› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wybory fatalnie przygotowane. Ponad 3 tysiące nieważnych głosów

› bieżące ponad rok temu    19.11.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 24 ocen 7 / 100%
A A A
 fot. elblag.net

Tak fatalnie zorganizowanych wyborów samorządowych nie było od dawna w Elblągu. Nie chodzi tu o system liczenia głosów, który praktycznie padł, ale o przebieg i mechanizmy głosowania w naszym mieście. Nie pamiętam, aby w jakichkolwiek poprzednich wyborach lokalnych pojawiło się tyle nieścisłości.

Dane są porażające. Ponad 600 nieważnych głosów oddanych w wyborach na prezydenta miasta. To stanowi aż 2 procent całości głosujących. Znaczna część to puste karty w urnach, bez zaznaczenia kandydatów. Jeszcze gorzej przedstawia się statystyka nieważnych głosów oddanych w głosowaniu do Rady Miasta Elbląga. To ponad 2,5 tysiąca oddanych głosów (pustych kart lub zakreślono więcej niż jednego kandydata).

Te liczby porażają i skłaniają przedstawicieli niektórych komitetów wyborczych do złożenia protestów wyborczych.

- Ludzie byli zdezorientowani. PKW na reklamówkach pokazywała trzy karty do głosowania, tymczasem wyborcy dostawali broszurkę z komitetami wyborczymi. Gubili się. Ja słyszałem, że oddawali głos na pierwszej stronie, czyli na PiS, bo nie wiedzieli co mają robić – mówi nam jeden z kandydatów na radnego.

Zdarzały się też przypadki brakujących kart do głosowania. Jeden z naszych Czytelników nie otrzymał listy kandydatów na radnych Platformy Obywatelskiej w lokalu wyborczym przy ul. Węgrowskiej.

- Po mojej interwencji szefowa komisji udała się na zaplecze...i przyniosła mi dodatkową kartkę. To skandal. Czyli oni wiedzieli, że nie ma tam listy PO? Nikt tego nie sprawdził? – mówi nasz Czytelnik.

Zdarzyły się przypadki, że wyborca otrzymał kartę z ...już oddanym głosem. Po interwencji kartę wymieniano na czystą.

- Jakim cudem dostałem kartę ze skreślonym kandydatem – pisze nasz Czytelnik. - Jak taka karta mogła trafić do osoby, która jeszcze w praktyce głosu nie oddała?

Problemy to głównie źle zaplombowane urny wyborcze. Na niektórych brakowało plomb. W niektórych komisjach stwierdzono mniej kart do głosowania w urnach, niż wydano. Czy to oznacza, że po wyborach pojawią się protesty wyborcze? Jeśli tak, kto je złoży?

Jerzy Wcisła, szef PO w naszym mieście informuje, że Platforma nie będzie składała protestów wyborczych.

- Jestem daleki od snucia teorii spiskowych – mówi Wcisła.

Cezary Balbuza, kandydat Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta mówi jednak, że tak duża ilość oddanych głosów nieważnych, jest co najmniej zastanawiająca.

Jak podaje serwis rmf24, jeszcze gorsza sytuacja panuje w pobliskich powiatach - malborskim i nowodworskim.

W tym pierwszym, z powodu niewłaściwego wypełniania kart wyborczych, nieważnych jest dokładnie 5313 głosów z ponad 22,5 tysiąca oddanych. W drugim nieważnych jest 3133 głosów na ponad 13 i pół tysiąca oddanych.

Do tej pory to jedyne dwa powiaty, które przekazały Wojewódzkiej Komisji Wyborczej zbiorcze wyniki głosowania. Przyznają one zresztą, że oddano tam ogromną liczbę nieważnych głosów.

- To bardzo dużo. To są przerażające dane. Nie przypominam sobie, aby do czegoś takiego doszło w ciągu ostatnich 25 lat. Świadczy to albo o manipulacji wyborczej albo o braku edukacji obywatelskiej wśród mieszkańców, którzy mogli nie zrozumieć, jak wypełnić karty do głosowania - powiedział RMF FM Jarosław Och, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

+ 7 głosów: 7 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Terminator
ponad rok temu ocena: 33%  24
Wilk wygral zasluzenie i bardzo dobrze a opozycja go atakuje bo obywatelom zaczyna sie troche lepiej zyc
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pisior
ponad rok temu ocena: 0%  23
Ludzie co to za blaby z plasteliny , przeciez widziiscie mozna zerwać i ponownie nabić pieczeń zaledwie kilka sekund to powinno byc solidnie zrobione oraz komisja złożona emerytów i rencistów.Czyli ludzie Wilka ? Żenada nie żyją mochery !!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hehe
ponad rok temu ocena: 0%  22
Faktycznie, unieważnijmy wybory bo postgimnazjalny, a już niby pełnoletni debil nie wie że X to X w JEDNYM polu przy wybranym JEDNYM komitecie/pratii. DNO faktycznie, wina rządzących. Fakt, fakt... yhy
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 50%  21
Co do wyborów to faktycznie fatalnie przygotowane . Rząd z taki "bałagan" powinien podać się do dymisji ??
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WYBORCA
ponad rok temu ocena: 0% 20
Dokładnie słabo przygotowane nawet podjazdu dla wózków inwalidzkich nie było.Chłopina musiał na kółkach tylnych zjeżdżać ze schodków. A Pani jak,, to nie ma" musiała sprawdzić, bo chyba nie tym wejściem co trzeba wchodziła. TU JEST POLSKA
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 50%  19
Ewidentnie brak w kraju nowych " wiarygodnych" ( trochę mnie poniosło ) polityków od 10 leci mamy tych samych dla tego wciąż jest to samo . czyli marazm i zniechęcenie wśród Narodu . Ale się jeszcze pojawią , gdy Polska chwyci "dno" od którego można będzie się odbić . ( apol . p -pi )
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 25%  18
Niewiem jak mozna słuchać prezesa Kaczyńskiego, człowiek przeniósł sie do nierealnego świata. Daje takie wystąpienia jakby to on juz wygrał, a to tylko wybory samorządowe. Nigdy rządzącego PISu, to byłaby tragedia dla Polski i Polaków
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k4+94
ponad rok temu ocena: 33%  17
jaki kraj takie wybory, sorry taki kraj , cytując już klasyka
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 33%  16
wyniki pokazuja ze jest na topie :) to widac rada miejska mowi sama za siebie i tego nie da sie przekrzyczec :) to sa fakty to jest prawda
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 75%  15
Ludzie myśleli, że głosuje się tylko na PiS / byli na pierwszej stronie /, no i stawiali krzyżyk przy PiS-owcu. I takim sposobem, a raczej fartem PiS wprowadził aż tylu radnych. Tylko że takie rozwiązanie to klęska dla Elbląga i mieszkańców. Już minione 17 miesięcy pokazało, że to był najgorszy okres w dziejach naszego Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Sundio
ponad rok temu ocena: 50%  14
Na czym jest PIS? na topie? chyba u ludzi w ...upie. Jak można wyczytać. Myśleli, myśleli i wymyślili. Wilk posunie się do wszystkiego, za dużo ma do stracenia, a jak go znam to teraz pewnie chciałby zastąpić sypiącego się Kaczyńskiego.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ swistak
ponad rok temu ocena: 50%  13
Wynik był ustalony dlugo przed wyborami (mówiąc w skrócie). Jeśli jest duża liczba kart do głosowania skreślona na "konkurentów" to zaraz po zakończeniu "wyborów" przy tzw: "liczeniu głosów" - po prostu w tych kartach/głosach dodaje się kolejnego "ptaszka" i w ten sposób unieważnia się głos konkurenta, dzięki temu podwyższa się procentowo szanse innemu (dlatego głosowanie czyli zaznaczanie iksów odbywa się jednym i tym samym kolorem długopisu, żeby nie było podejrzeń, i tymi samymi długopisami - ze swoim nie można przyjść) Jak jest podejrzanie nieproporcjonalnie nieważnych głosów - to wiadomo o co chodzi. ps osoby które mają w nosie wybory, nie oddają nieważnych głosów - po prostu nie chodzą na wybory. Za kilka dni i tak głosy pójdą do utylizacji.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :)
ponad rok temu ocena: 0%  12
Pis wygrało prosta sprawa w całej Polsce.NIKT nie chce cyrku.Dlatego wybieraliśmy normalnych ludzi,którzy mają doświadczenie i dobrze wykonują swoją prace.A wyobrażcie sobie Edmunda Króla w urzędzie i jego wiceprezydentów hahhahha cyrk.
odpowiedz oceń komentarz 0 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 22%  11
Ludzie miejcie honor i przyznajcie ze w elblagu Pis jest na topie a nie sie zachowywac jak male dzieci
odpowiedz oceń komentarz 5 18
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bereciara
ponad rok temu ocena: 73%  10
Przestępstwa podczas kampanii wyborczej , brak poszanowania dla wyroków sądów, to co się dziwić że były nieprawidłowości w komisjach. Jak dopuszcza się takich ludzi ... Cała klasa polityczna i inteligencja jest odpowiedzialna za taki stan rzeczy.
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 60%  9
Powtórzyć wybory!!!
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ursus
ponad rok temu ocena: 44%  8
W TAKIM RAZIE WYPADALOBY POWTORZYC CALE WYBORY I STWORZYC BARDZIEJ PRZEJRZYSTA I ZROZUMIALA KARTE DO GLOSOWANIA. Az dziwne ze np nowa prawica zdobyla tak malo glosow. Wszyscy mlodzi ktorych znam glosowali na nowa prawice i Megera.A tu nagle wygrywa Wilk i stary komunista wroblewski oraz cala klika z PO i PIS?
odpowiedz oceń komentarz 7 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dsd
ponad rok temu ocena: 78%  7
A odnośnie Pana Szweda: Pan Szwed ma okazję się teraz wykazać i "dać" miastu swoich inwestorów. Przecież chyba nie obrazi się, że przegrał wybory?
odpowiedz oceń komentarz 14 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ witia
ponad rok temu ocena: 70%  6
Wilk walczy o przeżycie, Urząd Miasta miał przedstawicieli w każdej komisji. PiS fałszuje wybory w Elblągu. Jak rozmawiam z rodziną i znajomymi, każdy głosował na kogoś innego ale nie na Wilka. A teraz prezydent okazuje się .,że wygrywa wybory i PIS do rady też. Jak nic to fałszerstwo.
odpowiedz oceń komentarz 16 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ j&g
ponad rok temu ocena: 73%  5
głosowałam na Bema w domu kultury i Pani z komisji powiedziała mi dość szybko że na jednej z list dwa nazwiska są nieważne :) hmmm szczerze nie zapamiętałam które, nie były to moje wybrane na szczęście ale... forma przekazu zaskakująca
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bynio199
ponad rok temu ocena: 76%  4
Ale kto mógł manipulować głosami chyba tylko osoby siedzące w komisjach tak ? W takim razie całe te towarzystwo do wymiany gdy będzie głosowanie na Prezydenta bo to już mi tu Białorusią zalatuje.
odpowiedz oceń komentarz 13 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ coś nie tak
ponad rok temu ocena: 73%  3
To już nie jest demokracja, to jest chybił trafił, jak może być nieważnych tyle tysięcy głosów. Nie wierzę że 3000osób ze złości zepsuło swój głos, specnialnie w niedzielę lecieli do urny aby unieważnić swój głos celowo, a jeśli nie celowo to coś jest nie tak, bo 3000 ignorantów i pomyłkowiczów to chyba nie ma. Jurek weź zadbaj o interes wspólny.....
odpowiedz oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pixlek
ponad rok temu ocena: 76%  2
Wilk kombinuje aby zostać przy władzy. On walczy o życie. Elsin ropier...lił i nie ma gdzie wracać.
odpowiedz oceń komentarz 19 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 86%  1
i bardzo źle że nie będzie protestował, jeśli było więcej kart ze skreśleniem jednego właściwego nazwiska, to ten co na niego głosował tylko poprawił skreślenie a przeciwnik skreślił swojego kandydata nie patrząc nawet na listę z innym numerem. Ja nie oglądałem swoich list otworzyłem na jednej która mnie interesowała, nie wiem czy mój głos był ważny bo może na innej stronie był już jakiś krzyżyk. Książki to głupota, jedna duża karta gdzie wszystko widać od razu byłaby ok.
odpowiedz oceń komentarz 19 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.