› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przegląd prasy: media o przegranej Jerzego Wilka

› bieżące ponad rok temu    2.12.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 12 / 50%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Na Elbląg od momentu kampanii poreferendalnej bacznie patrzą ogólnopolskie media. Przed II turą wyborów cytowaliśmy serwis 300polityka.pl, w którym można było przeczytać o wadze naszego miasta dla Prawa i Sprawiedliwości. Dziś najczęściej pojawiającym się zwrotem w publikacjach jest „zaskakujące zwycięstwo”.

Przegrana kandydata PiS w Radomiu i Elblągu to, według profesora Ryszarda Bugaj, „prestiżowe porażki tego klubu”. W portalu onet.pl możemy zapoznać się z całym wywiadem.

A spójrzmy na Radom i Elbląg - to prestiżowe porażki PiS? W 2010 r. PiS urządzało swój ogólnopolski wieczór wyborczy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego właśnie w Radomiu. Z kolei w Elblągu prezes przed rokiem bardzo mocno zaangażował się we wspieranie Jerzego Wilka, który teraz musiał uznać wyższość kandydata PO i PSL.

Faktycznie są to porażki prestiżowe. W Radomiu jest pytanie, czy istotną okolicznością nie była wewnętrzna konkurencja, czyli kandydowanie poseł Marzeny Wróbel. W PiS tak to właśnie interpretują i mają po temu podstawy. Daleko idących wniosków nie ma co zatem wysuwać - te wymagają analiz politologicznych, które uwzględniają okoliczności w poszczególnych przypadkach.

Na wyborcza.pl możemy przeczytać o tym, że wybory samorządowe to nie tylko kolejna odsłona wojny PO-PiS. Na dowód gazeta pokazuje statystyki – na 106 foteli prezydenckich, o które toczyła się walka aż 57 z nich trafiło do rąk komitetów lokalnych.

Z kolei największe sukcesy lokalnych komitetów to odbicie Elbląga z rąk PiS przez Witolda Wróblewskiego oraz spektakularne zwycięstwo w Gorzowie Wielkopolskim Jacka Wójcickiego, który przejął władzę od SLD.

Bez problemu można znaleźć blogi z opiniami podobnymi do tej: „PiS stracił Radom i Elbląg a Kaczyński zadowolony z wyborów?” Taki wpis pojawił się na podstronie newsweek.pl.

Zwyczajowo Kaczyński kolejną wyborczą klęskę przekuwa w moralne zwycięstwo PiS, ale jednak szok powyborczej klęski po stracie PiS bastionów Radomia i Elbląga zarazem PiS ponosi klęskę wszystkich większych miastach, skutkuje u Kaczyńskiego takimi oto niedorzecznymi wypowiedziami : „Jesteśmy zadowoleni. Jest bardzo wiele miast, gdzie zdobyliśmy władzę. Były też straty, ale tych strat jest mniej niż zysków, dużo mniej"

Całość można przeczytać tutaj

„PiS traci swoje przyczółki” czy też „bastiony PiS poległy” – tak pisze gazeta.pl. Mowa tu oczywiście o Elblągu oraz Radomiu. Dziennikarze zaznaczają, że w warmińsko-mazurskim PiS nie ma już żadnego prezydenta.

wiadomosci.gazeta.pl

Polityka.pl przypomina co mówił PiS, kiedy obejmował władzę w Elblągu:

Przypomnijmy, że Wilk wygrał rok temu przedterminowe wybory w Elblągu, a PiS ogłosił wtedy początek odzyskiwania Polski.”

„Elbląg po roku podziękował Wilkowi” – widnieje nagłówek TVN24.pl. Jako jedne z nielicznych mediów informuje o tym, że Jerzy Wilk i PiS wprowadziło 13 radnych do Rady Miejskiej.

http://www.tvn24.pl/witold-wroblewski-wygral-wybory-w-elblagu,494060,s.html

Trójmiasto.gazeta.pl publikuje komentarz profesora Piotra Uziębło, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Gdańskiego:

- Wynik Witolda Wróblewskiego nie jest dla mnie zaskoczeniem. Myślę, że o jego zwycięstwie zdecydowało to, że szedł do wyborów z szerokim poparciem. Jest działaczem PSL, popierała go Platforma, a na dodatek startował z własnego komitetu, a nie partyjnego. Myślę też, że wielu elblążan ceni go za fachowość i doświadczenie. Był już wiceprezydentem Elbląga za kadencji Henryka Słoniny, popularnego niegdyś prezydenta miasta. Wróblewski wykorzystał więc swój kapitał. Jego zwycięstwo to połączenie doświadczenia i pozytywnego wizerunku. Widać również, że prezydenturę Jerzego Wilka elblążanie potraktowali jako pewien eksperyment, choć w wyborach do rady miasta dali PiS-owi większość.

Wracamy do TVN24.pl.

Prezydent Wilk nie ma elblążanom za złe, że nie dali mu drugiej szansy na rządzenie miastem. Choć nie ukrywa, że jest trochę rozżalony. - Po raz pierwszy prezydent Elbląga mógł mieć większość w radzie i sprawnie rządzić bez żadnego kupczenia - mówi dziennikarzem TVN 24 Wilk.

- Wróblewski ma świadomość, że to PIS ma większość w radzie. Bez nas nic nie zrobi. I ta duża liczba radnych jest na pewno moim sukcesem jako szefa elbląskiego PIS - dodaje Wilk.

TVN24

A na koniec: warto zwrócić uwagę na ostatni link z TVN24 i zobaczyć na końcu publikacji mapkę z napisem „Tutaj jest Elbląg”. Wymowne.

+ 6 głosów: 12 (50%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wk...ny
ponad rok temu ocena: 0%  7
o czym oni mówią ?? Pis w Elblągu dalej rzadzi a Wróblewski pilnuje żyrandola,13 -tu radnych PIS zrobi co chce z każdą uchwała i de fakto to oni rządzić będą!! i co się podniecacie zawistnna czerwona hołoto
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 25%  6
Na nazwisku PIS zyskał , moi znajomi myśleli, ze pani o nazwisku Król to całkiem inna pani. Pozostaje mi pogratulować tej pani Król co została wybrana.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klik
ponad rok temu ocena: 67%  5
Bo PiS w Elblągu był na 1 stronie, ot i cała zasługa p. Wilka.
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hakon
ponad rok temu ocena: 68%  4
To początek końca PiS w Elblągu. Ten koszmar kilkunastu miesięcy rządów Wilka juz nie wróci!
odpowiedz oceń komentarz 15 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 36% 3
Naprawdę myślisz że za rządów czerwonych będzie lepiej.
oceń komentarz 8 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ opus
ponad rok temu ocena: 13% 2
hekon wolisz jak zydki i komuchy cie dymaja? niby komuna się skonczyla a komunistyczne gnidy nadal przy korycie. jeśli raz na zawsze się ich nie pozbędziemy to w tym kraju nigdy nie będzie normalnie i zawsze będziemy krok do tylu
~ johnny
ponad rok temu ocena: 57%  1
Zaslugą bylego juz prezydenta bylo wprowadzenie 13 radnych z PiS????Jakim cudem????Juz wiem dzieki sfalszowanym wyborom. :)
odpowiedz oceń komentarz 12 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.