Inauguracyjna Sesja Rady Powiatu Elbląskiego odbyła się 1 grudnia, jednak nie wybrano starostów, a jedynie prezydium rady. fot. W. Mocny
Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu rozstrzygnięto, kto będzie nowym przewodniczącym oraz wybrano dwóch wiceprzewodniczących. Wiele osób liczyło, że rajcy wybiorą także Zarząd Powiatu. Niestety... O tym wyborze zadecydują w najbliższy piątek, kiedy ukonstytuują się też komisje stałe. Wiele wskazuje, że jednym z kandydatów będzie obecny wicestarosta Maciej Romanowski. Ale czy tak będzie, dowiemy się w piątek.
Komisarz Wyborczy w Elblągu zwołał pierwszą sesję Rady Powiatu w Elblągu nowej kadencji na dzień 1 grudnia 2014 r. Najważniejszymi punktami posiedzenia było złożenie ślubowania przez radnych oraz wybory przewodniczącego rady i jego zastępców. Wykonano hymn państwowy i wręczono odznaki powiatu elbląskiego. Każdemu też, łącznie z gośćmi sprezentowano całkiem ładny kalendarz na nowy rok.
Nieważne głosy przy wyborze wiceprzewodniczących
Pierwszej powiatowej sesji przewodniczył radny senior Ryszard Wroński. W sesji uczestniczyła cała nowa 17-osobowa rada. Z rąk zastępcy przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Elblągu Janiny Gajewskiej, odebrali oni zaświadczenia o wyborze. Następnie wszyscy radni złożyli ślubowanie, które jest warunkiem objęcia mandatu. Przewodniczący senior zaproponował skład komisji skrutacyjnej. Rada jednogłośnie ją zatwierdziła z przew. Dorotą Wasiuk oraz członków: Romana Koguta i Zbigniewa Rutkowskiego.
W głosowaniu tajnym dokonano wyboru dotychczasowego przew. Ryszarda Zagalskiego (Dobry Samorząd), którego zgłosiła Joanna Naspińska. Według ustawy głosowanie przebiega w następujący sposób: najpierw radni proponują kandydatów, następnie komisja przekazuje im karty do wypełnienia. Wówczas przewodniczący senior, a później nowy przew. w celu przeprowadzenia wyboru zastępców, odczytuje poszczególne nazwiska radnych, którzy publicznie podchodzą do urny i oddają głos.
W przypadku R. Zagalskiego wybór nie był jednogłośny. Uzyskał większość bezwzględną (50 proc. plus 1), jednak 13 rajców opowiedziało się za tą kandydaturą, a trzech było jej przeciwnych. Został oddany też jeden głos wstrzymujący. Co ciekawe w przypadku kandydatów na wiceprzew. Jerzego Romanowskiego (PO) - zgłosił go Zbigniew Lichuszewski i Zygmunta Wrońskiego (PSL), wytypowanego przez Marka Zamojcina, okazało się to trudniejsze. Jak łatwo przewidzieć ta dwójka została wybrana. Co ciekawe za J. Romanowskim zagłosowało 15 radnych a jeden się wstrzymał. Zabawna sytuacja miała miejsce w przypadku drugiego kandydata, ponieważ za nim opowiedziało się 12 radnych, 2 przeciw, 1 wstrzymujący, ale dwóch radnych oddało głosy nieważne. Nie wiadomo czy celowo, czy z nieumiejętności głosowania, wszak głosowanie było tajne.
Negocjacje "pod stołem". Kandydaci na starostę
Ustalono, że kolejna sesja zostanie zwołana już 5 grudnia, w celu wyboru starosty i Zarządu Powiatu oraz ustalenia składu komisji stałych Rady Powiatu.
- Bardzo proszę radnych o zastanowienie się w jakiej komisji chcieliby pracować – poprosił Ryszard Zagalski. - W piątek będziemy mieli do przegłosowania szereg ważnych spraw w tym kwestie budżetowe, dlatego nalegam o dobre przygotowanie się do obrad.
Co prawda trudno przewidzieć, kto będzie nowym starostą, ale biorąc pod uwagę, że PSL, raczej nie ma szans w politycznych targach i jak dowiedzieliśmy się z pewnego źródła, choć ma trzech potencjalnych kandydatów prawdopodobnie nie wystawią żadnego.
- Zwyczajnie nie widzimy w tym sensu. PO porozumiała się Dobrym Samorządem na trzy dni przed pierwszą sesją – przyznał jeden z radnych. - Niby wygraliśmy, zdobywając najwięcej mandatów, ale na rządzenie to i tak się już raczej nie przełoży. Jednak jakaś szansa jest jeszcze, że być może uda nam się dojść do jakiegoś porozumienia. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy kandydatem koalicji PO – PSL będzie Maciej Romanowski (KWW Dobry Samorząd), który obecnie jest wicestarostą. O tym, że to bardzo prawdopodobne utwierdziła nas deklaracja obecnego starosty, z którym rozmawialiśmy przed sesją:
Od 16 la pełnie ten urząd – przyznaje Sławomir Jezierski, starosta elbląski. - Nigdy nie byłem radnym, za to pełniłem już funkcję wójta gminy Elbląg. Mogę zdradzić, że nie mogę być brany pod uwagę, jako kandydat na starostę tej kadencji. Przyczyna jest prosta - zamierzam objąć mandat radnego Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W związku z tym nie będę kandydatem koalicji.
Starosta Jezierski w Sejmiku Warmii i Mazur
Dodajmy, że Starosta objął mandat radnego wojewódzkiego z okręgu nr 3 listy nr 4 KW PO RP, zdobywając 1982 głosy (3 miejsce na liście w okręgu nr 3). Na Warmii i Mazurach PSL wygrało wybory do sejmiku wojewódzkiego zdobywając 14 mandatów. PO ma 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów. Dziś wybrano na przewodniczącego sejmiku w Olsztynie Piotra Żuchowskiego z PSL, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Miejmy nadzieję, że Sławomir Jezierski będzie mocną kartą elblążan w sejmiku wojewódzkim i swoją obecność przełoży na m.in. korzystne decyzje dla Regionu Elbląskiego.