› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wątpliwości wyborców: 22 protesty wyborcze – Elbląg. 44 protesty – Olsztyn

› bieżące ponad rok temu    3.12.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 9 ocen 15 / 73%
A A A
Ostatni protest mieszkańców, mających wątpliwości m.in. z powodu znacznej liczby nieważnych głosów. Ostatni protest mieszkańców, mających wątpliwości m.in. z powodu znacznej liczby nieważnych głosów.  fot. Bartłomiej Ryś

Wybory samorządowe już się skończyły, ale pojawiły się... protesty wyborcze. Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęły 22 protesty, wskazujące na nieprawidłowości w przebiegu wyborów. W całym kraju, jak podaje interia.pl do sądów okręgowych wpłynęło prawie 1,5 tys. podobnych wniosków. To blisko trzy razy więcej niż w 2010 r.!

Jak pamiętamy w Elblągu oddano 13 proc. głosów nieważnych. Z kolei mieszkańcy powiatu Elbląskiego na 17 353 głosy oddali w sumie 4 441 głosów nieważnych. W Elblągu dokumenty protestacyjne złożyły komitety Nowa Prawica J. K. Mikke i Obywatelski Elbląg. Także do SO w Olsztynie wpłynęły informacje o wątpliwościach podczas głosowania. Łącznie 44. (m.in. SLD). Protest złożył też Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik Komitetu Wyborców Obywatelski Elbląg, z którego startował kandydat na prezydenta Edmund Szwed. Komitet nie zdobył żadnego mandatu, choć przekroczył próg wyborczy. Wątpliwości komitetu budzi proces wyborczy i procedury, jak podkreślają nie chodzi o wynik.

Dwa razy więcej protestów niż w 2010 r.

W Sądzie Okręgowym w Elblągu potwierdzono nam, że wpłynęło dużo zawiadomień dotyczących rzekomych nieprawidłowości.

- Z naszego okręgu wpłynęły łącznie 22 protesty wyborcze – informuje Dorota Ziętara, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu. - Otrzymaliśmy je nie tylko z Elbląga, ale także Pasłęka i Milejewa, a spoza powiatu elbląskiego m.in.: Morąga, Iławy, Biskupca czy Łąkorza.

- Wiele z nich zawiera braki formalne m.in. nie wskazano odpisów - dodaje rzeczniczka elbląskiego sądu. - Strona zgłaszająca nieprawidłowości musi dostarczyć wnioski do podpisu osobom, których one dotyczą, a zwłaszcza przewodniczącemu danej komisji obwodowej oraz do wiadomości komisarzom wyborczym. Dodajmy, że ostatnie wpływały do sądu 1 grudnia pomiędzy godz. 10.00 a 12.00. Dorota Ziętara przypomina, że po  wyborach samorządowych w 2010 r. stwierdzono „tylko” 12 formalnych protestów. Łatwo zauważyć, że teraz mamy ich dwa razy więcej!

Zarówno wnioski z Elbląga, jak i Olsztyna zawierają błędy formalne. Przez co obecnie brana jest pod uwagę  ich techniczna strona. Wnioski dotyczą przerywania ciszy wyborczej, wandalizmów (niszczenie plakatów i bannerów wyborczych), ale także procedur przekazywania kart do głosowaniai co gorsza - liczenia głosów.

Komisjom zabrakło kart do głosowania

Zapewne część zgłoszonych protestów dotyczy błędnie podanej przez PKW informacji o tym, że należy skreślić kandydata na każdej liście do sejmiku.

- Na podstawie informacji od samych wyborców, naszych działaczy, a nawet osób pracujących w komisjach sporządziliśmy zgłoszenia o nieprawidłowościach – mówi Michał Szydlarski, II wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy J. K. Mikke Elbląg.

- Zgłoszenie uwag umożliwiliśmy każdemu, kto tylko zauważył coś niepokojącego. Łącznie do 28 listopada złożyliśmy 10 protestów - informuje M. Szydlarski.             -Największe wątpliwości mamy do przestrzegania samej procedury wyborczej. Przykładem jest sposób kwitowania brakujących kart. Gdy jedna z komisji zorientowała się, że zaczyna brakować kart do głosowania braki uzupełniano, tymi zgromadzonymi w ratuszu miejskim. Dlaczego nie wydano wszystkich kart od razu? Naszym zdaniem trudno wytłumaczyć w ogóle, że założenie Miejskiej Komisji Wyborczej, że kart może zacząć brakować. Przyjęto po prostu, że na wybory pójdzie mniej elblążan... Dotyczy to na pewno lokalu umieszczonego w dawnej szkole budowlanej.

Zdaniem naszego rozmówcy proces uzupełniania brakujących kart, mógł stworzyć pole do nadużyć. Stad domaganie się przez KNP Elbląg i Obyatelski Elbląg dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania.

Także w sąsiednim Malborku mogło dojść do nieprawidłowości. Media malborskie podają przykłady wątpliwych zdarzeń, którymi zajmuje się tamtejsza policja. Chodzi o przypadek złamania ciszy wyborczej poprzez pojawienie się samochodu z przyczepkami z plakatami jednego z kandydatów. Policja potwierdza takie zgłoszenie, ale nie zaważyła takiego auta. Wpłynęło też zawiadomienie krewnej pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Malborku, gdzie mieściła się 23. Komisja Obwodowa. Krewna podała policjantom, że ma wątpliwości, bo jej wujek mający kłopoty z czytaniem, nie wie na kogo oddał głos ani na jaki komitet. Miejsce zaznaczenia krzyżyka miał mu wskazać jeden z... pracowników komisji.

Prawo i procedury

Kodeks wyborczy stanowi jasno, że formalny protest wyborczy należy wnieść do sądu w terminie 14 dni od głosowania. Właściwą instytucją do rozpoznania nieprawidłowości jest Sąd Okręgowy, któremu podlega dany okręg wyborczy. Instytucja ta rozpoznaje protesty (w trybie nieprocesowym), w ciągu 30 dni po upływie terminu właściwego dla wnoszenia protestów. O zasadności wniosku orzeka skład trzech sędziów: przewodniczący komisji, zastępcy oraz komisarz wyborczy.

+ 11 głosów: 15 (73%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kokosz
ponad rok temu ocena: 60%  9
A ja się pytam Was ile się jeszcze musi wydarzyć byście zrozumieli że nie mieszkamy w Europie lecz w standardach Białorusi. Tłumaczenie niczym Komorowski że to oszołomy i mąciwody, przegrani to totalna manipulacja. Czy tak wielkim wyczynem są szklane urny, prawdziwe plomby, Kamery w pom komisji, system anonimowych naklejek z kodem ( jedna na kartę i jedna do domu) Prawdziwy system PKW opracowany przez prawdziwego informatyka z Polski, Polskie serwery, drukarnie pod kontrolą członków komisji- CZY TO WSZYSTKO JEST TRUDNE DO ZROBIENIA!!! Dla was owszem. Pozdrowienia z Magdalenki.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ don
ponad rok temu ocena: 0% 8
Zgadza się w 100 proc. Dodałbym jeszcze kadebxyhnosc członków komisji i zakaz pracy w komisji ludzi władzy i urzędników pracujących q danych lokalach. A kodeks wyborcZy tovpanowie z sejmu powinni zNowelizowac...
~ mola
ponad rok temu ocena: 67%  7
są protesty, trzeba sprawdzić, jak będzie coś nie tak to potórka, a nie stwarzać atmosferę, że nie wolno widzieć nieprawidłowości, bo popiera się oszołomów
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k623
ponad rok temu ocena: 33%  6
podobno jest demokracja, więc w czym problem ? odnośnie sary, czy sera
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sara
ponad rok temu ocena: 57%  5
To tylko potem napiszcie gdzie z tych 22 protestów sąd orzekł fałszerstwo a gdzie nieprawidłowości no i gdzie wybory będą powtórzone:)?? Potem wytłumaczcie tym id*ot*m jak jest różnica w fałszowaniu a jaka w nieprawidłowościach :):) Chociaż znając tą ciemnotę to gdzie tak nie będzie to sędzia z PSL był lub z PO :):)
odpowiedz oceń komentarz 8 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k466
ponad rok temu ocena: 43% 4
tylko idiota mówi o innych nie znając ich ,idota.
~ kx
ponad rok temu ocena: 40%  3
Ostatnio przeczytałem, że w wyniku protestu wyborczego w jednej z komisji gminnych w kraju zarządzono powtórne liczenie głosów. Dwóch panów kandydatów miało tyle samo krzyzyków. Tyle że u jednego policzono 1 głos nieważny. Sąd uznał że on się jednak LucY u liczy przez to cała tamtejsza komisja musi wszystko przeliczyc od nowa. Ciekawe jak zmieni się ta rada po takim ponownym sprawdzaniu, gdy wszyscy im beda patrzeć na ręce. Ludzie powinni zgłaszać wszystko co im nie pasowało w ostatnich wyborach. Nie pozwalajmy, by przez machloje kto wygrywal...
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kiler
ponad rok temu ocena: 64%  2
No coz nie kturym ciezko przelknac porazke.
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxxxx
ponad rok temu ocena: 54% 1
Takich bredni to się nawet nie komentuje. PKW jest niezależna od rządu, to jak rząd sfałszował wybory tym bardziej, że nawet pan PREZES miał w komisjach swych mężów zaufania. Chorzy ludzie, totalne brednie.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.