› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kto będzie starostą elbląskim? Koalicja PO RP i Dobry Samorząd w powiecie

› bieżące ponad rok temu    27.11.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 5 ocen 7 / 86%
A A A
1 grudnia powiatwi rajcy zadecyduja kto będzie rządził powiatem.1 grudnia powiatwi rajcy zadecyduja kto będzie rządził powiatem. fot. Elblag.net

Po tym jak Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki do Rady Powiatu Elbląskiego, sytuacja w tym samorządzie wyraźnie się zagęszcza. Zwycięskie komitety PO RP i Dobry Samorząd podpisały 26 listopada porozumienie koalicyjne. Teraz podstawowym pytaniem jest - kto będzie nowym starostą elbląskim oraz czy obecny starosta Sławomir Jezierski utrzyma władzę?

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rajcy mają dwóch kandydatów na starostę: koalicyjnego i PSL. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższy poniedziałek (1.12) podczas pierwszej sesji powiatowej nowej kadencji. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że decyzje dotyczące wyboru nowego starosty zapadają dużo wcześniej. Przykładem jest wczorajsze porozumienie koalicyjne. Niebawem zostanie wydany komunikat.

Podział mandatów

Przypomnijmy, jak wygląda układ sił w powiecie elbląskim po ostatnich wyborach. Jak poinformowała nas Krystyna Skrzypek, członek Powiatowej Komisji Wyborczej, stosunek mandatów przedstawia się następująco: KW PSL dysponuje siedmioma mandatami, zdobywając 5589 głosów; KW Dobry Samorząd – 6 radnymi (4281); KW PO – 3 (2760) i PiS tylko jeden mandat (1940 skreśleń). Nieco mniej głosów otrzymał SLD Lewica Razem, jednak liczba 1854 głosów, mimo zdobycia 5 proc. progu wyborczego, nie wystarczyła na dostanie się do rady choćby jednego rajcy z tego komitetu. Taką możliwość dopuszcza proporcjonalny system podziału mandatów, liczony metodą d'Hondta. Według tej zasady mandaty dzielone są proporcjonalnie do liczby wszystkich ważnych głosów.

- Nowymi radnymi powiatowymi zostali: Małgorzata E. Bartnicka, Marcin S. Ślęzak, Roman Kogut, St. Marek Misztal i Andrzej Janusz Fidor. Mimo podziału mandatów stan osobowy rady może się jeszcze zmienić – informuje Krystyna Skrzypek. - Jak wiadomo, radni Marek Misztal i Marcin Ślęzak wygrali walkę o najwyższe urzędy w swoich gminach przy braku rywali. Pierwszy zasiądzie w fotelu burmistrza gminy i miasta Młynary, a drugi za biurkiem wójta gminy Gronowo Elbląskie. Jeżeli obaj zdecydują się na objęcie tych stanowisk, do rady wejdą kolejni kandydaci z list wyborczych.

Koalicyjne gry wyborcze

W Radach Powiatu, to radni dokonują wyboru starosty i zarządu, do których dochodzi w wyniku porozumień koalicyjnych. Zapytaliśmy Ryszarda Zagalskiego byłego przewodniczącego i radnego elekta oraz starostę Sławomira Jezierskiego, o rozmowy komitetów w sprawie wyboru nowego starosty. Niestety zarówno były starosta, jak i R. Zagalski nie chcieli zdradzić zbyt wiele.

 

- Nie chciałbym wychodzić przed szereg i wszystkiego mówić od razu, ponieważ wybór starosty, to bardzo delikatna sprawa – mówi wymijająco Ryszard Zagalski. - Przez ostatnie dni prowadziliśmy rozmowy z klubami, które dostały się do rady. Wczoraj podpisaliśmy porozumienie koalicyjne pomiędzy naszym komitetem Dobry Samorząd, a PO RP. Udało się stworzyć stabilną większość, którą tworzy 9 radnych. Ale polityka jest nieprzewidywalna i piłka jest w grze, dlatego ostateczne wyniki poznamy przy okazji najbliższej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się o godz. 10.00 w siedzibie starostwa w Elblągu przy ul. Saperów 14a.

Z podziału głosów w naszym powiecie widać wyraźnie, że PSL może mieć jeszcze ostatnie słowo. Musi, jednak umiejętnie poprowadzić rozmowy koalicyjne inaczej może się zdarzyć, iż komitet PSL mimo wygranej w wyborach, może je... przegrać.

Dodajmy, że 1 grudnia nowa rada wybierze m.in. przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Wybory do rad powiatów, sejmików wojewódzkich, a także do rad w miastach na prawach powiatu odbyły się w systemie proporcjonalnym (na starych zasadach w przeciwieństwie do gmin, gdzie pierwszy raz zorganizowano wybory większościowe – zwycięzca danego okręgu brał wszystko, czyli zdobywał mandat – przyp. red.). Oznacza to, że mandaty będą dzielone pomiędzy listy kandydatów proporcjonalnie do liczby ważnych głosów oddanych na listy (metoda d'Hondta). W tym systemie podziale mandatów uczestniczą komitety, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy.

+ 6 głosów: 7 (86%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
ponad rok temu 5
Co to za twór RP?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ korona
ponad rok temu ocena: 100%  4
A MISZTAL to jak da radę pracować w PWSZ i być wójtem. Praca na dwóch etatach to znaczy, że gdzieś pracuje się po prostu źle. Ale może się mylę...
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kasaki
ponad rok temu ocena: 100%  3
Tako wróżę: starostą zostanie po raz n-ty Sławomir Jezierski, jeśli nie dostanie jakiegoś fotela w zarządzie wojewódzkim (kto by zamienił kilkunastotysięczną pensję na dietę 1 700 zwykłego radnego wojewódzkiego, ja raczej nie), jeśli jednak nastąpią jakieś cuda i przejdzie do województwa, starostą zostanie dotychczasowy wicestarosta Maciej Romanowski. Ament.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
ponad rok temu ocena: 22%  2
Witold Wróblewski to jest człowiek z doświadczeniem 8 lat jako parobek u słoniny i na wydaniu do Olsztyna na złość mieszkancą ze go nie wybrali.
odpowiedz oceń komentarz 2 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Berna, szefowa Archeo
ponad rok temu ocena: 50% 1
na lekcjach języka polskiego chyba tylko bywałeś ... i to z rzadka :/
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.