ocena: 60%  16
  jeżeli pan Zieliński chce tak naprawdę pomóc starszym ludziom, to niech zlikwiduje płot, który postawił nie wiem po co i dla kogo, łatwiej będzie starszym ludziom dojść do śmietnika, następnie przejść na Pestalloziego, czy chociażby do MOPS, bez zbędnrgo nadrabiania drogi. To nie pomoc starszym a najzwyczajniej utrudnianie im życia dla swojego "widzimisię"
  odpowiedz oceń komentarz 3 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ czyt
  ponad rok temu 15
  Ale wiedza tych walczących chcą mieć centrum praktyk a nie wiedza ze takie juz istnieje i ma się dobrze jest przecież Centrum Kształcenia Praktycznego. Tam dyrektor jest z pomysłami i tylko pomoc jemu zdobyć środki - a sobie poradzi
  odpowiedz oceń komentarz 0 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Elbling
  ponad rok temu ocena: 54%  14
  Panie Wróblewski, Pan już pokazał jak się rządzi w Elblągu. Te długi miasta to również Panu zawdzięczamy.
  odpowiedz oceń komentarz 13 11
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k23456
  ponad rok temu ocena: 54% 13
  święte słowa
  ~ młody
  ponad rok temu ocena: 0% 12
  kiedy p.Wróblewski był wiceprezydentem dług wynosił 150mln, za kadencji p.Nowaczyka wzrósł o 100%, a za kadencji nieco ponad rocznej o kolejne 40mln - więc o czym Wy ludzie piszecie ....
  ~ Sundio
  ponad rok temu ocena: 56%  11
  Widze ze ponownie proponuje zlote gory
  odpowiedz oceń komentarz 9 7
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mila
  ponad rok temu ocena: 65%  10
  Wszystkich warto wysłuchać, żeby mieć swoje zdanie. Gratuluje panu Wróblewskiemu,powodzenia w wyborach będzie dobrym prezydentem.
  odpowiedz oceń komentarz 15 8
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ SŁONINOWYM POTKOMUCHOM MÓWIMY STANOWCZE NIOE !!1
  ponad rok temu ocena: 46%  9
  Wybierzecie Wróblewskiego, wróci dawny układ towarzyszy pokomunistycznych.Pod rozwagę więc wyborcom.
  odpowiedz oceń komentarz 11 13
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 100% elblążanin
  ponad rok temu ocena: 48%  8
  Elbląg potrzebuje normalności - gwarantuje ją Witold Wróblewski.
  odpowiedz oceń komentarz 13 14
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k3456
  ponad rok temu ocena: 50% 7
  normalność made in polen , ale nie o takiej normalności ludzie marzą
  ~ 100% elblążanin
  ponad rok temu ocena: 58%  6
  Najbardziej doświadczony kandydat. Popieram.
  odpowiedz oceń komentarz 14 10
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Na zająca
  ponad rok temu ocena: 67%  5
  Dyrektorzy elbląskich szkól startujący w wyborach do Rady Miejskiej w razie wygranej jak jeden mąż dotychczas rezygnowali z mandatu na rzecz koleżków z komitetu. Żaden z nich nie ma zamiaru zamienić pensji dyrektora na dietę radnego. Jest to lekcja wychowania obywatelskiego dla uczniów prowadzonych przez nich szkół. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Myślę,ze dziennikarze po wyborach przyjrzą się temu tematowi i w razie rezygnacji tych kandydatów ostro napiętnują takich kandydatów na radnych.
  odpowiedz oceń komentarz 6 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 8%  4
  Razem wiara czeka ćwiara tylko stołek trzeba wziąść... Nie podskoeczy do Wróbelka wtedy żaden gośc... Kaska lansik i wyżerka to zabawa przednia jest,,...
  odpowiedz oceń komentarz 2 22
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ stomatolog
  ponad rok temu ocena: 86% 3
  A poza tym człowieku wszystko z Tobą jest w porządku ? Zęby szufladkowe nie bolą ?
  ~ k54423
  ponad rok temu ocena: 38%  2
  pomysł, to liza.......... d...... politykom( nie ludziom ) z Olsztyna i lody , wie jakie
  odpowiedz oceń komentarz 8 13
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wiedzący
  ponad rok temu ocena: 50%  1
  To Pan zniszczyłeś ten złoty trójkąt razem ze słoniną, redakcjo proszę sprawdzić co dzieje się ze spółką Centrum Informatyczne.
  odpowiedz oceń komentarz 17 17
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.