› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nowi włodarze w Olsztynie i Braniewie. Wyniki II tury w regionie

› bieżące ponad rok temu    1.12.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 5 ocen 10 / 80%
A A A
Dogrywka wyborcza pod wzgledem technicznym była dużo lepsza od pierwszej tury. Frekwencja tez nie była gorsza, tylko czasami nieznacznie odbiegała od głoswania w pierwszej odsłonie.Dogrywka wyborcza pod wzgledem technicznym była dużo lepsza od pierwszej tury. Frekwencja tez nie była gorsza, tylko czasami nieznacznie odbiegała od głoswania w pierwszej odsłonie. fot. Elblag.net

Nowym prezydentem Olsztyna będzie Piotr Grzymowicz. Nie wygrał jednak miażdżącą przewagą. Z kolei w Braniewie niewiele większą liczbą głosów wygrała młoda kandydatka Monika Trzcińska. Podajemy także wyniki w pozostałych gminach regionu, w których odbywała się II tura: Rychlikach, Godkowie i Markusach.

PKW podaje, że frekwencja w Olsztynie wyniosła 35 proc. (wyliczenia z 17.30 - 30.11). Na całej Warmii i Mazurach zagłosowało 34,37 proc. A zatem w porównaniu zresztą kraju, nie jest to zły wynik. Czesław Małkowski przegrał drugą turę wyborów w Olsztynie niecałym 1 proc. głosów. Ta różnica jest bardzo mała w porównaniu z dogrywką prezydencką w Elblągu, gdzie po zaciętej rywalizacji różnica była dużo wyraźniejsza - ponad 3 tys. głosów. W Olsztynie fakt wygranej Grzymowicza komentuje się efektem seksafery czyli podejrzeń o gwałt i molestowanie urzędniczki miejskiej przez byłego prezydenta Czesława Małkowskiego. Prezydent elekt P. Grzymowicz już deklaruje w wywiadach uporządkowanie kwestii inwestycyjnych, a zwłaszcza remontowych w Olsztynie oraz większą współpracę z organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami społecznymi.

Podobnie mała przewaga zadecydowała o wygranej na stanowisko burmistrz Braniewa Moniki Trzcińskiej (KWW Moniki Trzcińskiej). Jak podaje Portal Braniewo o jej zwycięstwie zadecydowało 86 głosów. Tym samym pokonała Henryka Mrozińskiego z Porozumienia Samorządowego. Na Monikę Trzcińską zagłosowało 3466 osób (50,63 proc.), na Henryka Mrozińskiego — 3380 (49,37 proc.). Uprawnione do głosowania były 13 782 osoby.

W gminie Rychliki bez niespodzianki – na stanowisku pozostaje urzędujący wójt Henryk Kiejdo. Za Urzędem Gminy Rychliki podajemy oficjalne wyniki II tury. Henryk Kiejdo, otrzymał 886, natomiast Zbigniew Lichuszewski – 766 głosów. Frekwencja była dość wysoka, jak na tegoroczne wybory - wyniosła 51,44 proc. Dziś Zbigniew Lichuszewski (urzędujący dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu), wybrany na radnego powiatu elbląskiego złożył ślubowanie w Radzie Powiatu. Przypomnijmy, że w I turze Henryk Kiejdo (KKW H. Kiejdo „Nasza Gmina”) otrzymał 769 głosów, a Zbigniew Lichuszewski (KWW Z. Lichuszewskiego) 576. 

W Godkowie równie ciekawie. Andrzej Bondaruk (KWW Czas na Zmiany) – 759 (54,68 proc.) został wybrany wójtem w gminie. W II turze wygrał z dotychczasowym wójtem, Januszem Grzywalskim (KWW Kontynuacja) wyraźną przewagą. Kontrkanydat zdobył 629 głosów poparcia (45,32 proc.)

Według podliczeń z komisji obwodowych w gminie Markusy, Wacław Walesik (KWW Porozumienie Samorządowe) ustąpił 30 listopada Dorocie Wasik (KWW Porozumienie). Na Dorotę Wasik zagłosowało 909 wyborców (56,6 proc.), a na dotychczasowego wójta 695 (43,4 proc.). Dorota Wasik uzyskała dość dużą przewagę – 214 głosów. Dodajmy, że władze gminy Markusy zadbały o głosujących, organizując dojazdy busem do lokali wyborczych w wygodnym czasie. Od godz. 10.00 do 15.30 każdy, kto zechciał wziąć udział w głosowaniu na wójta w II turze, mógł skorzystać z jednego z dojazdów w 17 miejscowościach sołeckich. Dzięki temu w głosowaniu wzięło udział 1632 mieszkańców (na 3189 uprawnionych).

Po sąsiedzku z II turą musieli uporać się malborczanie. Dogrywka w Malborku, jak podaje Miejska Komisja Wyborcza w tym mieście, dała zwycięstwo Markowi Charzewskiemu (KW SLD Lewica Razem), na którego zagłosowało 6773 (60,32 proc.). Andrzej Rychłowski (KWW Porozumienie Obywatelskie) poniósł porażkę, otrzymując 4456 głosów (39,68 proc.). Frekwencja wyniosła 36,78 proc.

+ 8 głosów: 10 (80%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ masakra
ponad rok temu ocena: 0%  5
Waldek moze przestan palic zioło bo bredzisz
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Waldek
ponad rok temu ocena: 0%  4
Każdy nowowybrany prezydent jest nowy, nawet gdy już wcześniej był na tym stołku. To po pierwsze. Po drugie można go nazwać nowym, bo urząd objął po niesławnym odejściu p. Małkowskiego, który inaczej pełniłby urząd całą kadencję. Zamiast szukać błędów w dobrze podanej informacji, warto czasem podlać kwiaty w domu albo posprzątać ;))
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kx
ponad rok temu ocena: 0%  3
Dobrze, że zaczynają wchodzić młodzi. Może coś się zmieni. Stare dziady, to tylko podwyższają sobie diety. Dbają tylko o emeryturki i renty i pomoc socjalną. Świeże spojrzenie tego trzeba :)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nowy?
ponad rok temu ocena: 80%  2
Przecież Piotr Grzymowicz jest prezydentem Olsztyna od 2009r.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ don
ponad rok temu ocena: 33%  1
Coś się zmienia mieszkańcy nie chcą tych jasnych osób zwłaszcza jeśli mają ich za aferzystow. Jedną z gmin pokazała jak podbić frekwencję, od razu widać że można zachęcić by ponad połowa zagłosowali. Ale nie wiem. W sumie przez to dokładnie widać kto głosował. Mam nadzieję ze to był niezależny wybor
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.