› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Starosta Sławomir Jezierski – radnym sejmiku. Na czele powiatu wicestarosta Romanowski? Radzie Powiatu przewodzi R. Zagalski

› bieżące ponad rok temu    1.12.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 6 ocen 5 / 100%
A A A
Inauguracyjna Sesja Rady Powiatu Elbląskiego odbyła się 1 grudnia, jednak nie wybrano starostów, a jedynie prezydium rady.Inauguracyjna Sesja Rady Powiatu Elbląskiego odbyła się 1 grudnia, jednak nie wybrano starostów, a jedynie prezydium rady. fot. W. Mocny

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu rozstrzygnięto, kto będzie nowym przewodniczącym oraz wybrano dwóch wiceprzewodniczących. Wiele osób liczyło, że rajcy wybiorą także Zarząd Powiatu. Niestety... O tym wyborze zadecydują w najbliższy piątek, kiedy ukonstytuują się też komisje stałe. Wiele wskazuje, że jednym z kandydatów będzie obecny wicestarosta Maciej Romanowski. Ale czy tak będzie, dowiemy się w piątek.

Komisarz Wyborczy w Elblągu zwołał pierwszą sesję Rady Powiatu w Elblągu nowej kadencji na dzień 1 grudnia 2014 r. Najważniejszymi punktami posiedzenia było złożenie ślubowania przez radnych oraz wybory przewodniczącego rady i jego zastępców. Wykonano hymn państwowy i wręczono odznaki powiatu elbląskiego. Każdemu też, łącznie z gośćmi sprezentowano całkiem ładny kalendarz na nowy rok.

Nieważne głosy przy wyborze wiceprzewodniczących

Pierwszej powiatowej sesji przewodniczył radny senior Ryszard Wroński. W sesji uczestniczyła cała nowa 17-osobowa rada. Z rąk zastępcy przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Elblągu Janiny Gajewskiej, odebrali oni zaświadczenia o wyborze. Następnie wszyscy radni złożyli ślubowanie, które jest warunkiem objęcia mandatu. Przewodniczący senior zaproponował skład komisji skrutacyjnej. Rada jednogłośnie ją zatwierdziła z przew. Dorotą Wasiuk oraz członków: Romana Koguta i Zbigniewa Rutkowskiego.

 

W głosowaniu tajnym dokonano wyboru dotychczasowego przew. Ryszarda Zagalskiego (Dobry Samorząd), którego zgłosiła Joanna Naspińska. Według ustawy głosowanie przebiega w następujący sposób: najpierw radni proponują kandydatów, następnie komisja przekazuje im karty do wypełnienia. Wówczas przewodniczący senior, a później nowy przew. w celu przeprowadzenia wyboru zastępców, odczytuje poszczególne nazwiska radnych, którzy publicznie podchodzą do urny i oddają głos.

 

W przypadku R. Zagalskiego wybór nie był jednogłośny. Uzyskał większość bezwzględną (50 proc. plus 1), jednak 13 rajców opowiedziało się za tą kandydaturą, a trzech było jej przeciwnych. Został oddany też jeden głos wstrzymujący. Co ciekawe w przypadku kandydatów na wiceprzew. Jerzego Romanowskiego (PO) - zgłosił go Zbigniew Lichuszewski i Zygmunta Wrońskiego (PSL), wytypowanego przez Marka Zamojcina, okazało się to trudniejsze. Jak łatwo przewidzieć ta dwójka została wybrana. Co ciekawe za J. Romanowskim zagłosowało 15 radnych a jeden się wstrzymał. Zabawna sytuacja miała miejsce w przypadku drugiego kandydata, ponieważ za nim opowiedziało się 12 radnych, 2 przeciw, 1 wstrzymujący, ale dwóch radnych oddało głosy nieważne. Nie wiadomo czy celowo, czy z nieumiejętności głosowania, wszak głosowanie było tajne.

Negocjacje "pod stołem". Kandydaci na starostę

Ustalono, że kolejna sesja zostanie zwołana już 5 grudnia, w celu wyboru starosty i Zarządu Powiatu oraz ustalenia składu komisji stałych Rady Powiatu.

- Bardzo proszę radnych o zastanowienie się w jakiej komisji chcieliby pracować – poprosił Ryszard Zagalski. - W piątek będziemy mieli do przegłosowania szereg ważnych spraw w tym kwestie budżetowe, dlatego nalegam o dobre przygotowanie się do obrad.

Co prawda trudno przewidzieć, kto będzie nowym starostą, ale biorąc pod uwagę, że PSL, raczej nie ma szans w politycznych targach i jak dowiedzieliśmy się z pewnego źródła, choć ma trzech potencjalnych kandydatów prawdopodobnie nie wystawią żadnego.

- Zwyczajnie nie widzimy w tym sensu. PO porozumiała się Dobrym Samorządem na trzy dni przed pierwszą sesją – przyznał jeden z radnych. - Niby wygraliśmy, zdobywając najwięcej mandatów, ale na rządzenie to i tak się już raczej nie przełoży. Jednak jakaś szansa jest jeszcze, że być może uda nam się dojść do jakiegoś porozumienia. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy kandydatem koalicji PO – PSL będzie Maciej Romanowski (KWW Dobry Samorząd), który obecnie jest wicestarostą. O tym, że to bardzo prawdopodobne utwierdziła nas deklaracja obecnego starosty, z którym rozmawialiśmy przed sesją:

 

Od 16 la pełnie ten urząd – przyznaje Sławomir Jezierski, starosta elbląski. - Nigdy nie byłem radnym, za to pełniłem już funkcję wójta gminy Elbląg. Mogę zdradzić, że nie mogę być brany pod uwagę, jako kandydat na starostę tej kadencji. Przyczyna jest prosta - zamierzam objąć mandat radnego Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W związku z tym nie będę kandydatem koalicji.


Starosta Jezierski w Sejmiku Warmii i Mazur

Dodajmy, że Starosta objął mandat radnego wojewódzkiego z okręgu nr 3 listy nr 4 KW PO RP, zdobywając 1982 głosy (3 miejsce na liście w okręgu nr 3). Na Warmii i Mazurach PSL wygrało wybory do sejmiku wojewódzkiego zdobywając 14 mandatów. PO ma 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów. Dziś wybrano na przewodniczącego sejmiku w Olsztynie Piotra Żuchowskiego z PSL, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Miejmy nadzieję, że Sławomir Jezierski będzie mocną kartą elblążan w sejmiku wojewódzkim i swoją obecność przełoży na m.in. korzystne decyzje dla Regionu Elbląskiego.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (6)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ drabik
  ponad rok temu ocena: 0%  6
  Pan Wawrzyniec nie jest od tłumaczenia co i jak, tylko od obiektywnego przekazyania faktów, chyba tak wolicie? czy ma myśleć za was?
  odpowiedz oceń komentarz 0 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Autor
  ponad rok temu ocena: 33%  5
  Na pewno masz rację. A do Pana Jezierskiego na pewno jeszcze wrócę...
  odpowiedz oceń komentarz 1 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Autor
  ponad rok temu ocena: 40%  4
  No to pokażcie mi na konkurencyjnym portalu wypowiedź starosty Jezierskiego i info z jasną deklaracja, że obejmie mandat sejmiku :) Macie racje, że czytacie Elblag.net ;D Sorry za długie zdania, ale myślę, że niekiedy dwie linijki są jeszcze do ogarnięcia ;P .
  odpowiedz oceń komentarz 2 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kasaki
  ponad rok temu ocena: 0% 3
  Zgadzam się. Tyle że wypowiedź Jezierskiego mogła być sednem tej informacji, a nie jakimś delikatnym wtrąceniem gdzieś na koniec.Warto było dotychczasowego starostę pociągnąć za język, co w sejmiku będzie robił, czym się zajmie. W końcu PO kilka stanowisk ma przyklepane z PSLem, ktoś je przecież zajmie, Protas się nie rozczworzy. W przyszłości proszę się nie szczypać :) Potencjał jest.
  ~ mimoza
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  Pan Wawrzyniec znowu mąci. Zdania skomplikowane, że trudno zgadnąć co z czym i jak. Na konkurencyjnych portalach jakoś dali radę to ogarnąć. I ten przydługi tytuł z tajemniczym (D
  odpowiedz oceń komentarz 0 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kasaki
  ponad rok temu ocena: 50%  1
  "Miejmy nadzieję, że Sławomir Jezierski będzie mocną kartą elblążan w sejmiku wojewódzkim (...)" - no to miejcie nadzieję, jednak radziłabym zejście na ziemię. BTW starosta Romanowski to oficjalny pewniak od kilku dni.
  odpowiedz oceń komentarz 2 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.