fot. elblag.net
Najnowsze sondaże wskazują, że to Platforma Obywatelska wygra wybory samorządowe w kraju. Na PO chce też głosować największy procent Polaków, gdyby wybory do parlamentu odbywały się teraz.
Wybory samorządowe
W wyborach do sejmików wojewódzkich na PO chce głosować 28 proc. deklarujących udział, na PiS - 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Badanie prowadzone było w połowie września, w momencie gdy Ewa Kopacz dopiero otrzymywała misję powołania nowego rządu, natomiast przed ogłoszeniem jego składu, prezentacją ministrów, expose i głosowaniem nad wotum zaufania.
Wyniki zmieniły się w stosunku do badania o miesiąc wcześniejszego, kiedy pierwsze było PiS z 25 proc. poparcia (trzeba zauważyć, że Polska Razem i Solidarna Polska były w tym badaniu uwzględnione łącznie z PiS, teraz oddzielnie), druga PO - 22 proc.
CBOS zauważa, że wrześniowe poparcie dla komitetów Platformy i PiS byłoby względnie wyrównane, gdyby grono wyborców PiS zasilili zwolennicy Polski Razem (3 proc.) i Solidarnej Polski (1 proc.).
Według najnowszego badania CBOS na kandydatów PSL i SLD w wyborach do sejmików chce głosować po 6 proc. respondentów (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania). Nowa Prawica odnotowała 5-proc. poparcie (wzrost o 2 pkt proc.), Polska Razem Jarosława Gowina - 3-proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 1-proc., także 1 proc. badanych zamierza oddać głos na kandydatów Twojego Ruchu (spadek o 1 pkt proc.).
Pozostali respondenci - 22 proc. - nie mają jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych (spadek o 2 pkt proc.) lub planują zagłosować na jakiś inny komitet - 6 proc. (spadek o 4 pkt proc.).
Udział w jesiennych wyborach samorządowych zapowiedziało dwie trzecie uprawnionych (66 proc.), przy czym prawie połowa (48 proc.) badanych zapowiada, że na pewno pójdzie do urn. W głosowaniu nie zamierza uczestniczyć 20 proc. respondentów. Co siódmy (14 proc.) jeszcze nie wie, czy będzie głosować.
Deklarowana frekwencja utrzymuje się w tym kwartale na niezmienionym poziomie. Jest natomiast nieco niższa niż we wrześniu 2010 roku (71 proc.), ale wyższa niż w analogicznym okresie poprzedzającym wybory sprzed ośmiu (55 proc.) i dwunastu lat (58 proc.).
Wybory parlamentarne
W badaniu TNS przeprowadzonym 2 października dla „Wiadomości” TVP Platforma utrzymuje 6 pp przewagi nad PiS. Partia Ewy Kopacz ma 34% (identyczny wynik jak w analogicznym sondażu TNS z 4-5 września), PiS ma 28% (bz). SLD zdobywa poparcie 8% (-1), KNP jest na granicy progu (5%, bz), wynik PSL zmienił się nieznacznie (6%, +1). Twój Ruch utrzymuje się pod progiem (2%, bz). PiS był notowany razem z mniejszymi partiami prawicowymi. 16% jest niezdecydowanych.
Badanie dotyczyło też oceny expose. 40% uważa, że to dobry plan dla rządu, 26% jest przeciwnego zdania.
Zgodnie z tym sondażem, PO miałoby 222 mandaty, PiS 171, SLD 41, PSL 22, KNP 4.
źródło: TVN24, 300polityka.pl