› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wróblewski nowym prezydentem Elbląga? Matematycznie tak

› bieżące ponad rok temu    3.09.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 37 ocen 24 / 67%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Decyzja o poparciu Witolda Wróblewskiego przez Platformę Obywatelską z pewnością nie była łatwa. Jednak czy słuszna? Jeśli celem PO jest odsunięcie od władzy Jerzego Wilka, to taki ruch może okazać się słuszny. Jednak sama Platforma może na tym dużo stracić.

Platforma Obywatelska to jedyna partia w naszym mieście, która miała zdolność rozpatrywania nawet kilku kandydatów na prezydenta miasta. Każdy z tych kandydatów mógł uzyskać z pewnością dobry wynik wyborczy. Jednak czy na tyle dobry, aby pokonać Jerzego Wilka? Tu pojawiały się wątpliwości.

PO nie wierzy w swoje siły?

Praktycznie od dobrych kilku tygodni pewne było, że kandydatem PO będzie ponownie Elżbieta Gelert. Najmocniejsze nazwisko w elbląskiej Platformie Obywatelskiej. Gelert nie zaprzeczała ale też nie potwierdzała chęci kandydowania. Pojawiały się również nazwiska Jerzego Wcisły, Grażyny Kluge czy Henryka Gawrońskiego. Platforma zaczęła nawet budować swój sztab wyborczy.

Jednak w ostatnich dniach, za sprawą elblag24, pojawiła się informacja, że PO może poprzeć w wyborach Witolda Wróblewskiego, rezygnując z własnego kandydata. Z pozoru niedorzeczność, okazało się jednak, że jest to informacja prawdziwa. Czyżby Platforma Obywatelska nie wierzyła w siłę własnych kandydatów? Nie do końca tak jest. Na pewno urzędujący prezydent, czyli Jerzy Wilk ma prostsze zadanie. Musi bronić tylko swojej pozycji. Nie musi specjalnie atakować. Jednak wiadomo, że będzie to walka brutalna, walka o czteroletnią, pełną kadencję. Niemal pewne jest, że sztabowcy Wilka szybko wytypowaliby głównego rywala – czyli kandydata PO, i skupiliby ogień krytyki właśnie na nim. Główny argument – ubiegłoroczne referendum w mieście i „zła” polityka poprzedniego prezydenta, Grzegorza Nowaczyka.

Jednak decyzja o nie wystawieniu własnego kandydata na prezydenta, może osłabiać szanse PO na dobry wynik w wyborach do Rady Miasta. Platforma w tych wyborach nie będzie miała bowiem swojego lidera, czyli kandydata walczącego o prezydenturę miasta.

Ucieczka do przodu

Tajemnicą poliszynela jest, że prezydent Jerzy Wilk utrzymuje nadal dobre kontakty z poprzednim prezydentem Henrykiem Słoniną. W 2010 r. Wilk poparł Słoninę, gdy ten walczył w drugiej turze z Grzegorzem Nowaczykiem. Wróblewski jest, jako były wiceprezydent, utożsamiany ze Słoniną. Jeśli kandydat PiS będzie chciał zaatakować Wróblewskiego, będzie też musiał atakować byłego prezydenta miasta. To zaś będzie dość niezręczne.

Wróblewski może również odebrać głosy kandydatowi SLD, Januszowi Nowakowi, zebrać zwolenników polityki prezydenta Słoniny oraz zawalczyć o elektorat, którzy w poprzednich wyborach poparł Elżbietę Gelert.

Matematycznie Wróblewski jest więc faworytem tych nadciągających wyborów. Jeśli zsumować głosy oddane w wyborach w 2013 r. na Gelert i Wróblewskiego, daje to wynik prawie 40 procent poparcia. Tymczasem Jerzy Wilk mógłby liczyć na swój elektorat, czyli 31 procent oraz ewentualnie głosy oddane na Pawła Kowszyńskiego (Solidarna Polska), czyli jakieś 5 procent, co dałoby mu około 36 procent.

Tylko czy ta matematyka wyborcza faktycznie przełoży się na realne wyniki głosowania?

POrozumienie wyborcze

Niemal pewne jest, że poparcie udzielone Wróblewskiemu przez Platformę Obywatelską nie jest bezinteresowne. Być może ceną, po ewentualnej wygranej tego kandydata, będą stanowiska wiceprezydentów oraz dyrektorów departamentów. PO z pewnością będzie chciała uzyskać wpływ na rządzenie miastem. Z pewnością również będzie znaczącym klubem w przyszłej Radzie Miasta, który będzie trzymał "w szachu" prezydenta Wróblewskiego.

+ 16 głosów: 24 (67%) 8 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (37)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ feniks
ponad rok temu ocena: 0%  37
PO w Elblagu to przeszłość a Wróblewski to dla Elblaga dramat.
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 9%  36
Pan Pszczólkowski spał na zajęciach z wektorów. Sumuje się tylko siły działające wzdłoż tej samej osi - w innych wypadkach kreśli się równoległobok i wyznacza wektor wypadkowy. Wypadek z tym artykułem jest POrażający,,,,, W 2010 pluli sobie w zupę a dziś się tymi spluwaczkami chcą dzielić. Wstyd przyznawać się do członkostwa w PO skoro ograli się sami rękami swojego wiekopomnego wyciśniętego.
odpowiedz oceń komentarz 1 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marcin Pszczółkowski
ponad rok temu ocena: 67% 35
Na żadnych zajęciach nie spałem, a tekst radzę czytać ze zrozumieniem , cytuję: "Tylko czy ta matematyka wyborcza faktycznie przełoży się na realne wyniki głosowania?". Dalej z Panem polemizować nie mam zamiaru, nie mam na to ochoty ani nie mam zamiaru mojego czasu Panu poświęcać.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 20% 34
Panie Marcine jednak Pan spał ,,,, Siły polityczne o przeciwnych wektorach / a przypominam kampanię z 2010r/ się nie sumują z zasady . Tu ma Pan korepetycje http://www.fizykon.org/podstaw... Mi czasu proszę nie poświęcać proszę się lepiej edukować - przyda się to Panu w przyszłości bardziej niż polemiki ze mną...
~ Kenny
ponad rok temu ocena: 44%  33
Ten Pan już miał swoje 5 minut. Dwie kadencje wystarczy. Jerzy Wilk nie musi się martwić bo nie ma konkurencji.
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 32
CI PA nowie konkurencji nie stanowią ,,,,, ani razem ani osobno. Skoro smakuje im zupa ze zlewek w którą cztery lata pluli to smaczengo . Ja takich wymiocin nie kupuję....
~ sasza
ponad rok temu ocena: 25%  31
Na nim się zawiodłem.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 11%  30
Wiecie co nasi pseudo politycy mają w głowach?Pełno pomyslów!Jest tylko jedno ale,miec pomysł a prawdziwy plan strategi i dzialania to różnica!Ja też mam kupę pomysłów,ale nie moge ich zrealizować,bo brakuje funduszy,a kredytów nie mam zamiaru brać i się zadłyżać!I takiego człowieka(ludzi) trzeba szukać do rządzenia!" Elbląg, wspólna sprawa " brzmi POdobnie jak "By zyło sie lepiej (sitwie)"!http://www.youtube.com/watch?v=9Wc8ASMSAKEać do rządzenia!
odpowiedz oceń komentarz 1 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ brakty
ponad rok temu ocena: 73%  29
Wilk nie ma zadnych szans. Mysle że będzie dopiero czwarty. Rządy beznadziejne, żadne obietnice nie spełnione. Bedzie najgorszy na wszystkich debatach bo PISiory mu przemówienia nie napiszą a pamietamy jak unikał debaty przed wyborami. Wróblewski to spokój w mieście i praca dla jego dobra. By PIS nie przeszkadzał odsunąć ich poza radę.
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mój głos ma
ponad rok temu ocena: 82%  28
Żeby dobrze zarządzać miastem trzeba mieć sporą wiedzę na ten temat i doświadczenie. Boleśnie przekonał się o tym pan Wilk. Kompetencje zdobyte w Elsinie nie wystarczyły. Wróblewski z 2014 r, mocno różni się od tego sprzed 2010 r. Ja mu dam szansę, nie ma innej alternatywy dla Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobra decyzja
ponad rok temu ocena: 79%  27
A mnie się to podoba. Mam dość partyjniactwa w mieście. Stawiania interesu partii ponad interes miasta. Na szczeblu lokalnym trzeba wybierać ludzi, którzy swoimi kompetencjami, zaangażowaniem, doświadczeniem, umiejętnością współpracy gwarantują jakiś przyzwoity poziom rządzenia. W tym momencie najlepszy jest Wróblewski. Brawa dla Platformy, że to dostrzegła.
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ po co tak generalizować
ponad rok temu ocena: 50%  26
Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że do polityki wszyscy idą po stołek. A co z tymi, którzy mają dobrą pracę od kilkunastu lat i wcale nie chcą jej zmieniać. Takich w PO jest sporo i nie ma też obawy, że Wilk im tę pracę odbierze, więc chyba chodzi im o coś innego. Panie King każdy myśli po sobie.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ opus
ponad rok temu ocena: 25%  25
a te gęby to im tak z glodu popuchły?bezczelne swinie. przeciez oni juz byli! kogo wy bromujecie? ta sama tendete i bylejakosc ktora mielismy przez ostatnie kilkanascie lat? litosci! kazdy kto zna poczynania wrobla ten wie ze to gorszy wybor niz wilk. Jak narazie wilk wygrywa w cuglach bo nie ma zadnej alternatywy
odpowiedz oceń komentarz 3 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ King
ponad rok temu ocena: 40%  24
Po pokazalo swoje prawdziwe oblicze za wszelka cene byc pzry korycie i zrobia wszystko by to osiagnac nawet jesli straca resztki godnosci
odpowiedz oceń komentarz 6 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Młody z Pis
ponad rok temu ocena: 53%  23
Co poparcia Wróblewskiego przez PO. Swego czasu współpracowalłem z posłem z Olsztyna, który mówił rebusami tak dalece, że wojewoda Babalski mówił - Andrzej na miłość Boską nie mów rebusami powiedz o co ci chodzi. Stąd moja niebywała umiejętność czytania rebusów PO. Ten rebus należy czytać tak. Koledzy z platformy dysponują badaniem, które mówi,, że gdy wystartuje Wróblewski i kandydat PO, to zaden z nich nie wejdzie do drugiej tury . Zakladając ze dyscyplina daje Wilkowi II tura, to jezeli nie PO i Wroblewski to kto? Albo kandydat EKO albo SLD. Stąd wykukali żeby poprzeć już w pierwszym głosowaniu Wróbla. Gdyby było tak że kandydat PO albo Wrólewskil mają szanse na ii turę to jaki sens jest popierac w pierwszej kiedy to można zrobić w drugiej. Może trochę zyskać na tym komitet Wrobla i będą mieć 4 radnych ale ewidentnie straci PO i skończą na 3 radnych.
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Republikanin
ponad rok temu ocena: 33%  22
Pan Wróblewski wraz z Henrykiem Słoniną doprowadzili do tego że dziś Elbląg jest praktycznie miastem emerytów. Nietrafiony pomysł z inkubatorem przedsiębiorczości , hala CSB nie spełniająca wymogów międzynarodowej federacji piłki ręcznej, doprowadzenie do dewastacji basenu miejskiego i stadionu oraz przeinwestowanie publicznych pieniędzy w EPT na modrzewinie. To tylko kilka przykładów złej polityki tego Pana. Dam kredyt zaufania Jerzemu Wilkowi i zagłosuję na niego w listopadzie.
odpowiedz oceń komentarz 9 18
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marcin G.
ponad rok temu ocena: 35% 21
Popieram - ja też dam kredyt zaufania Jerzemu Wilkowi.
oceń komentarz 7 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bbKING
ponad rok temu ocena: 54% 20
....a ja na nierobów i sciemniaczy nie głosuję
~ Z przyjaznego Olsztyna
ponad rok temu ocena: 50%  19
Na Finansach się zna na pewno - stracił robotę jako wiceprezydent, poszedł do PSL-u i dostał robotę jako wice marszałek za podobne finanse. Taki toche elblaski Kurski
odpowiedz oceń komentarz 8 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca2014
ponad rok temu ocena: 33%  18
Ani Wilk, ani ten Wróblewski. Zobaczycie jak będzie!
odpowiedz oceń komentarz 6 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k6+89+
ponad rok temu ocena: 64%  17
o mój Boże, widzisz i nie grzmisz
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mARCIN
ponad rok temu ocena: 83%  16
Unijne przepisy zapewniają szefowi Rady Europejskiej emeryturę w wysokości 2/3 jego zarobków. A to oznacza, że po odejściu z funkcji w wieku 62 lat – bo taki wiek emerytalny obowiązuje unijnych urzędników – Tusk będzie do końca życia dostawał 80 tys. zł miesięcznie! Z ZUS-u z naszych podatków!!! To się aż nieprzyzwoicie czyta!!!
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rejtan
ponad rok temu ocena: 29%  15
aferzyści nie wygrają wszędzie w tych partiach złodzieje i mendy złodziejskie aferzysci
odpowiedz oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .........
ponad rok temu ocena: 67%  14
Miasto nie potrzebuje prezydenta, miasto potrzebuje menedżera.
odpowiedz oceń komentarz 10 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 53%  13
I dziwić się , że Polacy mówią o swoim kraju państwo UKŁADÓW ! Jak brzmiał protokół POrozumień ???
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wacław56
ponad rok temu ocena: 37%  12
Owszem Matematycznie tak. Tylko autor artykułu przyjął trochę błędną kalkulacje. Wilk w 2013 roku wygrał z Elżbieta Gelert głosami osób które wcześniej głosowały na Witolda Wróblewskiego i Janusza Nowaka. Poparcie PO jak sama partia kojarzona jest przez wielu elblążan ze złymi rządami nowaczyka więc każde zwycięstwo PO w naszym mieście będzie oznaczać powrót Grzegorza Nowaczyka czego wielu elblążan boi się bardziej niż stagnacyjnych rządów Wilka. Poza tym autor nie brał pod uwagę trzeciej siły Obywatelskiego Elbląga i Edmunda Szweda który wystartował z bardzo mocną kampanią oraz znacznym wsparciem medialnym. Przy takim marketingu to on może przejść do drugiej tury....
odpowiedz oceń komentarz 7 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 11
Przy tak " zasłużonych" i "kompetentnych" przeciwnikach może nie być drugiej tury,,,, Debaty jakie są w przygotowaniu pokażą kto może wyprowadzić to miasto z marazmu i tumiwisizmu najlepiej. Tylko czy tym razem Pan Wilk od nich ucieknie ? Pewnie nie zachowa się jak Jurek Motorówka strzelając sobie w stopę raz za razem....
~ wybierz_dobrze
ponad rok temu ocena: 27%  10
A które miasto nie jest zadłużone? Na inwestycje należało mieć środki własne niestety. Można było oddawać pieniądze z unii ale po co o nie walczono? Nie wszyscy to pojmują. Za długi powstały piękne aquaparki w wielu miastach które zarobią na siebie a nasza sadzawka coś mi sie wydaje będzie dług powiększać i z pewnością winny będzie miał to gdzieś. Witold ma mój głos.
odpowiedz oceń komentarz 3 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ **** ma POzamiatane
ponad rok temu ocena: 62%  9
Komentarz niezgodny z regulaminem
odpowiedz oceń komentarz 13 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prosta matematyka? a jednak NIE
ponad rok temu ocena: 60%  8
Artykuł o niczym. Prawda z goła odmienna jest. Otóż, chcąc być rzetelnym proszę wytłumaczyć na kogo przeszły głosy Wróblewskiego w II turze wyborów. To jest ciekawsza matematyka. No Panie Pszczółkowski, proszę postarać się o rzetelniejsze dane. Inaczej ujmując, gdyby iść Pana logiką to Gelertowa powinna być już dawno prezydentem bo elektorat Wróblewskiego powinien na nią głosować....dlaczego zatem nie jest?
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ beszamel
ponad rok temu ocena: 56%  7
Faworyt? pobozne zyczenia autora tekstu nie poparte niczym. ja i moi znajomi na PO nie zaglosujemy! Nie zaglosujemy na ich kandydata i na ich radnych, za to ze zamiast wystawic kogos ze swoich struktur poparli kogos obcego. Tym razem oddamy glos na inna partie, byleby zrobic na zlosc chorym wladzom zarzadu partii!!
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prorok Igor
ponad rok temu ocena: 82%  6
Kowszyński bez honoru jak Judasz sprzedał się za srebniki?
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ccccvv
ponad rok temu ocena: 50%  5
znów ten Wcisła, ględzi i ględzi i nic nigdy nie zrobił dla miasta!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 9 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kwa
ponad rok temu ocena: 56% 4
a ty oprocz gledzenia w komentarzach co zrobiles dla tego miasta?
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 61%  3
Moim zdaniem jedna i druga aprtia moze stracic poniewaz ich elektoraty sie nie zgadzaly porzeciez z tego co pamieta,m to sie atakowali nawzajem a ludzie to pamietaja nawet PO to pokazalo traktujać pana Wróblewskiego nizej na konferencji
odpowiedz oceń komentarz 11 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Herman
ponad rok temu ocena: 35%  2
Poparłbym jakiegokolwiek kandydata PO. Pana Witolda Wróblewskiego nie poprę. Szkoda zmarnowanej szansy PO. Na pana Wilka, również nie zagłosuję. Na razie kandydatów brak.
odpowiedz oceń komentarz 6 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sedno sprawy
ponad rok temu ocena: 54%  1
Spadkiem po rządach Słoniny i Wróblewskiego jest zadłużeni ponad 300 milionów, zdewastowany basen miejski, dług ZBK 60 mln i można tak wymieniać w nieskończoność Stan PO jest taki jak tan finansów miasta po 12 latach rządów duetu Słonina - Wróblewski.
odpowiedz oceń komentarz 15 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.