› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pojedynek na argumenty w Telewizji Elbląskiej

› bieżące ponad rok temu    27.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 18 ocen 12 / 83%
A A A
 fot. www.tv.elblag.pl

Wczoraj (26.11) w Elbląskim Parku Technologicznym spotkali się Jerzy Wilk i Witold Wróblewski. Debatę kandydatów na prezydenta miasta wyemitowała Telewizja Elbląska. Miała to być okazja dla dotychczas niezdecydowanych elblążan, by zapoznali się z punktem widzenia pretendentów do funkcji włodarza miasta. Czy debata spełniła swoje zadanie?

Debatę podzielono na trzy moduły. Pierwszy stanowiły odpowiedzi na pytania, przygotowane przez dziennikarzy, w drugiej części każdy z kandydatów miał okazję zadać pytanie konkurentowi (w sumie trzy pytania). Trzecią część stanowiło podsumowanie, na które każdy z kandydatów miał dwie minuty, podczas których przekonywał, że to właśnie on jest najodpowiedniejszą osobą do objęcia funkcji prezydenta Elbląga. W toku debaty przyjęto zasadę naprzemienności odpowiedzi.

Z jakimi pytaniami musieli zmierzyć się kandydaci w pierwszej części? Zapytywano ich między innymi o takie kwestie, jak:

Jak zwiększyć dochody miasta bez korzystania ze środków Unii Europejskiej?

Tu obaj kandydaci wskazywali, że szansą dla miasta są dochody z podatków PIT i CIT, oraz inwestycje, jakie rozpoczną w Elblągu zaproszeni przedsiębiorcy.

Co można zrobić, by zmniejszyć zadłużenie miasta (340 mln zł)?

W tej kwestii panowie byli niemal jednomyślni. Uznali, że najlepiej by było, gdyby miasto zwiększało swoje dochody, a obniżało wydatki.

Skąd pozyskiwać pieniądze na inwestycje?

Jerzy Wilk zaproponował m. in. dążenie do wytworzenia nadwyżki budżetowej. W tej materii Witold Wróblewski przyznał mu rację. Kandydat z ramienia PiS-u powiedział również: - Liczę na to, że samorząd wojewódzki będzie nas traktował na równi z Olsztynem, stolicą województwa.

Co można zrobić, by elbląscy przedsiębiorcy zwiększyli ilość zatrudnionych osób?

Jerzy Wilk wśród swoich pomysłów wymieniał m. in.: nie podnoszenie podatków (dla przedsiębiorców, od usług transportowych i in.) czy nie podnoszenie cen wody. – To ja powołałem Radę Klastrów – pochwalił się kandydat z ramienia PiS. Co w tej kwestii miał do powiedzenia Witold Wróblewski? – Trzeba zabiegać o nawiązanie współpracy między elbląskimi uczelniami wyższymi, samorządem i przedsiębiorcami- mówił.

Jak poradzić sobie z brakiem specjalistów na rynku? Jak można ich szybko wykształcić?

- Żeby młody człowiek mógł znaleźć pracę, trzeba dostosować szkolnictwo zawodowe do potrzeb rynku pracy- stwierdził Wróblewski. Jerzy Wilk natomiast zauważył, że przez wiele lat szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane. Zwrócił również uwagę na to, że w elbląskich placówkach edukacyjnych powstają klasy patronackie, czyli takie, nad którymi pieczę sprawuje konkretny przedsiębiorca lub grupa przedsiębiorców, przygotowujących w tych klasach swoich przyszłych pracowników.

Drugi moduł, w którym każdy z kandydatów mógł zadać pytanie konkurentowi, był chyba najciekawszym elementem debaty. Pytania były niekiedy prowokacyjne. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudzała dyskusja po każdym z nich, kiedy to kandydaci przedstawiali swoje racje, dotyczące zagadnienia, poruszanego w danym pytaniu.

Witold Wróblewski ciekaw był, jak Jerzy Wilk wytłumaczy się z inwestycji na Modrzewinie, uznał ją bowiem za niezbyt trafiony pomysł. Domagał się także, by kandydat z ramienia PiS wymienił choć jeden projekt dla Elbląga, finansowany przez rząd oraz podniósł kwestię Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, której utworzeniu oponował Jerzy Wilk. Obecny prezydent Elbląga, ubiegający się o reelekcję, nie pozostawał dłużny kontrkandydatowi.

Pytał Wróblewskiego m. in. o brak jakichkolwiek działań z jego strony, zmierzających do uratowania stadionu lub basenu miejskiego, pytał również, co jego konkurent zrobił dla unowocześnienia szpitala miejskiego oraz wyraził ciekawość w kwestii tego, kto ma większe szanse realizacji obietnic wyborczych – „prezydent, który ma większość w Radzie Miejskiej i może swobodnie wprowadzać uchwały czy kandydat, który wprowadził jednego radnego ze swojego komitetu i jest całkowicie zależny od układów partyjnych i od opozycji, która ma większość w radzie?”.

Na to ostatnie pytanie Witold Wróblewski odpowiedział, że w Radzie Miejskiej nie będzie osamotniony, bowiem zyskał poparcie trzech silnych partii - PO, PSL i SLD - w związku z czym przewaga Jerzego Wilka w RM stopnieje do zaledwie jednego mandatu.

Ostatnią część debaty stanowiły dwuminutowe wystąpienia kandydatów na prezydenta, którzy przekonywali, że wybór właśnie ich jest jedynym słusznym wyborem.

Czy debata spełniła swoje zadanie i pomogła rozwiać ewentualne wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego kandydata na prezydenta miasta? Okaże się to 30 listopada.

+ 10 głosów: 12 (83%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kakadu
ponad rok temu 18
Cisza wyborcza - redakcja.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ King
ponad rok temu ocena: 29%  17
To byl idealny pokaz przepasci pomiedzy Wilkiem i Wróblewskim a Wilk pokazal ze jest prawdziwym przywodca a Wroblewski to ze jest gosciem w Elblągu a przyklad taki ze jak przegra wybory to sklada mandat radnego i ucieka do olsztyna zreszta to nie pierwszy raz bedzie
odpowiedz oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LOL
ponad rok temu ocena: 100% 16
King of Rubbish! King of Trash
~ ???
ponad rok temu ocena: 0%  15
Jak nic wpis niedowartościowanego M .L. ?
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oszukany2014
ponad rok temu ocena: 0%  14
Zachęcam również do innego, czynnego protestu wyborczego dnia 30 Listopada!!!!!!! Udostępniajcie na potęgę, gdzie się tylko da!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pokaż czerwoną kartkę od 25 lat tej samej tak naprawdę władzy!!!!!!!!!! https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ,,|,,
ponad rok temu 13
baran ten co minusy daje, gosciu na filmie dobrze gada
~ Bob
ponad rok temu ocena: 54%  12
Wilk zdeklasowal rywala
odpowiedz oceń komentarz 15 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 50%  11
Witold Wróblewski co widać i słychać posiada i wiedzę i doświadczenie i kompetencje do skutecznego rządzenia naszym Elblągiem. Natomiast Jerzy Wilk jak przystało na PiS-owca potrafi jedynie "grać" emocjami i jego program to rządzenie emocjami. Wybór jest prosty Wróblewski prezydentem Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 14 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ss
ponad rok temu ocena: 50%  10
Jakie argumenty, przecież Wilk mówił co chciał, nie odpowiedział na żadne pytanie. Mam wrażenie, że p. Wilk ma po prostu problem ze zrozumieniem. Skąd tyle jadu i agresji u p. Wilka?? Człowiek religijny nie kłamie, a tu takaobłuda
odpowiedz oceń komentarz 14 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qaz
ponad rok temu ocena: 45%  9
7 firm tylko ile z tych firm wcześniej działało w Elblągu, tak jak Bulwar wilk wybudował :) w trzy dni po objęciu prezydentury a biedak nie mógł sobie poradzić z Elsinem
odpowiedz oceń komentarz 10 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ asad
ponad rok temu ocena: 33%  8
Ani Wilk Wróblewskiego, ani Wróblewski Wilka, debata była słaba, nie dająca klarownych informacji i konkretnych rozwiązań, takie memłe memłe, gadali by gadać.
odpowiedz oceń komentarz 5 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 52%  7
Wilk jest coraz bardziej agresywny - uważam ,ze strategia sztabu Pana Witolda w kampanii jest zła Należy wypunktować towarzysza Wilka i zaatakować - jest jeszcze na to czas
odpowiedz oceń komentarz 14 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nina1222
ponad rok temu ocena: 55%  6
Chyba inną debatę oglądaliśmy - Wilk słaby był jak to całe PiS- Wróblewski dał radę. Wilka nie było....
odpowiedz oceń komentarz 18 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Usia Siusia
ponad rok temu ocena: 47%  5
Wszyscy widzieli! Wilk bez szans był . Brawo Wróblewski- Wilk zmiażdżony.
odpowiedz oceń komentarz 14 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
ponad rok temu ocena: 55% 4
Sam jesteś bez szans
oceń komentarz 12 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
ponad rok temu ocena: 60%  3
Wypowiedz wróblewskego dziwne pytanie i w kółko głosuje na wilka
odpowiedz oceń komentarz 15 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MartaUsia
ponad rok temu ocena: 50%  2
No nie ma co. Kto oglądał widział. Niestety Wilk rozjechał Wróblewskiego. Nie jestem zwolenników Wilka, ale poprostu Wróblewski sam się zdyskwalifikował.
odpowiedz oceń komentarz 17 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ twój nick
ponad rok temu ocena: 49%  1
Jerzy Wilk zmiażdżył Wróblewskiego.
odpowiedz oceń komentarz 18 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.