› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pojedynki w drugiej turze: Braniewo, Frombork i Malbork...

› bieżące ponad rok temu    18.11.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 6 / 100%
A A A
W regionie walka wyborcza była równie zacięta, jak w Elblągu.W regionie walka wyborcza była równie zacięta, jak w Elblągu. fot. W. Mocny

Już po szczątkowych wynikach wyborów widać, że rywalizacja nie wszędzie się jeszcze zakończyła. Druga tura odbędzie się w Braniewie, gdzie dotychczasowy burmistrz powalczy z najmłodszą kandydatką w historii miasta – 32-letnią Moniką Trzcińską. Druga tura nie ominie także pretendentów do fotela burmistrza Fromborka (Małgorzata Wrońska vs Henryk Bakinowski) oraz Malborka. Tam walka stoczy się pomiędzy: Andrzejem Rychłowski i Markiem Charzewskim.
 

Braniewo

Już wiadomo jakie są dokładne wyniki w gminie i mieście Braniewo w wyborach na burmistrza:

Henryk Mroziński - 2948 głosów 41,69 proc. Monika Trzcińska - 2054 głosów 29,05 proc. Elżbieta Ruda - 1037 głosy 14,66 proc. Leszek Dziąg - 892 głosów 12,61 proc. Janusz Piskorski - 141 głosy 1,99 proc.

Z kolei w Radzie Miejskiej tej gminy zasiądą radni następujących komitetów wyborczych: Porozumienie Samorządowe – 11 mandatów, Komitet Krzysztofa Kozłowskiego – 1 (K. Kozłowski), Komitet Dominiki Chunc – 1 (D. Chunc), SLD Lewica Razem – 1 (Zdzisław Piegdoń), Komitet Waszczeniuk – 1 (Anetta Babik).
 

Frombork

We Fromborku zmierzyli się Henryk Bakinowski (KWW Porozumienie Samorządowe) i Małgorzata Wrońska (KWW „Przemiany”) (nieoficjalne wyniki). Startowała jeszcze Kaja Kruszyńska (KWW Niezależni) i Rafał Brzeski KWW PiS). Obecna pani burmistrz ma duże szanse na wygraną.

W stosunku do reszty kraju frekwencja we Fromborku była dość wysoka. Zagłosowało 46,9 proc. Jak podało, jakiś czas temu Polskie Radio, poprzednia burmistrz Fromborka została prawomocnie skazana za przestępstwo urzędnicze. Najpierw zapewniała w lokalnych mediach, że nie złoży mandatu. W końcu jednak złożyła mandat i zapowiedziała odejście na emeryturę. Gdy podjęto uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu do sprawowania funkcji, zorganizowano przedterminowe wybory.

Pasłęk i Sztum

W powiatach pasłęckim i sztumskim do drugiej tury niewiele brakowało, ale ostatecznie burmistrzem Sztumu pozostał dotychczasowy włodarz - Leszek Tabor (ok. 53. proc.), który pokonał Leszka Sarnowskiego (obecny dyrektor dep. Kultury, Sportu i Turystyki w UM w Elblągu oraz były radny Sejmiku woj. pomorskiego). W Pasłęku, Wiesław Śniecikowski także wygrał już w pierwszej turze, dużą przewagą głosów – 3490 (53,7 proc.) wobec Krzysztofa Kopańskiego – 1611 i Janusza Otręby – 1396. W Radzie Miejskiej Pasłęka zasiądą radni: KWW Pasłęczanie – 9 mandatów, KWW Czas na zmiany – 1 (Zbigniew Cieśla), KWW Nowy Pasłęk – 2, KWW Porozumienie Samorządowe – 2 i KWW Krzysztof Kowal – 1 (Krzysztof Kowal).

Nieoficjalnie wiadomo również, że wójtem gminy Milejewo został Krzysztof Szumała.
 

Malbork

Mieszkańcy Malborka także nie dokonali konkretnego wyboru. Tym razem głos oddali na: Andrzeja Rychłowskiego, KWW Porozumienie Obywatelskie, który otrzymał 36,4 proc. głosów oraz Marek Charzewski z KKW SLD Lewica Razem dostał głosów 29,5 proc. głosów. Co oznacza dogrywkę w walce o fotel burmistrza 30 listopada. Trzeci wynik uzyskał Tomasz Klonowski, kandydat KWW PiS, a czwarte miejsce - Jan Tadeusz Wilk z KWW Nasz Malbork. Niestety w Urzędzie Miejskim w Malborku, przewodnicząca tamtejszej komisji nie była w stanie podać nam nawet cząstkowych wyników do Rady Miejskiej i Powiatowej.

 

Mamy zgłosić się za... trzy godziny, bo komisja jest w trakcie spisywania protokołu i wybiera się do... Gdańska (z protokołami). Urzędniczka narzekała też, że jest od rana „obdzwaniana przez wszystkie media” i należy „uzbroić się w cierpliwość”.


Niczym w komedii Barei „Miś” - „Wiem, ale nie powiem” albo „Nie powiem i co mi Pan zrobi”. Mamy wątpliwości, czy podanie szczątkowych wyników, to kwestia chęci czy możliwości?

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ix
ponad rok temu ocena: 0%  3
Mam nadzieję, że ta 32-łatka z Braniewa będzie burmistrzka. Kobieta łagodzi obyczaje... Po co znowu wójt wąsaty?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mark
ponad rok temu ocena: 0%  2
Chyba ślepy jesteś. Jest jak byk radny sejmiku. Jak się nie ma do czego przywalać, to najlepiej do pierdołów. Skup się lepiej na wynikach, bo ci własny wójt we wsi, gdzie mieszkasz, dokopie taki podatek, że pójdziesz z torbami.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rozbawiona
ponad rok temu ocena: 0%  1
haha redaktorzy tu są super ich wiedza powala - Sarnowski był posłem sejmiku województwa pomorskiego - hit dnia!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.