› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Stanowisko Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej wobec zapowiedzi programowych SLD

› bieżące ponad rok temu    10.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 36 ocen 56 / 91%
A A A
 fot. nadesłane

Kampania wyborcza w Elblągu wchodzi w fazę mniej lub bardziej szczegółowych deklaracji programowych. Te bardzo ogólne przyjmujemy do wiadomości. Tym, które zawierają szczegółowe propozycje poświęcamy więcej analitycznej uwagi. Sojusz Lewicy Demokratycznej prezentując kandydatów na radnych, przedstawił również wiele konkretnych obietnic inwestycyjnych i socjalnych, których realizacja wymagać będzie bardzo dużych środków pieniężnych.

Nie oceniamy tych pomysłów w kategorii lewicowej czy prawicowej wrażliwości społecznej. Chcemy na te projekty spojrzeć poprzez źródło finansowania, które nie ma natury politycznej ale czysto fiskalną – mówiąc wprost źródło finansów samorządów pochodzi z wszelkich podatków nakładanych na obywateli. Te – dodajmy, że niemałe – pobierane dotychczas, już nie wystarczają na konieczne wydatki bieżące.

Skąd zatem będą pochodzić dodatkowe środki na realizację programu SLD - z podwyższonych podatków lokalnych czy z innych nieznanych nam źródeł, o których wiedzą autorzy programu. Spróbujmy policzyć o jaką szacunkowo kwotę pieniędzy chodzi. Bazując na już zrealizowanych inwestycjach przez inne samorządy, propozycje SLD w Elblągu przedstawiają się następująco:

1. Hale sportowe przy szkołach, które ich nie mają – średni koszt budowy hali powierzchni o powierzchni 915 m2  z zapleczem socjalno – technicznym, to kwota 3,5 mln zl. x 10 =35 mln

2. Dwa baseny przyszkolne - to suma 8 mln zł plus roczne koszty utrzymania 1 mln zł.

3. Kryty tor łyżwiarski - nie mniej jak 80 milionów złotych plus roczne koszty utrzymania

4. Tunel na Zatorze - wydatek podobny jak wykonany w Sopocie pod ulicą Monte Cassino z kwotę 30 mln zł.

5. 40 mieszkań komunalnych i 20 socjalnych rocznie – lekko licząc 20 mln zł.

Daje to dość pokaźną kwotę 177 milionów zł, bez bogatej oferty socjalnej, którą gdyby doliczyć, to całość oferty wyborczej SLD zamknęła by się kwota ponad 200 mln złotych. Rocznie należy znaleźć 50 mln zł plus 16 mln zł na co roczną spłatę już zaciągniętych zobowiązań od roku 2015. Razem, to ponad 66 mln zł każdego roku, które miasto Elbląg musiałoby wypracować w formie nadwyżki budżetowej by udźwignąć ten program.

Dodać należy, że na większość tych inwestycji, nie uzyska się dofinansowania ze środków UE. Poziom zadłużenia Elbląga na koniec roku 2014 przekroczy dopuszczalną ustawowo granicę zadłużenia samorządu Nie kwestionujemy celowości tych inwestycji - ale uważamy, że elblążanie mają prawo poznać źródła ich finansowania.

Zapraszamy zatem komitet wyborczy SLD na publiczną merytoryczną debatę o możliwościach finansowania powyższych inwestycji, w kontekście aktualnych możliwości finansowych miasta. Każda ze stron, reprezentowana przez kandydata na prezydenta i dwóch doradców będzie mogła przedstawić najlepszą koncepcję na pozyskiwanie środków inwestycyjnych.

Proponujemy spotkanie przy udziale lokalnych mediów i publiczności. Debata godzinna – ku pożytkowi publicznemu i edukacji obywatelskiej w trudnym temacie naszych miejskich finansów.

Stefan Rembelski
Elbląska Koalicja Obywatelska

 

-------------------------------------------------------Materiał sfinansowany ze środków KWW Elbląska Koalicja Obywatelska-----------------------------------------

 

+ 51 głosów: 56 (91%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elbląg
ponad rok temu ocena: 92%  36
To może Pan zaprosi Pana Szweda na merytoryczną dyskusję na temat jego zapowiedzi? Może jeszcze powie w której działającej firmie jest prezesem, bo te które znalazłem w KRS, nie są firmami działającymi.
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Znajomy
ponad rok temu ocena: 88% 35
EKO nie prowadzi terapii dla takich przypadków , a z tego co wiem nie maja kontaktów z egzorcystami - może pis spróbuje
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 34
Swięta racja gdzy się herosów z EKO zapyta o konkret to musza własnie zgasić światło i oddać sale. Nic dziwnego że maturzyście z Żaka obelwają - na ezaminie nie da się zgasić swiatła i zrejterować przed niewygodnymi pytaniami,,,,
oceń komentarz 0 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wujek
ponad rok temu ocena: 100% 33
Mariusz wszyscy wiedza, ze dyma cie Szwed a przedten ciagnales Wilkowi. Nie jestes wiarygodny i nikt ci nie wierzy w te glupoty ktore wypisujesz. Jestes durniem jak twoj stary.
~ Jaś Groch
ponad rok temu ocena: 100% 32
Natomiast gdy Lewandowskiego ktoś zapyta się o konkrety to on gasi swój rozum i oddaje mózg. Nic dziwnego, że elblążanie mają z niego bekę lepszą niż z małp w ZOO.
~ ciekawy
ponad rok temu ocena: 100%  31
A co na to radny Ryszard Klim - jakoś przedziwnie milczy, zbiera myśli czy liczy
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Radosław
ponad rok temu ocena: 25%  30
Jesli mial bym wybor to bym na SLD bym zaglosowal jesli bym sie ograniczal do lewicy bo Wróblewski wiele u mnie stracil krzyżując sie z PO ale patrzac na realne szanse to zaglosuje na Wilka
odpowiedz oceń komentarz 2 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jestem za
ponad rok temu ocena: 100%  29
Po co tyle gadać - wystarczy stanąć jeden na jeden, obiektywny dziennikarz z kamerą i jedziemy.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oj oj
ponad rok temu ocena: 100%  28
Nie rozumiem agresji zwolenników SLD - przecież EKO tylko pyta o żródło finansowania tych projektów nie oceniając ich ani dobrze ani źle. Wiec o co chodzi - czyżby strach przed publiczną debatą? Myślicie ze Nowak sobie nie poradzi?
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 33%  27
oni wszyscy funta kłaków warci są, zaczyna się walka o stołki to sobie przypominają o błędach innych a jak już dorwą się do koryta to jest to samo.... stara szkoła komunistów .... psiosczą na tego młodego z KNP a prawda jest taka że może i młody... ale ma inny pogląd na wszystko wie czego młodym brakuje, co potrzebują.... bo poki co to pis, po czy sld to tylko aby do koryta sie dorwać i obsadzić starymi zgredami z czasów komuny..... rzygać się chce... chyba czas zabierać siebie i swoje podatki do miasta gdzie nie beda marnowane i wydawane na głupoty, mieszkałem w warszawie płaciłem podatki w elblągu, mieszkam w elblągu i żałuje że wrocilem... jest coraz gorzej.... czas na wypad definitywny z tego umierającego kacapskiego miasta....
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 80%  26
SLD i merytoryczna debata , rozumiem , że to taki żart ??
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EKOwyborca
ponad rok temu ocena: 75%  25
Prawda jest brutalna tylko EKO niczego nie obiecuje i traktuje swoich wyborców poważnie, pozostałe komitety maja chyba ludzi za idiotów, obiecuja gruszki na wierzbie, ale skąd wezmą na to kasę jak Elblag jest po uszy zadłużony?;) Trzeba przewietrzyć Ratusz z tych partyjniackich populistów przyspawanych do koryta! Czas głosować na kandydatów EKO to jedyny ratunek dla miasta!
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 24
Jeśli ktoś jest zwolennikiem utworzenia "metropolii" Godkowsko-Elbląskiej to z pewnością.... Realiści wyPOcin magików w EKO nawet nie czytają....
oceń komentarz 0 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 100% 23
Nasz "naukowiec" Mariusz przyznał się, że jest fantastą gdyż czyta to co piszą ludzie z EKO.
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 100% 22
Tak się zastanawiam jak traktować Lewandowskiego. Dyskutować z nim nie ma sensu gdyż dyskusja z oszołomem do niczego nie doprowadzi, Przypier...olić mu w łeb też nie ma sensu gdyż uszkodzisz wariata a będziesz odpowiadał jak za normalnego człowieka, śmiać się z niego jak z pajaca lub clowna nie można gdyż jest to człowiek chory umysłowo a z kalek nie przystoi robić sobie jaj, ignorować go też nie można gdyż wtedy stan jego umysłu dojdzie do takiego stopnia, że człowiek ten będzie zdolny do zrobienia sobie i innym krzywdy natury fizycznej. Może by jakaś instytucja zainteresowała się tym człowiekiem i wysłała go na przymusowe leczenie co na pewno wyjdzie tak nam jak i jemu na dobre ?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 21
Nie czytaj i nie bedziesz miał tego dylematu od którego może ci spłonąć opona mózgopodobna.....
~ atleta
ponad rok temu ocena: 100% 20
Naczelny krytyk mysle ze nie jedna instytucja chetnie by sie zaopiekowala Mariuszem i to na dlugie lata, ale PO co mu to? Lepiej niech pierd..nie barana w sciane moze w koncu cos sie mu tam POuklada... tylko czy jest co?!
~ atleta
ponad rok temu ocena: 100% 19
Naczelny krytyk mysle ze nie jedna instytucja chetnie by sie zaopiekowala Mariuszem i to na dlugie lata, ale PO co mu to? Lepiej niech pierd..nie barana w sciane moze w koncu cos sie mu tam POuklada... tylko czy jest co?!
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 100% 18
Gorzej będzie jak zamiast poukładania się mu tam rozpiździ się wszystko na amen wtedy chłop już nie będzie miał żadnej nadziei na uzdrowienie swojego umysłu. Chyba, że zgodzi się na przeszczep mózgu od osła lub barana. :-D :-D :-D
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 17
Są tu i tacy którym żaden przeszczep nie pomoże co widac na paru przykładach ,,,,,
~ marian
ponad rok temu ocena: 86%  16
No wreszcie ktoś podejmuje się rywalizacji na programy. Bo do tej pory dominował lans. Aha, oprócz EKO propozycji Aglomeracji Elbląskiej.
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  15
No to się Panowie pobawiliście ,,,,, Nikogo wasza opinia o was nie obchodzi, Merci,,,,,
odpowiedz oceń komentarz 0 23
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Molibden
ponad rok temu ocena: 100% 14
Twoje opinie są za to żałosne, już nawet nikt się z nich nie śmieje, każdy tylko przytakuje ze zrozumieniem dla chorego człowieka!
oceń komentarz 19 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
ponad rok temu ocena: 95% 13
Oddaj moje nasze podpisy oszuście
oceń komentarz 19 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 7% 12
Skoro przytakuje to zanaczy że przeczytał może paru też zrozumie od czego waśc jesteś daleko. Pani Magdo - nie ma w ustawie o referendum zapisu umożliwiającego zwrot zebranych podpisów wymagałoby to bowiem ich ewidencji. Ale jeśli chce Pani poszukać na tysiącu kart - proszę się zgłosić do Pełnomocnika ja problemu nie widzę,,,,
oceń komentarz 1 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ godzilla
ponad rok temu ocena: 100% 11
Pokaż choć jeden swój merytoryczny komentarz Panie Lewandowski. Cały ten Wasz Obywatelski Elbląg pełen jest wyłącznie pieniaczy. W tegorocznej kampanii pozytywnie wyróżnia się tylko EKO. Mają program, maja pomysły i nie obiecują gruszek na wierzbie.
~ Magda
ponad rok temu ocena: 100% 10
Tylko ograniczony nie widzi problemu - za chwilę oszołomy go zobaczycie. tworzy sie grupa ludzi od których te podpisy uzyskaliście i bezprawnie przekazaliście osobie do tego nie uprawnionej - bedzie zgłoszenie do prokuratury zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 9
Groga Godzillo mydlenie oczy za pomcą pseudonimów traci sens -pora to zrouzmieć. Metropolia Elbląska to pomarańcze na krzaku malin i tylko głupieć prezentuje pomysł bez pobieżnej nawet analizy demograficznej geograficznej gospodarczej. Pani Magdo w prokuraturze to się spokam ale z Panią . Nie zna Pani nawet podstaw prawa wyborczego i ustawy o referendum . Ale skoro popiera Pani pomysł przeprowadzenia refernedum to dlaczego nazywa pani nas "oszołomami " ? A ustawa o ochronie danych osobowych nie dotyczy akcji referendalnej prowadzonej na podstawie innej ustawy. Zalecam też lekturę art 27 pkt.2 ust 4 Ustawy o ochronie danych osobowych - tak na początek ...
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 100% 8
Tak, tak Lewandowski masz 100% rację. Muszę Ci się przyznać, że ja też jestem Napoleonem Bonaparte. Kiedy wybierasz się do Fromborka ?
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 100% 7
Lewandowski a dlaczego z wszystkimi chcesz spotykać się w prokuraturze a nie w ustronnym miejscu ? Czyżbyś tak się bał, że ktoś Ci może przypier...ić w Twój pusty łeb i chcesz mieć ochronę w osobie prokuratora ?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 6
Podaj mi swoje dane to wpadne i sam ci "prz,,,,ę" w ten pusty łeb - wypadałoby napisać ale nie wypada a szkoda . Skoro nie myślisz to nie pisz i nie czytaj bezie ci łatwiej,,,,
~ Jan Maria Rakieta
ponad rok temu ocena: 91% 5
Mówisz Lewatywa i masz. Jan Maria Rakieta 82-300 Elbląg ul. Wiejska 34/6. Mam jednak prośbę. Wolałbym Ci przypier....ić w parku Modrzewie bo nie chcę żeby moje dzieci patrzyły na to jak stary łysol płacze a żona moja opieprzała mnie za to, że zapaskudziłeś nasze mieszkanie srając ze strachu i bólu, OK ? :-D
oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ atleta
ponad rok temu ocena: 100% 4
Oj mariusz w tym miescie juz kazdy dobry chlopak chce ci sprzedac kopa...
~ Prorok Igor
ponad rok temu ocena: 100%  3
Przyznam szczerze, że dzięki EKO jest szansa przeprowadzenia pierwszej debaty programowej na argumenty nie wyzwiska i pomówienia jak to niektórzy woleli by. Widzę, że tylko oni pomysł i chcą zmian maja pomysły i chcą rozmwiać. Jestem pod wrażeniem.
odpowiedz oceń komentarz 13 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ To mi się podoba
ponad rok temu ocena: 100%  2
Takie debaty mają sens - niech się odbywają w blokach tematycznych z udziałem ludzi mających wiedzę i doświadczenie. Niech to będzie debata na argumenty a nie hasła przy swobodnej możliwości wypowiedzenia się w czasie dluższym niż minuta Debat sześciu kandydatów gdzie na wypowiedź jest 1,5 minuty niema najmniejszego sensu
odpowiedz oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 78%  1
Brawo EKO jedyny komitet wyborczy który twardo stoi na ziemi i zna realia ekonomiczne! Przydałaby się taka ogólna debata komitetów, gdzie można by od razu rozliczyć wszystkie obiecanki i sprawdzić który komitet najbardziej oszukuje wyborców!
odpowiedz oceń komentarz 14 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.