› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Paweł Nieczuja-Ostrowski: Elbląg potrzebuje wizji rozwoju

› wybory 2014 ponad rok temu    18.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 48 ocen 57 / 95%
A A A
 fot. Paweł Makowski

Zdanie to brzmi dość banalnie. Z pozoru, bo jeśli dokładnie przyjrzymy się rozwojowi miasta w ostatnich latach, to w ogólnej ocenie i delikatnie mówiąc jest on niewystarczający i niespełniający oczekiwań mieszkańców. Świadectwem tego jest emigracja, ucieczka z Elbląga ludzi młodych i zdolnych, jak też firm poza jego granice.

Nie można jednak powiedzieć, że wcale nie było tworzonych wizji rozwoju miasta, nawet niekiedy śmiałych (Modrzewina, Wyspa Spichrzów, uniwersytet w Elblągu, strategia promocji miasta). Powstawały one zarówno w gronie prezydenta Słoniny, jak i Nowaczyka. Niestety, nie mogły być właściwie i dostatecznie przedyskutowane i zmodernizowane, ze względu na brak poparcia społecznego w mieście, wynikający z silnych podziałów politycznych i niechęci do współpracy skonfliktowanych środowisk politycznych. Z tego też względu rządzenie naszym miastem zostało w ostatnim czasie sprowadzone do zarządzania, tak aby się jakoś kręciło, aby się tylko specjalnie nie narazić.

Tak więc potrzeba nowej wizji rozwoju jest potrzebą takiego jej wypracowania, aby była ponad podziałami, ze zgodą ogółu co do głównych założeń oraz wolą ich realizacji. Nie da się tego jednak osiągnąć kierując się w polityce miejskiej kryteriami polityki krajowej, czyli przenosząc konflikty partyjne ze sceny państwowej na grunt lokalny. I traktując zdobyte stanowiska i sukcesy miejskie wyłącznie jako mechanizm kariery politycznej i awansu na stanowiska państwowe. A niestety takie podejście zdominowało w ostatnim czasie politykę w Elblągu. Wyjaśnienie powyższe jest zarazem odpowiedzią na pytanie, dlaczego zdecydowałem się ponownie kandydować do Rady Miasta oraz współtworzyć Elbląską Koalicję Obywatelską.

Elbląg jest pełen ludzi, którzy na co dzień angażują się w jego rozwój, działają na rzecz społeczności lokalnej, zabierają głos w debatach o losach miasta. I robią to nie dlatego, że zbliżają się wybory, partia od nich tego wymaga, nie wiedzą jak zdobyć zatrudnienie czy awansować bez protekcji. Ci ludzie robią to z własnej wewnętrznej potrzeby, są również spełnieni zawodowo i nie czują się zależni od wpływowych osób czy koterii.

W moim przekonaniu tacy właśnie ludzie zaangażowali się w tworzenie Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele różnych środowisk, między innymi Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, Forum Rozwoju Elbląga, Stronnictwa Demokratycznego i Polski Razem. Zwłaszcza ci ostatni, jak np. Piotr Opaczewski, którzy po wejściu lidera Polski Razem Jarosława Gowina w koalicję z PiS zdecydowali się wystąpić z partii i zostać w Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej, czym udowodnili, że sprawy Elbląga są dla nich ważniejsze niż rozgrywki krajowe, partyjne listy i awanse.

Niezależne od polityki krajowej środowisko daje szansę na lepsze porozumienie i współpracę w polityce lokalnej, a tym samym wypracowanie najlepszych rozwiązań dla Elbląga. Bez tych wszystkich obciążeń płynących z Warszawy, wielkich rozgrywek, przymusu pozycjonowania się na krajowej scenie politycznej, zwycięstw i porażek partyjnych, które ktoś będzie rozliczał. Niech te kwestie zostaną dla wyborów parlamentarnych. Tu jest Elbląg i nikt zamiast nas samych tutejszych problemów nie rozwiąże, Olsztyn będzie przede wszystkim dbał o rozwój Olsztyna, a Gdańsk Gdańska.

Dlatego elblążanie potrzebują alternatywy w wyborach, i dlatego startujemy. A co elblążanie wybiorą? To co będą chcieli.

Mają jednak prawo nie być mamieni, oszukiwani czy zbywani ogólnikowymi hasłami. Prezentację naszego programu zaczęliśmy więc od istniejących możliwości pozyskania dużych środków finansowych, jakie stwarza koncepcja Aglomeracji Elbląskiej. Jest to koncepcja śmiała i wymagająca zgody więcej niż jednego samorządu, ale otwierająca też zupełnie nowe możliwości przed naszym miastem. Bez uruchomienia dostępnych z środków ministerialnych ok. 160 mln złotych, niezwykle trudno będzie realizować obietnice, od których zaczęli nasi wyborczy współzawodnicy. Dlatego z przykrością odnotowałem, że na konferencję poświęconą Aglomeracji Elbląskiej nie przyszedł żaden elbląski radny, ani prezydent czy wiceprezydent, ani nawet wyższy urzędnik miejski. A pomysł ten był wcześniej przez nas sygnalizowany w mediach. Niestety ta nieobecność jest potwierdzeniem negatywnego oddziaływania polityki krajowej i relacji partyjnych na społeczności lokalne.

Budowanie pozapartyjnych (ponadpartyjnych), niezależnych porozumień czy środowisk nie jest łatwe. Ludzie generalnie są zrażeni do polityki, często boją się angażować, żeby nie stać się celem agresji zagrożonych grup interesów i ataków medialnych. Nie mają też takiego zewnętrznego przymusu, jaki dotyczy struktur partyjnych. Łatwo więc zrezygnować, trudno zaś wystawić się na ciosy.

Te od okresu referendum 2013 roku padają nader często, a nie dość tego powstało środowisko ludzi trudniących się szkalowaniem ludzi zawodowo oraz czyniących z tego osobistą misję, grupa najemników, takie nasze elbląskie „zielone ludziki”. Jest ono produktem wojny partyjnej, swoistą, wyprodukowaną bronią, którą siecze się przeciwnika, żeby go zdyskredytować i zniszczyć. Łatwo zauważyć kto z niej korzysta w danym okresie, bo wyjątkowo nie staje się wówczas obiektem ataków, ale wyłącznie pochwał. I tak w 2010 roku ataki nie dotykały PiSu i Jerzego Wilka, dziś Obywatelskiego Elbląga i Edmunda Szweda.

 

Ataki te okresowo dotyczą także mnie i co interesujące, zwykle w kontekście przypominania zasług mojego dziadka, śp. generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Jest to o tyle interesujące, że mój dziadek tak chętnie przypominany, od czasu ukonstytuowania się nowej, powojennej i jedynie słusznej władzy, stał się obiektem powtarzających się ataków medialnych, publicznego szkalowania, obraźliwych listów. Powtarzające się obraźliwe oskarżenia trwały aż do jego śmierci. Lepiej, ostatni taki list został napisany i dotarł do nas już po jego odejściu. Dostawało się też mojemu ojcu. Teraz dotyczy to i mnie. Podobnie jednak jak w przypadku mojego dziadka i ojca, przynosi to odwrotny skutek. Skłania właśnie do działania, przeciwstawienia się tym patologiom, bo jeśli kocha się swoją wielką czy małą ojczyznę, nie można dopuścić by one zwyciężyły. I to jest właśnie drugi powód mojej decyzji o kandydowaniu.

Paweł Nieczuja-Ostrowski

+ 54 głosów: 57 (95%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (48)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ z
ponad rok temu 48
"Prostsze" a nie "prostrze" proszę pana.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ redruM
ponad rok temu ocena: 83%  47
a może Pan Adam lepiej napisze co zrobił dla E-ga do tej pory, bo obiecanki nas nie ruszają już
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ redruM
ponad rok temu ocena: 33% 46
przepraszam brata Adama, miało być Pan Paweł
~ pouniwerku
ponad rok temu ocena: 100%  45
A ja wcale nie czytam komentarzy pan ~ Mariusz Lewandowski, po prostu przepuszczam, bo jakikolwiek komentarz do wpisu tego pana to Go dowartościowuje - " no proszę czytają to co ja napiszę".Po prostu ignorować i się nie denerwować.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu 44
Jestem za - proszę nioe czytać i nie komentować a Pana życie stanie się prostrze i moje też. To się nazywa dobry interes dla nas obu,
~ obłęd
ponad rok temu ocena: 100%  43
Panie M.L nie mogę czytac tych bzdur ,które pan wypisuje i życzy Pan śmierci dzieciom radnych .Te 5 tysięcy - to nie dał Wilk z własnej kieszeni .Z tego co się orientuje to większe pieniądze były przeznaczone na bezpieczeństwo ,tylko tego Pan nie chce wiedzieć Bo kieruje się Pan nienawiścią i zawiścią .Powinien Pan za te słowa beknąć .Zwracam się do internautów ,żeby zbojkotowali wpisy tego Pana.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu 42
Proszę sobie zwracać lub nie ale w poprzednim roku było kila ofiar a w tym żadnej - z faktami się nie dyskutuje. Radni wyrzucali i wyrzucają pieniądze publiczne na chałturki a tu pokazałem że skromna kwota włożona racjonalnie odnosi skutek i ma Pan rację - mam obłedną nienawiść do ludzi którzy ryzykują życiem cudzych dzieci i za swoje słowa chętnie beknę -" Panu w twarz " o ile się Pan Przedstawi
~ Rozważny Elblążanin
ponad rok temu ocena: 75%  41
Nic dodać, nic ująć - dzisiejszy wyrok sądu jest tego najlepszym przykładem. Ten obleśny intelektualnie osobnik, który tak ochoczo rozpisuje się w komentarzach również należy do tego grona prawomocnie skazanych za różne niegodziwości. Bardzo dobrze że EKO przecięło ten spektakl nienawiści wyrokiem sądowym.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu 40
Spektakl jeszcze potrwa proszę się nie martwić. Może i sporo nigodziwości zrobiłem ale nie brałem łapówek za zaliczenia egzaminów a co do mojej obleśności intelektualnej to dzieki ale z nas dwóch to Pan się ukrywa pod pseudonimem nie ja . Jako mesjasz powinien się Pan swoją postawą i autorytetem cieszyć i z niego korzystać - ciekawe dlaczego się Pan chowa ?
~ froggd
ponad rok temu ocena: 78%  39
Głos rozsądku, którego "ktoś" ewidentnie chce zakrzyczeć... Elblążanie już więcej nie dadzą się omamić, tylko zagłosują na EKO!
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 75% 38
Zdecydowanie tak ja nawet wiem ilu ich będzie - siedmioro.....
~ robi
ponad rok temu ocena: 100%  37
Dzięki atakom Lewandowskiego Nieczuja jeszcze więcej zyskuje. Bo to potwierdza tylko potrzebę walki z takimi patologiami. Niektórzy zapomnieli, że Lewandowski jeszcze nie dawno życzył śmierci radnemu Turlejowi jego dziecka. Jak ktoś ma wątpliwości to niech poczyta jego wpisy pod artykułami.
odpowiedz oceń komentarz 10 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 36
Drogi Robi dla jasności jeśli w Elblągu z powodu niekompetencji i lenistwa Radnych mają tonąć dzieci to chce żeby były to dzieci bezradnych Radnych a nie ludzi nie związanych z pracami samorządu. Zdanie podtrzymuję i jeśli przez lenistwo radnych utonie za rok czyjeś dziecko to niech to będzie dziecko Radnego a nie stróża w Biedronce. Tylko że po tej aferze po raz pierwszy w tym roku przez całe wakacje nie utonęło ANI JEDNO DZIECKO . Moim zdaniem warto było zrobić aferę zamiast szykować kolejne znicze...
~ Robert Turlej
ponad rok temu ocena: 89% 35
Panie Lewandowski. Myślałem, że po tym jak przeprosił mnie pan w Ratuszu Staromiejskim już nigdy więcej czegoś takiego Mariusz Lewandowski nie napisze w Internecie. Jak widać myliłem się
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 25% 34
Panie Robercie proszę wybaczyć że odebrał Pan to osobiście bo przepraszam Pana za skrót myślowy w poście. Nie mniej jednak uważam że jeśli czyjeś dzieci mają tam tonąc to powinny to być dzieci tych co za ten stan odpowiadają. Jak Pan wie w tym roku Pan Wilk przekazał skromne 5000 zł na zabezpieczenie paliwa i starczyło - nie było żadnej ofary raz najadłem się strachu przy moście na Zatorzu . Mam nadzieje że nowa Rada nigdy nie zapomni o tych środkach i na stałe wpisze to w budrzet ale jeśli się tak nie stanie to nich to dotknie ich a nie rodzin tych co ich wybrali. To mój pogląd filozoficzny i nie zmieniam go i dotyczy nie Pana osobiście ale całego składu Rady Miasta i to każdej rady nawet tej ktora bedzie za 100 lat. Pozdrawiam
~ irygator
ponad rok temu 33
Komentarz niezgodny z Regulaminem - Redakcja
~ jest nadzieja
ponad rok temu ocena: 94%  32
Żeby Elbląg wszedł na drogę ROZWOJU potrzebni są ludzie, którzy mają wizję i odwagę, by wcielić ją w życie! Dotychczasowe władze nie miały ani jednego, ani drugiego - czas na zmiany! W EKO są odpowiedni ludzie - od dawna działają na rzecz miasta, można im zaufać.
odpowiedz oceń komentarz 16 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 13% 31
No fakt ten Pana akurat działał do 14 kwietnia 2013.... 300 000 000 długu to wynik wizji narkotycznej czy fakt budżetowy ? Ja za takie działanie podziękuje niech już się tacy ludzie za wizje nie biorą bo tworzą w malignie i wychodzą same koszmary dla wszystkich wokół nich ,
oceń komentarz 2 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maria
ponad rok temu ocena: 86%  30
Słusznie, nie będzie rozwoju tego miasta bez woli porozumienia. Niestety ludzie tacy jak lewandowski, sfrustrowani własnymi niepowodzeniami, będą niszczyć wszystko i wszystkich.
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 23% 29
Mam pozwolić na bezkarne promowanie infantylnych trylogdytów bo mają fajny krawat i dziadka z tradycjami ? Ten człowiek głosował za podwyżkami czynszu za długami i obligacjami, On patrzył bezczynnie na cierpienie i frustracje tysięcy Elblążan a tych którzy stanęli w ich obranie porównał do komunistycznych oprawców Stalina . Kro się szmatą pokazał niech się swojej szmaty wstydzi - oko za oko ząb za ząb, Zdrajcy się nie wybacza
oceń komentarz 3 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista i pesymista
ponad rok temu ocena: 67% 28
100% racji, ale spokojnie w końcu wku.wi kogoś i dostanie w turban albo na zawal walnie ewentualnie może Frombork wyśle mu zaproszenie i będzie po klopocie
~ RI
ponad rok temu ocena: 38%  27
A ja myślę ,że Elblągowi potrzebny jest ROZWÓJ a nie wizja,jedynym dobrym wizjonerem był Nostradamus tylko.....jakoś wszystko popieprzył ,żeby było trudniej...
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jest nadzieja
ponad rok temu ocena: 85%  26
Kolejny rozsadny czlowiek w EKO. Takich ludzi nam trzeba!
odpowiedz oceń komentarz 17 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ palikotka
ponad rok temu ocena: 75%  25
No cóż człowiek ma rację. Z grupy ludzi w której jest i Paweł wszyscy działają na żecz samorządu nie tylko w okresie wyborczym jak wielu, którzy uważają się za wykładowców moralności vel pajac elbląski sztuczna szczęka.
odpowiedz oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 8% 24
http://www.tv.elblag.pl/0,6409... Widzi tam Pani kogos poza ludzmi inkasujacymi kase publiczna i Obywatelskim Elblagiem ?
oceń komentarz 1 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawski
ponad rok temu ocena: 100% 23
Panie Lewandowski a pan gdzies na stałe pracuje, że smie coś zarzucać tym uczciwym cięzko pracujacym ludziom?
oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 10% 22
Dzięki takim ciężko pracującym ludziom jak Pan Paweł nawet z tej samej partii zlikwidowanie Stocznie w Gdyni gdzie pracowałem przez pewien okres czasu, Chce się Pan dowiedzieć jak się pracuje w zęzie czy w dziobie samochodowca to zapraszam. A obecnie nie pracuję wcale i jestem jednym z tych którym płaci Pani Dyrektor PUP w Elblągu na ul . Saperów. Interesuje Pana ile tej jałmużny dostaje ? To proszę sobie poszukać w ustawie - ja na razie szukam tych co za brak pracy w Elblągu odpowiadają, Persona Autora tego dzieła literatury bardzo mi do listu gończego pasuje - mało robi duża gada w większości głupoty . Jeszcze coś ?
~ klasa I gimnazjum
ponad rok temu ocena: 100% 21
Lewatywa a próbowałeś szukać pracy na wsi u rolnika ? Podobno potrzebują ludzi do wyrzucania gnoju z obory inaczej mówiąc gówna. Tylko jak już się zatrudnisz to uważaj żebyś nie wyrzucił samego siebie. :-D
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 20
Wesz dzieciaku gnój to ja mogę wytrząsnąć z twojej czaszki . Troszkę go masz między uszami i nawet z ust ci wypływa,,,,,
~ klasa I gimnazjum
ponad rok temu 19
Komentarz niezgodny z Regulaminem - Redakcja
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 6%  18
Rozumnie że społęczne działanie za publiczne pienioądze brane do własnej kieszeniu budzą Pana zachwyt ? Ile miejsc pracy powstało w ESWIP-ie poza jego pracownikami ? Ile matużystów zdało maturę w Zaku ? Ile firm prowadzi arhiwista z MOPSu ?
odpowiedz oceń komentarz 1 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cenzor
ponad rok temu ocena: 100% 17
Panie Lewandowski właśnie oblał pam Maturę!!!;) Proszę przyjrzeć się jakie pan robi błędy "matużystów"!!!;) Czy jest pan wtórnym analfabetą?;) Nie mogę wyjść z podziwu jak taki niedouczony człowiek jak pan, który nic w życiu nie osiągnął śmie w ogóle się wypowiadać i zarzucać cos ludziom kulturalnym i wykształconym?
oceń komentarz 12 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 16
Trafił Pan - niestety jestem wtórnym analfabetą bo pisze i nie czytam tego co napisałem. A tak z zasady,,,,, A matury nie oblałem - chce się Pan ze mną porównać ? To proszę o Pana średnią z języka polskiego jeśli będzie wyższa od moje o więcej niż pół stopnia w skali od dwa do pięć to szacun a jak nie to nie,,,,
oceń komentarz 0 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klasa I gimnazjum
ponad rok temu ocena: 100% 15
Lewatywa, ty idioto. Żak piszesz przez z z kropką ? Poprawnie powinieneś napisać przez rz czyli Rzak. :-D Tą Twoją średnią z języka polskiego rozwaliłeś nas doszczętnie. Chociaż jeżeli oceniali Cię względem Twojego szczekania to mogłeś takową średnią mieć bardzo wysoką. :-D
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 14
Po raz pierwszy masz racje drogi nierozgarnięty gimnazjalisto. Poczytaj mój post i napisz jaką to uznam że może warto cię dalej szkolić .....
~ klasa I gimnazjum
ponad rok temu 13
Komentarz niezgodny z Regulaminem - redakcja.
~ jestem za
ponad rok temu ocena: 93%  12
Bardzo mądry artykuł - polecam!
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rozsadny
ponad rok temu ocena: 83%  11
Tez jestem zdania, ze warto postawic na ludzi, ktorzy od lat spolecznie dzialaja na rzecz Elblaga. To najlepszy dowod, ze zalezy im na rozwoju NASZEGO MIASTA, a nie na prywatnych interesach. Popieram EKO i zachecam innych do glosowania na ludzi z tej pozapatryjnej koalicji.
odpowiedz oceń komentarz 15 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 90%  10
Panie Pawle, szacunek.
odpowiedz oceń komentarz 18 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Trochę pamiętający
ponad rok temu ocena: 35%  9
Jedynym dokonaniem mądrego człowieka w Radzie były idiotyczne pomysły odwrócenia statku do góry dnem i zatopienia go w rzece Elbląg, zastąpienie hamburgera elbląggerem i zakupu wraku lokomotywy. Czekamy na położenie na płask wieży kościoła Św. Mikołaja.
odpowiedz oceń komentarz 6 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin życzliwy
ponad rok temu ocena: 82%  8
Miło się cztta ludzi z klasą
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 70%  7
Brawo i szacunek dla Pana Pawła od razu widać, że w EKO są ludzie mądrzy i na poziomie! W zasadzie to EKO miażdży swoimi kandydatami konkurencję, bo nie dość że ma konkretnego najbardziej wykształconego kandydata na Prezydenta, to ma też bardzo silnych kandydatów na radnych! Pan Cezary Balbuza ma oparcie w panu Pawle N-O, Stefanie Rembelskim, Piotrze Opaczewskim, Dariuszu Babojciu itp A w kim ma opacie pan Szwed chyba w Mariuszu Lewandowskim?;) Kto stoi za Wilkiem, Wróblewskim, Megerem - nikt całkowita pustka intelektualna i programowa! Reasumując Elblągowi potrzebna jest władza EKO inaczej nie ma dla nas nadziei!
odpowiedz oceń komentarz 14 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 6
Za Panem Cezarym stoi paru fajnych gości którzy zatracili chyba rozeznanie z kim i co robią. Inni skrytożerni już poszli tam gdzie im do koryta bliżej . Za Szwedem stoi zespół z którego nikt nie zdezerterował i który przed nikim nie klęka i karku przed nikim nie zgina dla paru srebrników. A kóry z Panów jest gotów stanąc ze mną do debaty ? Na razie nie widzę żadnego z którym można poważnie porozmawiać. Jest jakiś chętny PO wiec ? To kiedy ruszamy w tano ?
~ klasa I gimnazjum
ponad rok temu 5
Komentarz niezgodny z Regulaminem - redakcja.
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 27%  4
Panie miałeś pan już czas na swoje wizje gdzie one były wtedy i dlaczego Elblążanie dali już raz panu kopa w d..ę i znowu pchasz się pan do koryta. Wstydu pan nie masz!
odpowiedz oceń komentarz 4 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ popieram
ponad rok temu ocena: 73%  3
Mądrzy ludzie w tym EKO!
odpowiedz oceń komentarz 16 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu 2
Którzy ?
~ inc
ponad rok temu ocena: 67%  1
większość politykerow to wizjonerzy klamcy kretacze... trza się brac do roboty a nie krecic wizje przemyślenia debaty
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.