› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wilk wie, ale nie powie. A upadek szpitala coraz bardziej realny

› bieżące ponad rok temu    7.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 13 ocen 28 / 61%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Jedną z zasadniczych kwestii społecznych w Elblągu jest funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia – szpitali miejskich. Zdawało się, że dostrzegał ten problem także Jerzy Wilk, gdy ubiegał się o fotel prezydenta Elbląga. Przypomnieć zatem warto co w 2013 roku, w swoim programie wyborczym obiecywał Jerzy Wilk.

Ratowanie Szpitala Miejskiego (pkt. 6). „To jeden z najbardziej palących problemów, z którym musimy się zmierzyć. Pacjent musi być traktowany podmiotowo. Dlatego wprowadzimy plan zmierzający do zabezpieczenia wszystkich usług medycznych w elbląskich szpitalach na właściwym poziomie. Perspektywa wspólnego funkcjonowania obydwu placówek lecznictwa szpitalnego, których właścicielem jest Miasto Elbląg, a więc Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego i Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego (dawnego wojskowego),  wydaje się nieunikniona. Przemawiają za tym następujące względy: lokalizacja, uzupełniający się potencjał medyczny i logistyczny, możliwość obniżenia kosztów funkcjonowania i zarządzania placówkami. Podstawą do wszelkich zmian i przekształceń muszą być rzetelne audyty placówek i bezpośrednia współpraca z personelem szpitali."

Idąc do przedterminowych wyborów samorządowych J. Wilk mówił o potrzebie konsolidacji obu szpitali miejskich, jak również o ściśle związanej z tym przedsięwzięciem potrzebie dokończenia uporządkowania rynku usług medycznych, zgodnie z podpisanym przez dyrektorów szpitali porozumieniem. Wilk, jako radny wielokrotnie napominał poprzedniego prezydenta, że restrukturyzacja szpitali idzie zbyt wolno. Krytykował każdą decyzję zmierzającą do uporządkowania kwestii funkcjonowania szpitali miejskich w Elblągu.

Jednak w ciągu półtora roku Jerzy Wilk - już jako prezydent - nie podjął żadnych działań w tym kierunku. Mimo wielkich obietnic Pan Prezydent jak i radni PIS nie podjęli żadnego z trudnych problemów Miasta, w tym związanych z ochroną zdrowia. Tymczasem bardzo szybko zbliża się koniec roku 2016, to data która dla szpitali będzie miała zasadnicze znaczenie, ponieważ zgodnie z istniejącymi przepisami, po tym terminie placówki niedostosowane pod względem technicznym i organizacyjnym będą zamykane. Czy Jerzy Wilk chce doprowadzić do tego, że w 2016 roku trzeba będzie zamknąć szpital miejski?

Dostosowanie elbląskich szpitali do europejskich standardów może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. Czas gra na naszą niekorzyść, a my nie wiemy, w jaki sposób Miasto chce sfinansować dostosowanie szpitala do wymogów. Czarny scenariusz dla niedostosowanych szpitali to likwidacja. Czarny scenariusz, ale niestety, coraz bardziej realny, bo bezpowrotnie straciliśmy półtora roku na czcze gadanie, zamiast na kontynuowanie zmian. Kto weźmie za to odpowiedzialność?

Gdy jako radny krytykował pan Wilk wszelkie posunięcia poprzednika, podobno miał gotowy plan na uzdrowienie elbląskiej ochrony zdrowia. Gdzie jest ten plan? A może – jak zwykle – wszyscy się mylą i złośliwie Jerzemu Wilkowi przeszkadzają. Bo przecież – też jak zwykle – Jerzy Wilk wie wszystko najlepiej.

Małgorzata Adamowicz
przewodnicząca Klubu Radnych PO

 

+ 17 głosów: 28 (61%) 11 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ SZOK
ponad rok temu ocena: 33%  13
temu Panu już podziękujemy! totalny brak kompetencji i nieudolność władzy
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mlla
ponad rok temu ocena: 83%  12
Wilk ma inne kierunki , prezydent ma dar przekonywania do zakupu przez Spółki miejskie obrazu za 60 tys. dla muzeum , więc co tam szpitale, prawda.
odpowiedz oceń komentarz 15 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 76%  11
Taka jest prawda, że Wilk obiecywał wszystko i wszystkim co tylko chcieli, ale już gdy przyszło do realizacji to brakuje wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Wilku odejdź wstydu oszczędź!!!!
odpowiedz oceń komentarz 22 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kobi
ponad rok temu ocena: 23% 10
Hehe nie sciagaj cudzych tekstow :) fakt jest taki ze Wilk wiekszosc obietnic zrobil :) jak np karta rodziny , obnizki czynszy i biletow i smieci , brak podwyzek za wode i scieki , jest 2 wice prezydentow a nie 3 , centrum wodne w elblagu co jest w budowie , remont drog to sa fakty ktorych merytirycznie nie da sie przegadac
oceń komentarz 6 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bob
ponad rok temu ocena: 24%  9
A w czym Wilk jest winny jak rzadzi tylko rok? A poprzednicy nic nie robili zeby ten kryzys sie nie rozwinal
odpowiedz oceń komentarz 7 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zik
ponad rok temu ocena: 80% 8
Nie rok a 1,5 tyle np. pracował poprzedni dyr MPO i coś zrobił ale to nie wystarczyło Wilkowi i go zwolnił. A może prezydent ma KOMPLEKSY?
oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 73%  7
PiS "wie" jak rozwiązywać problemy gdy dąży do objęcia władzy. Ale już po objęciu, tak jak w tym przypadku, wychodzi brak kompetencji i uchylanie się od podejmowania decyzji. Za to jest marudzenie i zwalanie winy na poprzedników, czy nie tak p. Wilk?
odpowiedz oceń komentarz 22 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oburzony
ponad rok temu ocena: 23%  6
Pani Adamowicz, pani się nie ośmiesza. Sytuacja w mieście to efekt waszych 3-letnich rządów. 3 lata psuliście, a wymagacie, żeby ktoś w 1,5 roku po was posprzątał? Hipokryzja i tyle
odpowiedz oceń komentarz 8 27
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pacjent
ponad rok temu ocena: 36%  5
i bardzo dobrze, jak nic nie potrafią niech ich zlikwidują. czas najwyższy!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 8 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urazony wyborca
ponad rok temu ocena: 81%  4
,,To nie ja to oni''.Winnym upadku szpitala i tego miasta jest PO.Ja Jurek Wilk ktory dorwalem sie do wladzy juz nic nie musze.Ja tu tylko sprzatam i dobrze mi z tym.Nawciskalem kitu ludziom,oczernilem,pomowilem a teraz mam na kogo zwalac byc moze przez kolejne cztery lata.
odpowiedz oceń komentarz 30 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wybory2014
ponad rok temu ocena: 65%  3
Tak miał gotowy plan na potrzeby kampanii wyborczej .Święta prawda z tym szpitalem .Brawo radni PO .Wilka trzeba punktować i rozliczyć
odpowiedz oceń komentarz 22 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bob
ponad rok temu ocena: 39%  2
Bo to chodzi o to ze Po moze popelniac bledy i moze nie szanowac ludzi bo oni jak zwykle zamiota pod dywan
odpowiedz oceń komentarz 12 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 43%  1
Pani Adamowicz, a skąd Pani wziela te 1.5 roku? Przypomnę Pani że Wasz obecny kandydat też jako w-ce prezydent tego miasta niewiele w tym kierunku zrobił, a petentów w urzędzie traktował jak śmieci. Jakoś prze trzy lata "Waszych nędznych rządów rozpiepszyliśćie w tym mieście wszystko, oproszę o trochę uczciwości.
odpowiedz oceń komentarz 15 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.