› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przewodniczący MKW: "Błąd, który wystąpił, nie powinien mieć miejsca"

› bieżące ponad rok temu    20.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 4 ocen 9 / 100%
A A A
 fot. Paweł Makowski

Dziś (20.11) w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej w Elblągu przy ul. Łączności 1 odbyła się konferencja, podczas której przewodniczący MKW odniósł się do sytuacji, która miała miejsce w trakcie sporządzania protokołu z wyborów, przeprowadzonych w ubiegłą niedzielę. Jak wytłumaczono nieprawidłowości?

Dzisiejsza konferencja Miejskiej Komisji Wyborczej była istotna z tego względu, że wyjaśniano na niej m. in. przyczynę nieprawidłowości, które zaistniały w momencie sporządzania końcowego protokołu z wyborów samorządowych.

Pierwszą osobliwością, na ktorą zwrócono uwagę, było to, że jeśli chodzi o wybory do Rady Miasta, raporty z poszczególnych Obwodowych Komisji Wyborczych spływały do MKW z ponad dwugodzinnym opóźnieniem, zaś największa ich ilość wpłynęła około północy. Powodem opóźnień był problem z prawidłowym funkcjonowniem tzw. platformy wyborczej, czyli elektronicznego systemu zliczania głosów, który dotychczas działał bez zarzutu przez dwanaście lat od momentu jego wprowadzenia.

- Jesteśmy tylko wykonawcami pewnych czynności w oparciu o system, który jest oddany do naszej dyspozycji – tłumaczył sędzia Michał Bober, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej. - Już na samym początku posługiwania się owym systemem, tuż po zakończeniu prac Obwodowych Komisji Wyborczych okazało się, że platforma wyborcza posiada sporo błędów.

Druga osobliwość dotyczyła tego, że w jednym z okręgów wyborczych (w lokalu wyborczym, mieszczącym się w szpitalu) nie oddano ani jednego głosu. - Platforma wyborcza nie przyjmuje liczby zero, w związku z czym możliwość sporządzenia odpowiedniego protokołu pojawiła się dopiero kilka godzin po zakończeniu pracy danej komisji wyborczej. Przez cały czas trwały rozmowy między Obwodową Komisją Wyborczą, Miejską Komisją Wyborczą i delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu. - wyjaśnił przewodniczący MKW.

Jakiekolwiek błędy, które wystąpiłyby w protokołach OKW powinny zostać wykryte przy zliczaniu głosów przez MKW. Jej przewodniczący tłumaczył, że nie udało się ich uniknąć: - We wtorek o godzinie 5:40 otrzymaliśmy e-mail od pana Romualda Drapińskiego z KBW. W nadesłanej wiadomości przedstawiono nam dwa rozwiązania: albo policzymy wszystko recznie, albo poczekamy na to, aż system znów zacznie działać. (...) Sądzę, iż należało wówczas uwzględnić wariant trzeci, czyli zarządzenie przynajmniej 12 - godzinnej przerwy, po której członkowie MKW powróciliby do pracy.

Z powodu błędów protokół wyborów do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego uzyskano dopiero w środę około południa, bowiem – jak tłumaczono – Państwowa Komisja Wyborcza wciąż donosiła o błędach w funkcjonowaniu platformy wyborczej.

Kolejną osobliwością było to, że w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 44 w Elblągu, podczas sporządzania raportu z wyborów do Rady Miasta, nie uwzględniono czterech głosów, oddanych na kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do ostateczniej wersji protokołu, przygotowanego przez Miejską Komisję Wyborczą, ostatecznie wprowadzono tylko jeden głos, zgodnie z raportem wspomnianej OKW. Po zorientowaniu się, że raport jest błędny, Miejska Komisja Wyborcza wezwała członków OKW nr 44 celem złożenia wyjaśnień.

Przewodniczący MKW przyznał, że gdyby system działał sprawnie, cała procedura składania raportu nie przebiegałaby tak długo i wówczas można by było uniknąć błędu. - Wina leży także po stronie Miejskiej Komisji Wyborczej. Błąd w raporcie ostatecznym nie powinien się zdarzyć. Jednakowoż on zaistniał, za co ja, jak i pozostali członkowie komisji, ponosimy pełną odpowiedzialność.

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (4)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ anonimek1
    ponad rok temu ocena: 0%  4
    Panie Bober, błąd który wystąpił nie powinien mieć miejsca ? Tylko na tyle Pana stać ? Za taki błąd powinien się Pan podać do dymisji i stanąć przed sądem ! Pan odpowiada za działania MKW w Elblągu jako przewodniczący. Do Pana obowiązków należało sprawdzenie poprawności działania systemu, zabezpieczenia kart do głosowania, oplombowania urn itd. itd. , a Pan najpierw mówi, że Wam się nie chciało, bo byliście zmęczeni, a teraz, że system nie działał prawidłowo/posiadał sporo błędów. Błędy systemu to jedno (nie Pan go stworzył), ale to, że byliście zmęczenie to po prostu kpiny z obywateli !!!!!!!
    odpowiedz oceń komentarz 0 2
    wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    ~ Krochmal
    ponad rok temu ocena: 86%  3
    Oczywiście jak to bywa w tym chorym kraju, nikt za ten bajzel nie beknie. Podatnicy dalej będą wydawali pieniądze na pracę mało profesjonalnych urzędników, a ci będa dozgonnie wykonywać swoje obowiązki. Nie wiem jak inni, ale jak mam w głębokim poważaniu i tą komisję i wybory, nie tylko te, ale i każde następne. Po jaką cholerę mam chodzić na wybory jak nie mam zaufania do tego całego systemu,w którym można chachmęcić jak się chce, a itak wybierane są te same osoby. Nie mam zaufania do PKW, MKW, nowo wybranych (starych) radnych, na których czy się głosuje, czy się nie głosuje to i tak wygrywają. Tylko chory na umyśle w to uwierzy, że te dziadki nic nie robią od ponad 20 lat, pierdzą w stołki, w mieście coraz gorzej a ludzie są z tego szczęśliwi i ich wybierają!
    odpowiedz oceń komentarz 12 2
    wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
    ~ Rozmaryn
    ponad rok temu ocena: 29% 2
    Każdy sądzi według siebie.
    ~ monaliza
    ponad rok temu ocena: 50% 1
    No właśnie szczególnie, jak się nie ma argumentów i broni się swego stołka!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.