› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Marszałek Protas: Czas wykorzystać uśpione atuty Elbląga

› bieżące ponad rok temu    8.11.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 20 ocen 14 / 29%
A A A
 fot. Marcin Pszczółkowski

Przed nami ostatni okres z dużymi środkami unijnymi dla Polski. To też jedna z ostatnich już szans, aby oprzeć rozwój o środki spoza własnego budżetu.  O tym właśnie, na spotkaniu z przedsiębiorcami, mówili marszałek województwa Jacek Protas, członek zarządu województwa Witold Wróblewski oraz Jerzy Wcisła – dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Debata z elbląskimi przedsiębiorcami, zatytułowana „Porozmawiajmy o rozwoju” miała pokazać, jak wielki wpływ miały środki unijne na nasz  rozwój oraz jak wielkie szanse są przed nami. – Mam nadzieję, że po roku 2020 już nie będzie potrzeby przekazywanie Polsce wielkich środków, bo to będzie oznaczało, że nie jesteśmy już krajem ubogim – mówił marszałek Jacek Protas.

Dwa razy więcej środków niż na Pomorzu

W okresie 2007-2014 zrealizowano na Warmii i Mazurach inwestycje unijne wartości 25 mld zł. – W przeliczeniu na jedną osobę to kwota prawie dwa razy większa niż na Pomorzu. Elbląg jest jednym z silniejszych beneficjentów środków unijnych. Dotychczas pozyskał prawie 0,5 mld zł na inwestycje – nie licząc środków na przedsięwzięcia regionalne, jak Pętla Żuławska, program zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław czy projekty realizowane w ramach Programu Litwa-Polska-Rosja – informował marszałek.


W nadchodzącym okresie czekają nas ważne inwestycje podnoszące i tak dobrą sytuację komunikacyjną Elbląga. Przebudowana zostanie droga ekspresowa S7 (5,6 mld zł) oraz wejście do portu morskiego w Elblągu (300 mln zł). Takie połączenia – w tym duży port lotniczy dostępny w 40 minut do ważkie atuty rozwojowe. Zdaniem marszałka Elbląg, chcąc się prawidłowo rozwijać musi poczuwać się do odpowiedzialności nie tylko za samo miasto, ale również za region elbląski, który obejmuje również tereny wokół Zalewu Wiślanego.

Jacek Protas namawiał przedsiębiorców do sięgania po środki unijne.  - Macie potencjał, ale to wy zdecydujecie, czy go wykorzystacie. Jeśli elbląski biznes, organizacje, uczelnie nie będą aplikowały o środki, to będzie ich wybór. W nadchodzących latach wiele środków będzie przeznaczonych właśnie dla biznesu – mówił Jacek Protas.

Obecny na spotkaniu Krzysztof Ciuła z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, oddział w Elblągu chwalił współpracę struktur marszałkowskich, w tym elbląskiego Biura Regionalnego z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że biznesmeni potrzebują cały czas fachowej, kompletnej informacji na temat środków unijnych, a w szczególności, na co można je wykorzystać.

Elbląski Obszar Funkcjonalny

Witold Wróblewski, członek zarządu województwa oraz kandydat na prezydenta Elbląga, popierany przez Platformę Obywatelską, wskazał, że przed naszym miastem stoi olbrzymia szansa na pozyskanie kolejnych środków unijnych.

- W ramach tego ZIT-u Elbląg już na starcie, bez żadnych warunków, ma zagwarantowane 36 mln zł – mówił W. Wróblewski. - W poprzedniej perspektywie unijnego finansowania inwestowaliśmy w infrastrukturę drogową oraz komunikacyjną. Uzyskaliśmy dostęp do drogi krajowej nr 7, wybudowaliśmy Elbląski Park Technologiczny, modernizowaliśmy nasze ciągi komunikacyjne oraz budowaliśmy obiekty sportowe i oświatowe. Teraz przed nami kolejna perspektywa, tym razem związana z konkurencyjną gospodarką. Ten aspekt jest wpisany w mój program wyborczy, pod nazwą Elbląski Obszar Funkcjonalny – dodał W. Wróblewski.

Wróblewski wskazał, że Urząd Miejski powinien wspierać lokalnych przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków unijnych. Musimy wesprzeć przedsiębiorców z branży turystycznej, inwestować w oświatę i placówki edukacyjne, które przygotują odpowiednią kadrę fachowców na potrzeby lokalnych przedsiębiorców. Ważne jest także pozyskanie środków finansowych na programy przekwalifikowania zawodowego dla osób bezrobotnych.

Centrum Turystyczne z pracą dla 2.200 osób

Jerzy Wcisła przedstawił szanse jakie dla naszego miasta stwarzają walory wodniackie. - W ostatnich latach zainwestowano w tą sferę ponad pół miliarda złotych (m.in. Pętla Żuławska, Kanał Elbląski, port i bulwar w Elblągu). Te inwestycje stały się uzasadnieniem na rzecz budowy kanału przez Mierzeję. Wszystkie inwestycje razem wzięte tworzą warunki dla rozwoju turystyki, która może wygenerować 1.500 miejsc pracy oraz dla rozwoju transportu wodnego, w którym znajdzie pracę 700 osób. To przestrzeń dla inicjatyw biznesowych. Ktoś przecież tym ludziom musi stanowiska pracy stworzyć i ich zatrudnić – mówił Jerzy Wcisła.

W dyskusji podnoszono duże wymagania formalne dla beneficjentów czy odpływ ludzi wykształconych, ale większość była zgodna, że dobrze wykorzystane środki unijne pozwalają zdecydowanie przyspieszać rozwój gospodarczy i społeczny.

+ 4 głosów: 14 (29%) 10 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (20)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Terminator
  ponad rok temu ocena: 100%  20
  Elblązanie nie sa az tak glupi ze nabiora sie na taki tani chwyt
  odpowiedz oceń komentarz 2 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k344
  ponad rok temu ocena: 100% 19
  oj są
  ~ reve
  ponad rok temu ocena: 100%  18
  No, tym razem poziom bycia tubą PO przerósł najśmielsze oczekiwania. Pewnie piszącego również. Żenada.
  odpowiedz oceń komentarz 2 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k345
  ponad rok temu ocena: 100%  17
  ale się uśmiałem
  odpowiedz oceń komentarz 1 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gifas
  ponad rok temu ocena: 100%  16
  O nie, nie Protasowi to ja dziekuje.
  odpowiedz oceń komentarz 3 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 40%  15
  Prezentację Pana Marszałka można storpedować tylko pokaując zapisy w stategii woejwództwa. Pora też pożegnać tych co mowię o potencjalej i przez lata ten potencjał niszczą. Polotycy mówią zamiast działać a jak działają to prowadzą nas przez ulice Sitwa, Kolesi, Łapówkarska do zaułka Ruina słono za to inkasując diety dietki i dodatki z premiami . Mam pewność że Pan Protas strzela sobie w kolano - Pomorze ma mniej środków bo jest lata przed nami i ich nie potrzebuje a my je przeżeramy na prysznice i konferencje zamiast na miejsca pracy i rozwój samorządności . Pora na zmianę pokoleń w tych gmachach
  odpowiedz oceń komentarz 2 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ turban
  ponad rok temu ocena: 50%  14
  marszalek protas: czas wykorzystac uspionych i zaslepionych elblazan, czas wywiezc z elblaga do olsztyna co sie jeszcze tylko da.
  odpowiedz oceń komentarz 1 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k3445
  ponad rok temu 13
  już nic się nie da
  ~ qqłka
  ponad rok temu 12
  Jak się nie da jak się da! Jest w cholerę budynków do oddania za 1zł.
  ~ WRÓŻKA
  ponad rok temu ocena: 40%  11
  PREZYDENTEM ELBLĄGA BĘDZIE Pan JERZY WILK - TO PEWNE 100%
  odpowiedz oceń komentarz 4 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 0% 10
  Podobnie wróżono Hitlerowi i ten głupek uwierzył w gusła i zabobony,,,,
  ~ NIE DLA PROTASA ELBLĄSKA KIEŁBASA! WON DO OLSZTYNA OSZUSCIE,CWANIACZKU! MYSLISZ , Z E ELBLĄŻANIE TO GŁUPKI?
  ponad rok temu ocena: 86%  9
  http://www.tv.elblag.pl/10,822... Oto dowód, że łże jak pies.PROTAS TO OSZUST, KŁAMIE< NIE SŁUCHAJCIE CWANICZKA< PAJACA Z OLSZTYNA! Ot i prawda o Protasie wyszła na jaw. Oplakatował Elbląg, a myśli jakby tu Elbląg jeszcze bardziej z kasy na rzecz Olsztyna wydoić.
  odpowiedz oceń komentarz 6 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ k234
  ponad rok temu 8
  elbląskie lemingi to kupią
  ~ cześć
  ponad rok temu ocena: 73%  7
  Wiza ile ci płacą za klakę na forach? Bo chyba z przekonania nie można być aż takim imbecylem!?
  odpowiedz oceń komentarz 8 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wiza
  ponad rok temu ocena: 44%  6
  Czy i w jakiej wysokości zostaną pozyskane fundusze unijne przez Urząd Miasta, będzie zależało od wyborów 16 listopada. Aby te pieniądze trafiły do naszego Elbląga, należy wybrać pana Wróblewskiego na urząd prezydenta. A ten p. Wilk tym tematem się nie interesował, bo zajmował się sam sobą. Nie ma czasu na naukę, trzeba działać i szybko i skutecznie. A gwarancją takich działań jest pan Wróblewski przy wsparciu radnych z Platformy Obywatelskiej.
  odpowiedz oceń komentarz 7 9
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ turban
  ponad rok temu ocena: 67% 5
  dowodem kompetencji i fachowosci w wykorzystywaniu srodkow unijnych przez pana wrobla jest ten tandetny most unijny- za niski blokujacy wyzsze jednostki plywajace , bez chodnikow, bez sciezek rowerowych i pojedynczym pasem w kazda strone jednym slowem POrazka. tak wiec daruj sobie wiza takiego tandetnego kandydata. kolejnym bublem ze srodkow unijnych jest pseudosciezka rowerowa w kadynach jedz i zobacz jak to wyglada kpina z rowerzystow a wrobel osobiscie przecinal wstege i sie pod tym bublem podpisal, tak wiec jesli w taki sposob sa marnowane pieniadze unijne to takiemu kandydatowi mowie won!
  ~ Mariusz Lewandowski
  ponad rok temu ocena: 0% 4
  Jest tego więcej - lodowisko które pracuje tylko w zimie,,,, Hala za mała na zawody klasy miedzynarodowej,,,,, Ulica po której miał jeżdzić tramwaj,,,, Zastanawiam się na jakich prochach są nasi samorządowcy źe robią jak piajny gołąb na kapelusz po czym znów startują do wyborów... Ale ciekwsze jest jacy debile ciągle głosuja na takich nieudaczników robiących poparane inwestycje ....
  ~ pilot
  ponad rok temu 3
  Ja, ja Mariuszku, a Szwed wybuduje nam lotnisko międzynarodowe na Modrzewinie. Podobno masz już do tego inwestorów. :-D
  ~ cześć
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Atuty... Boże znowu Olsztyn nam coś zabierze.
  odpowiedz oceń komentarz 9 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Edward Pukin
  ponad rok temu ocena: 64%  1
  SEJMIK do ELBLĄGA ! SEJMIK do ELBLĄGA ! To moje hasło wyborcze. Będzie uczciwie i racjonalnie - podobnie, jak to uzgodniono w Bydgoszczy i Toruniu. Wpływ na podział unijnych środków muszą mieć także elblążanie. Nic o nas bez nas. Elblążanie sami decydują. http://wybory2014.elblag.net/a... SEJMIK do ELBLĄGA !
  odpowiedz oceń komentarz 7 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.