› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Powyborcze komentarze: Cezary Balbuza – nie ze wszystkimi można zrobić koalicję

› bieżące ponad rok temu    17.11.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 17 / 100%
A A A
 fot. Paweł Makowski

16 listopada tuż po ogłoszeniu wyników sondażowych rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami na Prezydenta w ich sztabach wyborczych. Jakie były ich pierwsze reakcje? Czują się wygranymi czy przegranymi?

W sztabie Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej panowały wisielcze nastroje. Ten komitet obywatelski nie zajął dobrego miejsca ani w naszym sondażu ani w oficjalnych wynikach. Są jednak szanse na wprowadzenie jednego radnego z tego komitetu do Rady Miasta. Jak komentował to Cezary Balbuza?

- Chciałem podziękować, że elblag.net namęczył się, jako jedyna redakcja w Elblągu, robiąc ten sondaż. Mam jednak trochę doświadczenia w badaniach statystycznych i będę powściągliwy w komentowaniu wyników sondażowych. Na pewno pokazał on preferencje wyborcze i nie kwestionuję tego, że sondaż pokazał, że w drugiej turze spotkają się pan Wilk i pan Wróblewski. Aczkolwiek co do szczegółów sondażu i realnych wyników procentowych to spokojnie poczekam do oficjalnych wyników. Wasza redakcja stała wyłącznie pod 5 lokalami wyborczymi. W niektórych dzielnicach kampanię mieliśmy bardziej nasiloną, w innych mniej. A tych lokali mieliśmy ponad 60. Ja z pokorą czekam na oficjalne wyniki, zobaczymy co będzie.

A jak kandydat EKO komentuje frekwencję?

- Zeszłoroczna frekwencja wyniosła bodajże 36,6%. Podejrzewam, że przez te kilka godzin od 17 do 21 ilość osób, które poszły do urn na pewno zwiększyła się. Podejrzewam, że frekwencja będzie zbliżona do tej z poprzednich wyborach, aczkolwiek mam obawy, że będzie mniejsza, w granicach 34-35%. A to, niestety, pomagało partiom politycznym. Zobaczymy, byłoby to smutne wydarzenie. Oznaczałoby to, że elblążanie są coraz bardziej zniechęceni do udziału w wyborach.

Czy problemem komitetów obywatelskich jest to, że jest ich po prostu zbyt dużo?

- EKO w momencie gdy się tworzyła rozmawialiśmy z różnymi środowiskami od stycznia 2014 roku. Naprawdę staraliśmy się pod swoje skrzydła wziąć wszystkich. Później, mówiąc kolokwialnie, dostaliśmy cios w plecy od partii prawicowych, które wyciągnęły od nas Solidarną Polskę. Nie ukrywam, było to pewne osłabienie, aczkolwiek i tak byliśmy dość silną formacją. Z niektórymi ugrupowaniami nie dało się za bardzo nawiązać koalicji. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że stawiamy na merytorykę i rozwiązania, które są realne dla tego miasta. Z Panem Szwedem (śmiech) raczej nie mogliśmy się dogadać w tym temacie, ma on zupełnie inną koncepcję miasta, składa dużo zobowiązań, ale, naszym zdaniem, mało realnych. Nie ze wszystkimi można zrobić koalicję.

II tura – Wilk i Wróblewski. Czy EKO poprze któregoś z tych kandydatów?

- Czekamy na oficjalne wyniki i wtedy zrobimy jeszcze dla Państwa konferencję i podejmiemy decyzję. Jedno jest pewne: z duchem demokracji będziemy zachęcać elblążan do udziału w II turze. A czy będziemy kogoś popierać czy nie... poczekajmy na naszą konferencję prasową.

+ 17 głosów: 17 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Głosowałem na Balbuzę
ponad rok temu ocena: 57%  4
Chociaż oddałem głos na inteligentną osobę która potrafi spojrzeć na sprawę przejrzyście i realistycznie również po przegranych wyborach. Również nie żałuję głosu.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PPP
ponad rok temu ocena: 40%  3
Człowiek, który całe życie pracował w budżetówce, nie dogada się z przedsiębiorcą. Budżetówka dostaje pieniądze do wydawania. Przedsiębiorca musi najpierw zainwestować, potem zarobić, na końcu jest zysk do podziału.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ liczący
ponad rok temu ocena: 20%  2
frekwencja 30% to dowód na to jak wielu Elblążan mieszka tu tylko na papierze.. Odejmijcie 20.000 wyborców na stałe mieszkających poza Elblągiem!!
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ w życiu jak w pokerze
ponad rok temu ocena: 81%  1
No cóż lepiej przegrać z EKO, które dwukrotnie przekroczyło próg wyborczy z programem realnym niż wygrać z komitetem populistów i pełnym osób ...szkoda gadać. Nie żałuję oddanego głosu.
odpowiedz oceń komentarz 17 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.