› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Opinia: Kto jest największym przegranym tych wyborów?

› bieżące ponad rok temu    17.11.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 35 ocen 30 / 63%
A A A
 fot. Artur Borkowski

Pierwsi krzykną: „elblążanie, frekwencja taka mała!”. Drudzy: „Szwed, bo tyle kasy władował w kampanię!”. Jeszcze inni: „wszystkie komitety obywatelskie!”. No właśnie – kto może mówić o porażce w wyborach prezydenckich?

Przegrał tak naprawdę każdy prócz Witolda Wróblewskiego i Jerzego Wilka. To Ci panowie zmierzą się w II turze. To również Ci Panowie wprowadzą do Rady ludzi ze swoich komitetów. Okazało się, że ataki na sferę prywatną Jerzego Wilka nic nie zdziałały. Elektorat Prawa i Sprawiedliwości jest niezwykle twardy i nie poddaje się naciskom ze strony kontrkandydatów i mediów. Cieszy fakt, że wyborcy przy urnach nie sugerują się chociażby tym kto bierze, a kto nie bierze komunii świętej. Od początku tej „afery” uważałem ją za szczególne naruszenie dóbr osobistych Jerzego Wilka.

Ale skupmy się na przegranych. Pomiędzy 2 a 3 miejscem w wynikach na Prezydenta Miasta jest olbrzymia różnica. Różnica, której (to było odczuwalne) nie spodziewał się Obywatelski Elbląg. Zaczęli najwcześniej kampanię, wydali mnóstwo pieniędzy i nie mają ani prezydenta, ani radnego (bazując oczywiście na wstępnych wynikach). Dla sporej grupy osób to wynik Szweda jest najbardziej spektakularną porażką w tych wyborach.

Ale! Kto kilka miesięcy temu znał nazwisko „Szwed”? Zapewne cząstka osób, promil w społeczności Elbląga. Elblążanie dzięki tej kampanii zapamiętają nazwisko tego kandydata, który, być może, wystartuje w wyborach za 4 lata. A wtedy – kto wie...

Faktem jest, że jeżeli Obywatelski Elbląg nie zdobędzie ani jednego mandatu w Radzie, to możemy mówić o porażce.

Dla mnie osobiście największą porażkę w tych wyborach poniósł jednak Robert Grabowski i Elblążanie Razem. Na kilku konferencjach dziennikarze (nie tylko naszego serwisu) pytali Grabowskiego o REALNY przewidywany wynik wyborów. Grabowski z pełną odpowiedzialnością i pewnością w głosie mówił o prezydencie i kilku radnych. Wskazywaliśmy, że szansa na to jest niewielka chociażby ze względu na frekwencję w poprzednich latach, dominację partii oraz brak reklamy.

Tej pewności w głosie Grabowskiego zabrakło, kiedy pojawiliśmy się w okolicach godziny 22.00 w restauracji „Pod Bramą” gdzie trwał wieczór wyborczy komitetu Elblążanie Razem. Jedynym komentarzem jaki uzyskaliśmy od kandydata były słowa „czekamy na oficjalne wyniki”. Gdzie werwa, panie Robercie? Gdzie pana pewność? Na jaki wynik pan liczył zakładając tuż przed samymi wyborami komitet obywatelski? Na te pytania nie oczekuję odpowiedzi.

Przegranym jest również Adrian Meger z Kongresu Nowej Prawicy. Prawdą może być stwierdzenie, że elektorat KNP wraca z gimnazjum po godzinie 16.00 i właśnie wtedy pojawiają się plusy i minusy przy artykułach i komentarzach. Co oczywiste przy urnach osób tych... brak. W wynikach sondażowych ogólnopolskich KNP zyskało 15% poparcia od studentów. Adrian Meger jednak nie przewidział, że w Elblągu jest bardzo mało studentów, którzy pochodzą właśnie stąd i mają możliwość głosu.

„Wróble ćwierkają” (to stwierdzenie bez żadnych podtekstów politycznych!) że przegrali również sami elblążanie. Tłumów przy urnach nie było, frekwencja oscyluje w granicach 30%. Na pewno przegrali? Zastanówmy się ile naszych sąsiadów, rodziny wyjechało za granice kraju, a nadal jest tu zameldowanych. Zastanówmy się nad tym ile uwagi poświęca się wyborcom podczas 4-letniej kadencji, a ile podczas kampanii wyborczej. Czy nikt nie widzi tego, że elblążanie mają dość polityki, dość wyborów? Czy nikt nie widzi tego, że elblążanin ma, kolokwialnie mówiąc, w dupie to czy dany kandydat jest bezpartyjny, partyjny, bierze komunię lub szczotkuje zęby 3 razy w lewo różową szczoteczką?

Frekwencja potwierdza również moje wcześniejsze przemyślenia na temat REALNEJ liczby mieszkańców naszego miasta. Ile osób zostało, a ile wyjechało? Kiedy poznamy wreszcie odpowiedź na te pytanie?

+ 19 głosów: 30 (63%) 11 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (35)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ katolik
ponad rok temu ocena: 67%  35
Tu sie nie zgadzam. Co przesądziło o wygranej. To ta komunia, msza za elblażan dwa dni przed wyborami, nawoływanie w kosciele na głosowanie na PIS. Wiadomo jaki w mieście jest elektorat - emeryci i renciści. Prowadzenie w ten sposób kampanii nie ma nic wspólnego z rzetelnością, powagą i ambicją tych ludzi. Tylko dlatego że jestem mocno wierzącym nigdy bym na takich obłudników nie zagłosował. Jest w ewangelii napisane co czeka ludzi którzy sie modlą na pokaz nie mówiąc już o tych co biorą komunię gdy nie mogą.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 50%  34
Ja zadałbym inne pytanie. Czy Pan Wróblewski zatrzyma mandat radnego, jeżeli nie zostanie Prezydentem. Ja obstawiam że zachowa sie tak jak półtorej roku temu, zrzeknie się mandatu na rzecz innego kandydata z listy
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 75% 33
i bardzo dobrze jesli zachowa się tak jak półtora roku temu i wybierze zarząd województwa... chociaż dla miasta byłoby lepiej, żeby wygral II turę p. Wróblewski
~ gf
ponad rok temu ocena: 33%  32
Tak naprawdę to przegrali elblążanie- nie dokonując zmian. Bo chyba gorzej już być nie może. No ale przyszła era PIS-u i teraz będzie raj, tak jak obiecują.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 40% 31
poczekaj jak wybory na prezydenta i sejmu będą i wygra pis.... zacznie się palenie na stosie politycznych przeciwników i religijnych innowierców.
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 50% 30
dokładnie największymi przegranymi są Elblążanie i Elbląg
~ basia
ponad rok temu ocena: 100% 29
mam nadzieje,że ten wpis to ironiczny żart ? Kandydatura obecnie panujacego prezydenta jest nieakceptowana przez większość Elblążan -jeszze nigdy tak zle nie było !
~ obiektywny
ponad rok temu ocena: 40%  28
co za brednie!! ,Wróblewski ma w radzie 1-go radnego samego siebie nawet jak by wygrał wybory na prezydenta to ktoś wejdzie na jego miejsce i będzię rządził Elblągiem z jednym radnym,może go czasem PO poprze ale i tak nic nie zdziałają .Elblążanie powierzyli swoje losy -tu radnym PIS jeszcze nigdy w historii Elbląga żadna partia nie miała większości bez zawierania koalicji [myśle o 25 latach po uzyskaniu niepodległosci ] Mam nadzieję że wyborcy poprą najlepszego prezydenta w historii Elbląga Jerzego Wilka!!! Tak nam dopomóż Bóg!!! PS. czy wiecie kto się przyczynił do 300-t- milionowego długu Pan Wróblewski rządził ze Słoniną jako vice prezydent,będąć radnym sejmiku działa na szkodę Elbląga ostatnio Olsztyn wziął 90 %dotacj a Elbląg oleli ,zainteresujcie się tym!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 50% 27
kadencja p.Słoniny to były jak narazie najlepsze lata dla Elbląga - dług publiczny wynosił 150 mln, ale przy realizacji licznych inwestycji : -węzeł wschód - mosty zwodzone - tabor tramwajowy -trasa UE -hala sportowa - plac dworcowy i wiele innych...
~ turban
ponad rok temu ocena: 57%  26
najwiekszymi przegranymi tych wyborow sa tepi mieszkancy tego miasta. szwed porownal ich do zydow idacych poslusznie do komory gazowej ,prowadzonych przez kilku SSmanow. notabene bardzo trafne stwierdzenie zarowno w kierunku elblazan jak i polakow w calym kraju ktorzy daja sie dymac,upokazac i pozwalaja na tyre za marne grosze do usranej smierci wciaz glosujac na tych samych oprawcow. a najwiekszym wygranym jest stara postkomunistyczna klika i sitwa elblaska z mafia pełowska naczele
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cz
ponad rok temu ocena: 50%  25
II Turę wygra Wilk. Jego elektorat nie chodzi na Andrzejki.
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lepwszy Wilk wgarści niż Wróbel na dachu.
ponad rok temu ocena: 52%  24
Bardzo trafmy artykuł. Jeszcze tylko pokonać Wróblewskiego 30 listopada. Bo wybór "Wróbla" to powrót dawnego układu kolesi komunistów pro Słoninowych> A propos, gdzie dziadek Słoninka się zapodział?Może by skmentował wyniki wyborów?
odpowiedz oceń komentarz 13 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wilk lepszy w lesie
ponad rok temu ocena: 60% 23
akurat ataków na osobę p.Słoniny nie powinno być! jest to osoba, która zasługuje na szacunek za to co zrobił dla miasta - przecież wszytskie inwestycje to wynik kadencji p.Słoniny!
~ Elblążanie Razem
ponad rok temu ocena: 63%  22
'' Dla Mnie osobiście największą porażkę w tych wyborach poniósł jednak '' Elbląg, MY - JEGO MIESZKAŃCY. Co trzeba zrobić , powiedzieć,aby młodzi ludzie zaczęli również decydować o swoim życiu ? Czemu nie potrafimy się zmobilizować, przejrzeć na oczy ? Czemu nie chcemy żyć lepiej ? NA TE PYTANIA OCZEKUJEMY ODPOWIEDZI. P. Robercie cieszę się, że w tak krótkim czasie niektórzy Elblążanie potrafili Panu zaufać. Walczymy za 4 lata ! P.S. Żenujący artykuł. Płytkie myślenie.
odpowiedz oceń komentarz 12 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzysztof
ponad rok temu ocena: 75%  21
Pytanie niezwiązane z wyborami: Czy Pan redaktor mógłby napisać jakie ma wykształcenie? Artykuł napisany fatalnie, styl, interpunkcja, chodnikowy język, tragedia. O ironio, jest to samo w sobie potwierdzeniem wniosków teksu, że wielu ludzi wyjechało z Elblągu, w tym dobrze piszący dziennikarze...
odpowiedz oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wykładowca PWSZ
ponad rok temu ocena: 76%  20
Boże co ty Ryś piszesz ,że Szwed może wygrać za 4 lata. Nie zaklinaj przyszłości, powinniśmy modlić się, aby takich ludzi jak Szweda i Kuchejdę porwali talibowie. Nie pisz więcej takich rzeczy dla dobra społecznego. Tak po prostu -pomysl
odpowiedz oceń komentarz 25 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ atleta
ponad rok temu ocena: 100% 19
Ryś nie taki zły, ogólnie lubię jego artykuły,ale tutaj wyraźnie pokazał że ma skłonności masochistyczne. Ewentualnie ma w planach wydanie książki o charakterze science fiction połączonym z horrorem.
~ Pamparadej
ponad rok temu ocena: 81%  18
NAJWIĘKSZYM PRZEGRANYM JEST MIASTO ELBLĄG BO NASTĘPNE 4 LATA STAGNACJI PRZED NAMI. PŁACZĄ ZARÓWNO STARZY JAK I MŁODZI, ŻE NIE MA PRACY, ŻE LUDZIE STĄD UCIEKAJĄ, A WYBIERAJĄ TYCH SAMYCH OD PONAD 20 LAT. NAJWIĘKSZYM WYGRANYM JEST PAN WILK, TE 4 LATA POZWOLĄ MU NA DOKOŃCZENIE BUDOWY DOMU I ZAPEWNIENIE SOBIE SPOKOJNEJ STAROŚCI Z PAŃSTWOWĄ EMERYTURKĄ MIN. 8 TYŚ. ZŁ, O KTÓREJ JEGO WYBORCY MOGĄ SOBIE TYLKO POMARZYĆ.
odpowiedz oceń komentarz 22 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wielka smuta
ponad rok temu ocena: 43%  17
przegrał Elbląg poza kliką pupili POPIS, SLD i PSL
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ strateg
ponad rok temu ocena: 75%  16
SLD ma minimum- przy mądrych decyzjach mogło mieć 2X tyle Ale skąd tu mądre decyzje?
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ inc
ponad rok temu ocena: 100% 15
"wygrac z czasem" hehehehe i lesny dziadek na banerze....no i radny rozrywkowy już nie zatańczy w pasłeku heheh
~ gg
ponad rok temu ocena: 62%  14
Przegraliśmy jako ludzie wolni. Teraz oszołomy z PiS będą tu rządzić
odpowiedz oceń komentarz 18 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ inc
ponad rok temu ocena: 73%  13
największy luzer///to nowak i sld///i wszystko w temacie
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaPolak
ponad rok temu ocena: 55%  12
Największym przegranym jest elblag.net. Nic Wam nie wyszło, tuba propagandowa PO nie pomogła naczelenej sile politycznej kraju. Ale teraz będzie szansa na sianie nienawiści do PiS w elbląskiej Radzie Miasta. No chyba, że staniecie się obiektywni...
odpowiedz oceń komentarz 17 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja polak wygrany
ponad rok temu ocena: 56% 11
hahaha minus dla Pana jak można w ten sposób odpowiedziec na tak poważne pytanie. Żenujący wynik głosowania a ten się mediami przejmuje jakby to ich wina była O.o
~ Marek
ponad rok temu ocena: 80%  10
A nie możecie pisać o WYGRANYCH?! Tylko zawsze na tym portalu same negatywizmy, nawet w tytułach? Zaklinacie rzeczywistość? ;-)
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kanarek
ponad rok temu ocena: 56% 9
A kto chce słuchac tych wygranych? chyba tylko starzy ludzie, którzy na nich głosowali. Przegrana jest młodzierz, która na te wybory się nie wstawiła, a mogłaby wiele zmienic
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 57%  8
No ale dopiero podano 80% podliczonych głosów,dla mnie to zawsze takie informacje budzą niesmak. Podajcie dane z 62 obwodów z Elbląga. a potem piszcie co i jak jest z tym związane.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Debilowski
ponad rok temu ocena: 88%  7
Szwed. Szwed. Szwed. I nie żal. Wszedł w układ z oszustem i wyrokowcami. Wiedział co robi. Pytanie tylko. Przechlapał swoją kasę czy czyjąś ? Bo jeśli czyjąś , to ten ktoś będzie mocno wkurzony. Kuchejda obieca, że za cztery lata zrobi na pewno ze Szweda prezydenta a ten przyjmie się na te plewy i przez kolejne cztery lata Kuchejda będzie miał mecenasa....... hehehehe Ja przez przegrane wybory nie odkocham się w Szwedzie. Pokocham również Kuchejdę. Bo ja kocham redaktorów rzetelnych, prawych, obiektywnych i uczciwych. A redaktór Kuchejda to redaktór bez skazy. Udowodnił to jak chciał zrobić ze Szwedem disco polo z Elblonga. I nie bendzie już kiełbas pod Światowidem..... uuuuuuuuuuuuuuuuu Płaczem łzami szczeremi. A może warto Wilka pokochać zpowrotem, s powrotem ? znów ? no jeszcze raz od nowa. Zobaczem. Jak wygra ze Wróblewskim - to pokocham tak jak kiedyś go kochałem. A najlepszom kompanie wybiórczą i tak zrobił Kuchejda. I dlatego nie musi zrobić sepupu.
odpowiedz oceń komentarz 23 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
ponad rok temu ocena: 83% 6
"Czyjąś kasę" ;-) Chociaż z dobrym PR - em miałby szansę...
~ za judaszowskie srebniki
ponad rok temu ocena: 83%  5
Przegrały media oprócz info i portelu, które za kasę lansowały tylko jeden wariant, który okazał się wydmuszką!
odpowiedz oceń komentarz 19 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czepialskie człowieki
ponad rok temu ocena: 50% 4
A jakie usługi świadczy agencja reklamowa ? skoro ktos chce artykuł sponsorowany czy baner to taka agencja to sprzedaje bo z tego sie utrzymuje. Głupie rozumowanie. To tak jabyś prowadził handel i przychodzi do Ciebie klient ktory chce cos kupic, ale że ma słabą opinie na miescie to mu nic nie sprzedasz ;o haha
~ WON!!!!
ponad rok temu ocena: 69%  3
Moge Ci na to pytanie odpowiedziec choc tylko w czesci.Mam 4 kuzynow niestety od 5 lat nie ma ich z rodzinami w Polsce przyjezdzaja tylko na swieta urlopy spedzaja we Wloszech Hiszpani...Z mojej paczki kumpli kumpli zostalo 2 i z nimi mam slaby kontakt bo tyramy do pozna i nie ma czasu na wyskok na piwko....Trzeba za te marne grosze utrzymac rodziny.....WON Z STYROPIANOWCAMI MASONERIA!!!OBUDZCIE SIE POLACY!!!
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wujek
ponad rok temu ocena: 44% 2
TAK prawda.ja sam z rodziną w Niemczech i naprawdę nie ma po co wracać.tu jest porządek i ludzie żyją normalnie
~ wyb_orca
ponad rok temu ocena: 64%  1
ŚWIĘTA RACJA
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.