› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Szykuje się debata EKO-SLD o programie wyborczym lewicy

› bieżące ponad rok temu    15.10.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 11 ocen 27 / 89%
A A A
archiwum redakcjiarchiwum redakcji fot. elblag.net

Stefan Rembelski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej rzucił wyzwanie SLD, a Janusz Nowak je podjął. Szykuje się więc pierwsza w tej kampanii wyborczej debata, której tematem będą kwestie finansowe naszego miasta.

Stefan Rembelski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej skrytykował program wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w części dotyczącej inwestycji i propozycji socjalnych. Chodziło o propozycję lewicy dotyczącą budowy hal sportowych, dwóch basenów przyszkolnych, krytego toru łyżwiarskiego oraz tunelu na Zatorze oraz budowy 40 mieszkań komunalnych i 20 socjalnych rocznych.

- Daje to dość pokaźną kwotę 177 milionów zł, bez bogatej oferty socjalnej, którą gdyby doliczyć, to całość oferty wyborczej SLD zamknęła by się kwota ponad 200 mln złotych. Rocznie należy znaleźć 50 mln zł plus 16 mln zł na co roczną spłatę już zaciągniętych zobowiązań od roku 2015. Razem, to ponad 66 mln zł każdego roku, które miasto Elbląg musiałoby wypracować w formie nadwyżki budżetowej by udźwignąć ten program – uważa Stefan Rembelski. - Dodać należy, że na większość tych inwestycji, nie uzyska się dofinansowania ze środków UE. Poziom zadłużenia Elbląga na koniec roku 2014 przekroczy dopuszczalną ustawowo granicę zadłużenia samorządu Nie kwestionujemy celowości tych inwestycji - ale uważamy, że elblążanie mają prawo poznać źródła ich finansowania. Zapraszamy zatem komitet wyborczy SLD na publiczną merytoryczną debatę o możliwościach finansowania powyższych inwestycji, w kontekście aktualnych możliwości finansowych miasta. Każda ze stron, reprezentowana przez kandydata na prezydenta i dwóch doradców będzie mogła przedstawić najlepszą koncepcję na pozyskiwanie środków inwestycyjnych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej wyzwanie Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej podjął.

- Nawiązując do materiału prasowego z dnia 10.10.2014 roku, sygnowanego przez kandydata na radnego Pana Stefana Rembelskiego, który kwestionuje niektóre zapisy programu wyborczego SLD, informuję iż jesteśmy gotowi podjąć publiczną dyskusję na tematy zakwestionowane w artykule. Stanowczo nie zgadzamy się z opiniami i wyliczeniami przedstawiciela EKO, które po części wynikają z niezrozumienia naszych pomysłów, a po części z nieznajomości inwestycyjnych realiów – informuje Janusz Nowak, kandydat na prezydenta z listy SLD. - Skoro Pan Stefan Rembelski zaproponował jak napisano „spotkanie przy udziale lokalnych mediów i publiczności” chętnie weźmiemy w nim udział. Pan Stefan Rembelski zdaje sobie sprawę, jak napięty jest kalendarz wyborczy. Powinien On zatem, jako pomysłodawca, wyznaczyć termin i miejsce. Dostosujemy się do propozycji. Panie Stefanie czekam!

+ 24 głosów: 27 (89%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
ponad rok temu 11
No cóż, sld dramatycznie próbuje zaistnieć w mediach-to chyba tylko to, bo innego powodu nie widzę.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koso
ponad rok temu ocena: 100%  10
Super sprawa! W końcu coś na temat, a nie jak ten Szwed od disco polo i kiełbasek.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 0%  9
Zawsze najlepszą obroną jest atak - my pytamy, wy odpowiadacie - jak to nazwać i czemu to ma służyć?Dziwię się , że SLD wyraża zgodę na taka formę spotkania.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 100%  8
Czy to zamieszanie, to nie jest tzw. ustawka?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jestem za
ponad rok temu ocena: 100%  7
Warto posłuchać - ludzie z EKO nie rządzili, ale to uważam za ich atut, ważne, by mieli odpowiednią wiedzę i odwagę, by coś zmienić. Dotychczasowe władze Elbląga raczej nie mają czym się pochwalić.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mlla
ponad rok temu ocena: 56%  6
To będzie tylko w jedną stronę do SLD, EKO nigdy nie rządziło i nie zna realiów rządzenia w budżecie, więc nie sądzę że będzie to merytoryczna dyskusja ze strony EKO.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jestem za
ponad rok temu ocena: 60%  5
Brawo dla obu panów - szacunek za odwage rozmowy trudnej ale potrzebnej elblazanom.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ z osiedla
ponad rok temu ocena: 60%  4
Myślę, że to będzie jedyna poważna debato o Elblągu więc warto ją śledzić
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fa
ponad rok temu ocena: 70%  3
Może nareszcie będzie debata o prawdziwych problemach Elbląga, o naszych mieszkańców problemach wynikających z braku miejsc pracy, o tym jak nie zadłużać miasta, ale też jak pozyskać środki na wkład własny, bez opowiadania wiecznych ***ół o przekopie i pomorskim. To zostawcie PO i PiS-owi.
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dekretto
ponad rok temu ocena: 36%  2
Se pogadają i się rozejdą. Finał wróże taki - SLD i tak zgarnie swoje a EKO tylko tyle, ze se pogada. Zero wartości dodanej dla obu, więc po co się wychylać?
odpowiedz oceń komentarz 4 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fan Czerwonego
ponad rok temu ocena: 67%  1
BRAWO! To może być ciekawa merytoryczna debata! Pozdrawiam Czerwonego
odpowiedz oceń komentarz 12 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.