› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wywiad z Jerzym Wilkiem: Ataki na moją rodzinę były skandalem

› bieżące ponad rok temu    28.11.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 31 ocen 39 / 56%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Na ostatniej prostej przed drugą turą, rozmawiamy z prezydentem Jerzym Wilkiem o brutalnej kampanii wyborczej, psychoanalizie dziennikarskiej oraz o tym dlaczego młodzi elblążanie porzucają swoje rodzinne miasto. Prezydent mówi też o pomysłach na poprawę komunikacji w mieście m.in. oczekiwanych remontach wiaduktów. Zapraszamy do lektury ostatniego materiału przed wyborami.

- Z czym Panu kojarzy się Elbląg i co można uznać za jego wizytówkę?

Nasze miasto kojarzy mi się z głównie z mieszkańcami, którzy pochodzą z różnych stron kraju i świata. Elbląg jest specyficznym miastem. O pięknej historii i tradycji, niestety jego społeczność jest słabo zintegrowana. Do tego stopnia, iż niektórzy żartowali mówiąc: „to miasto siedmiu wiosek połączonych tramwajami”. Dzisiaj staram się integrować mieszkańców. Jesteśmy nastawieni na wspieranie kultury i tradycji miasta oraz regionu.

- A czy Elbląg można nazwać miastem przemysłowym czy raczej „tylko” turystycznym?

Można powiedzieć, że kiedyś zakład „Zamech” rządził tym miastem, będą kuźnią kadr. To z niego wywodzili się sekretarze i prezydenci. Elbląg był wtedy miastem przemysłowym. Dzisiaj nasze miasto ma charakter wielofunkcyjny. Nie można go nazwać przemysłowym, nie jest też typowo turystycznym. W mojej ocenie stanowi to jednak zaletę, bo umożliwia zrównoważony rozwój miasta i w tym kierunku staram się rozwijać Elbląg.

- Czy można powiedzieć: „ostatnia kampania była najtrudniejszą Jerzego Wilka”?

Poprzednia kampania była trudniejsza. Byliśmy jedynym większym miastem, które przeprowadziło tego rodzaju referendum i przedterminowe wybory prezydenckie. Każda z głównych sił politycznych chciała wykorzystać ten fakt. Wielu liderów politycznych włączyło się do lokalnej walki wyborczej. Elbląg na moment stał się politycznym centrum Polski. Obecna kampania jest z kolei wyjątkowo negatywna, nieelegancka, a przede wszystkim niemerytoryczna. Brzydka po prostu. Dziwię się, że niektóre środowiska, które powinny ułatwiać decyzję wyborczą, zajmowały stronnicze stanowiska.

- W poprzednich wyborach najcięższym atakiem były tzw. „taśmy wilka”, obecnie ponownie stał się Pan głównym celem... Czy ta kampania miała wpływ na pana życie prywatne? 

- Gdy stwierdzono, że nie biorę żadnych łapówek, ani nie popełniłem innego ciężkiego przestępstwa, nie noszę darowanych zegarków za 20 tys. zł, do tego wywiązałem się z realizacji inwestycji i obietnic wyborczych, to pozostają jedynie argumenty pozamerytoryczne. Uważam za niedopuszczalne i skandaliczne, że dokonywane są ataki na moją rodzinę, która nie ma żadnego wpływu na moją politykę. Nie korzystają w żaden sposób zawodowo przez fakt, że objąłem stanowisko prezydenta Elbląga. Każdy polityk stara się bronić swojej twierdzy, jaką jest jego dom i rodzina. I ja też to robię.

- Frekwencja w tych wyborach nie była za duża, wyniosła ok. 35 proc., a 13 proc. elblążan oddało głosy nieważne. Także w powiecie elbląskim aż 1/3 głosów była nieważna. Czym tłumaczyć ten fakt: fałszerstwem wyborczym, a może niedostateczną kampanią informacyjną PKW i brakami w edukacji głosujących?

Po trochę każdym z tych czynników. Wydaje mi się, że część winy leży po stronie PKW: błędem było informowanie, że na każdej stronie książeczki trzeba stawiać jeden krzyżyk, jak i sama książeczka.

Podobnie jak w poprzednich wyborach do sejmików – powinien być jeden wielki arkusz z wszystkimi komitetami i jasne polecenie zaznaczenia jednej osoby. Teraz wiele osób mogło pogubić się, gdy zobaczyło książeczkę. Nie ukrywam, że świadomość obywatelska też miała wpływ. W szkołach zbyt mało czasu poświęca się na naukę patriotyzmu i obywatelstwa.

Nie natomiast, że doszło do jakiegoś fałszerstwa.

 - Załóżmy, że zostaje pan prezydentem. Jaka będzie Pana pierwsza decyzja?

- Przede wszystkim uchwalę budżet na 2015 rok i będę realizował cele wymienione w moim programie wyborczym. Mam za sobą 13. radnych. Sadzę, że nie będzie już sytuacji, w której ważne dla miasta i mieszkańców decyzje będą blokowane - mimo, że to szkodziło miastu. Przykładem może być weto w sprawie sprzedaży działek przy ul. Lotniczej.

- Pewne problemy komunikacyjne nadal nie są rozwiązane, a w ciągu kolejnej kadencji na pewno będą musiały zostać sfinalizowane. Chodzi o Most Unii Europejskiej i wiadukt w ul. Nowodworskiej. Z kolei mieszkańcy Zatorza od lat domagają się tunelu na swoje osiedle...

Winą mojego konkurenta, który był wtedy wiceprezydentem, jest brak ścieżek rowerowych i chodników na moście Unii Europejskiej. Wprawdzie wyjaśnia on, że w planach był jeszcze drugi most z kładką dla pieszych i rowerzystów. Pytam zatem dlaczego nie zaczął od tego drugiego? W przyszłym roku most ten przejdzie remont - konieczna jest naprawa dylatacji, czyli łączenia elementów mostu. Remont czeka także wiadukt na ul. Nowodworskiej, inwestycja jest ujęta w zadaniach na przyszły rok.

Jeśli chodzi o os. Zatorze, sytuacja już się poprawiła. Dzięki dobudowaniu 70 m ul. Akacjowej, można przez nią jadąc ul. Lotniczą wyjechać z miasta. Trwają również prace nad połączeniem Zatorza z centrum miasta poprzez ul. Lotniczą. Wybrana została w przetargu firma, która na zasadzie „Zaprojektuj i buduj” przeprowadzi analizę budowy wiaduktu lub tunelu na Zatorze. W maju przyszłego roku dokumentacja będzie gotowa. Następnym etapem będzie pozyskanie środków na wskazaną inwestycję.

Przed debatą naszej redakcji Elblag.net, poprosiłem mieszkańców o pytania do kandydatów na przyszłego prezydenta. Jedno z najczęściej podawanych brzmiało: Jak zamierza zatrzymać młodych ludzi przed wyjazdem za granicę „za chlebem” ?

- Sam mam dzieci i chciałbym, by to od ich wyboru zależało, w którym mieście będą mieszkały i pracowały. Nie każdy chce związać swoją przyszłość z Elblągiem. Zadaniem prezydenta jest jednak stworzenie im takich warunków pracy, by mogli tu zostać, kupić mieszkanie i czuć się bezpiecznie.

Obecnie Elbląg jest atrakcyjnym miastem z rozwiniętą kulturą, infrastrukturą rekreacyjną. Mamy nawet niedaleko pole golfowe! Wbrew pozorom Elbląg już się zmienia. Ostatnio usłyszałem od artysty japońskiego, podczas uroczystego odbierania jego rzeźby przed Parkiem Technologiczny, że mamy piękną, kolorową starówkę. Dodatkowo powstają nowe zakłady pracy - w ciągu półtora roku zachęciłem 7 firm do zainwestowania na Modrzewinie.

Mój przeciwnik lekceważąco wyraża się o nowych zakładach, jak np. „Acustics”, tymczasem to przedsiębiorstwo wykonuje elementy na platformy wiertnicze. Inną cenną firmą jest „Metal Expert” przy ul. Lotniczej powstanie fabryka „wiatrakowców”. Przyszłością są te nowe technologie. PWSZ każdego roku opuszcza kilkudziesięciu absolwentów, dzięki takim firmom część młodych osób tu zostanie.

- Jedną z przyczyn, które prowadzą do porzucania Elbląga przez młode osoby, jest stosowanie powszechnie „umów śmieciowych”. Zdarza się, że pracodawcy zatrudniają nawet nie na umowę zlecenie czy o dzieło, ale co jest szczególnie szkodliwe - bez jakiejkolwiek umowy... Czy miasto mogłoby jakoś zachęcać do zawierania uczciwych umów o pracę?

To niestety nie leży w gestii prezydenta miasta, ale pewne rzeczy i samorząd może zdziałać. W Urzędzie Miejskim i spółkach komunalnych zdarzało się, że był osoby zatrudnione na czas określony i umowy te były wielokrotnie przedłużane. Obecnie, jeśli ktoś się sprawdzi na okresie próbnym, jest zatrudniana na czas nieokreślony.

W tym roku z myślą o młodych ludziach zorganizowałem wspólnie z Elbląską Izbą Gospodarczą program "Gra o staż”. Zaangażowało się w niego kilkanaście firm, które zapewniły płatne staże kilkudziesięciu młodym ludziom.

- Jeden z kandydatów - Edmund Szwed stwierdził podczas naszej debaty, że przekop Mierzei to temat populistyczny, bo koszt jego powstania zamyka się w kwocie 1 mld zł, a na szczeblu samorządowym i centralnym nie ma na to zgody politycznej... 

Sytuacja zupełnie się zmieniła od zeszłego roku. Obecnie z uwagi na sytuację geopolityczna i zachowanie Rosji, pomysł przekopu popierają wszystkie kluby na szczeblu centralnym. Podobną deklarację poparcia złożył rząd. Chodzi o okres realizacji. Premier Ewa Kopacz i Donald Tusk zakłada budowę kanału na 2020 rok. My uważamy, że prace należy wykonać jak najszybciej.

Nie chodzi tylko o uniezależnienie się od Rosji. To szansa rozwoju dla portu w Elblągu i dla całego regionu. Według studium wykonalności, przygotowanego dla Urzędu Morskiego w Gdyni, w wyniku tej inwestycji w regionie powstanie ok. 2000 tys. miejsc pracy.

A dlaczego nie brał Pan udziału w debacie Elblag.net z wszystkimi kandydatami i odrzucił zaproszenie na podobną debatę z Radiem Olsztyn? Przecież takie debaty dają szansę poznania kandydata i umożliwiają zdobycie nowych wyborców.

Ja oprócz tego, że kandyduję, jestem też urzędującym prezydentem. To wiąże się z określonymi obowiązkami. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Walz powiedziała jasno, że weźmie udział w jednej debacie z uwagi na swoje obowiązki. A ja np. w środę brałem udział w dwóch debatach jednego dnia.

Radio Olsztyn przysłało mi zaproszenie na debatę, na określoną godzinę, nawet nie konsultując, czy wskazana data i godziny mi pasuje. Poza tym kampania wyborcza to nie tylko debaty. Szkoda, że elbląskie media nie porozumiały się, aby zrobić wspólnie jedną debatę.

+ 22 głosów: 39 (56%) 17 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (31)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ otto
ponad rok temu ocena: 80%  31
ja atakować innych to dobrze , ale mnie atakować to bardzo żle , to skandal.
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ v1
ponad rok temu ocena: 81%  30
Skandalem, to były taśmy. Teraz nie ma odpowiedzi na zarzuty, tylko ucieczka od konferencji, od konkretów od niezrealizowanych obietnic itd..Kto mieczem walczy od miecza ginie.
odpowiedz oceń komentarz 13 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matma
ponad rok temu ocena: 63%  29
2000 tys. miejsc pracy" - czy nie za dużo tych miejsc pracy???
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
ponad rok temu ocena: 79%  28
nie wystarczy powiedzieć ,że zrealizowalem program wyborczy , trzeba obok zamieścić ten program , byśmy mogli to sprawdzić
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ z.
ponad rok temu ocena: 85%  27
Cyt. :Jesteśmy nastawieni na wspieranie kultury...". To się zobaczy, ale ja nie wierzę.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 28%  26
WIdać że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem i wypisują tutaj swoje wypociny, na zasadzie plujem dla plucia. Mam nadzieję w mądrość mieszkańców i Pan Jerzy Wilk zostanie Prezydentem.
odpowiedz oceń komentarz 8 21
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ abcd
ponad rok temu ocena: 60% 25
dla odmiany niektórzy mają zryte mózgi, płaskie jak szkło co widać powyżej
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 40%  24
Cenzuruje się wypowiedzi?
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 76%  23
Wilk, taki aniołek, prawy likwidator niewidomych i ci niewdzięczni Elblążanie. >Zycie oddałby za kościół, komunię bierze. Brał udział w obalaniu Nowaczyka, bo ten nie do tego kościoła chodził. Chcesz mieć problemów kilka-głosuj na Wilka. Ja nie zagłosuję, bo nie lubię wilków.
odpowiedz oceń komentarz 19 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fa
ponad rok temu ocena: 72%  22
Z dwojga złego stawiam na Wróblewskiego, który w przeciwieństwie do Wilka nie jest średniowiecznym rycerzem z zakutym łbem -- jest człowiekiem otwartym na inne środowiska i projekty. Elbląg będzie rządzony z Elbląga przez elblążan, anie z Torunia i Warszawy. Nie mam zaufania do tych co modlą si pod figurą a diabła mają za skórą - oni nie wybaczają nikomu z wyjątkiem swoich. Dzisiaj gdy Rada Miasta zdominowana jest przez pisowskie kółko różańcowe, pomysły w stylu Kubusia Puchatka bez majtek to będzie pikuś + obciachowa reklama na świat cały. Im się wydaje że z pomocą proboszcza i biskupa da się ograć wszystkich a za swoje świętokradztwo można się u Pana Boga wykupić dając na tacę i Radio Maryja.
odpowiedz oceń komentarz 23 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do @Fa
ponad rok temu ocena: 21% 21
Zapytaj swego wybranca losu, towarzysza Wróblewskiego, czy oddał legitymację partyjną KC PZPR.
oceń komentarz 4 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 39%  20
Tusk kupił Pendolino my tu mawy Wilkolino tyle że krzesła z desek i jedzie na korbę.,....
odpowiedz oceń komentarz 9 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klops
ponad rok temu ocena: 73% 19
Mamy też lewandino taki balon co jeździ przywiązany do starego forda a napędzany jest tym czego matką jest nadzieja
~ Towarzysz Kaszanko
ponad rok temu ocena: 63% 18
Sam, chłopie tym cudem jedziłeś , gdy byłeś młody i teraz narzekasz?
~ Jan
ponad rok temu ocena: 80% 17
Kiedy ten lewy wyjedzie do Gdańska szczekać
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 78% 16
P. Lewandowski, zasiadasz pan w komisji wyborczej, więc przestań choć na chwilę zawracać nam głowy, to nie miejsce na prostackie hasła wyborcze. Przy okazji: gdzie pan kończył podstawówkę?
~ zylc
ponad rok temu ocena: 14%  15
To wcale nie był japoński artysta ,tylko były trener concordii zwolniony przez pelca .
odpowiedz oceń komentarz 1 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kobi
ponad rok temu ocena: 18%  14
Eksperyment to koalicja lewicy i liberalow
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pixel
ponad rok temu ocena: 76%  13
A jak Pan nazwie ataki, które z Pana inspiracji, wyszły w kierunku Grzegorza Nowaczyka i Tomasza Lewandowskiego i ich rodzin? Elblag24 opublikował Pana mail w tej sprawie do redakcji? Teraz Pan zbiera to, co sam zasiał w czasie referendum.
odpowiedz oceń komentarz 19 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 72%  12
Wywiad ten potwierdza, że Jerzy Wilk nie posiada ani wiedzy ani kompetencji do bycia prezydentem Elbląga. Nie można dalej eksperymentować i trzeba wybrać Wróblewskiego na prezydenta naszego Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 23 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 100% Elblążanin
ponad rok temu ocena: 82%  11
A ja w czasie debaty Radia Olsztyn miałem wykupiony bilet na tramwaj...... i jak tu nie jechać !!
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 23%  10
Jerzy Wilk to dobry prezydent, dlatego ja i moja rodzina na niego zaglosujemy
odpowiedz oceń komentarz 7 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kobi
ponad rok temu ocena: 32%  9
Te ataki sa zalosne a takie sa bo nie ma na niego prawdziwych hakow
odpowiedz oceń komentarz 8 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ żenujące wypowiedzi
ponad rok temu ocena: 60%  8
A jaką godzinę miało przysłać Radio Olsztyn.Przecież to oni mają transmisję na żywo i to kandydat winien dostosować się do proponowanej godziny..A tak na marginesie to w tym czasie przyjachał Cymański na pierdoły tramwajowe.i to było ważniejsze.Ośmieszasz się człowieku
odpowiedz oceń komentarz 12 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ john
ponad rok temu ocena: 13% 7
Ja go rozumiem. Miał umówione spotkanie pewnie z dużym wyprzedzeniem a radio jak widać przesłalo ofertę nie do odrzucenia i negocjacji. Zresztą mieli słabą debatę a dziennikarze zadawali pytania z zajęciem nie do wytrzymania...
~ plif
ponad rok temu ocena: 75%  6
Kłamie,w debacie też kłamał.
odpowiedz oceń komentarz 18 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Budzik
ponad rok temu ocena: 69%  5
Zobacz cynizm Wilka: https://www.youtube.com/watch?... Wybierz Wróbla!
odpowiedz oceń komentarz 20 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marian
ponad rok temu ocena: 14% 4
...no faktycznie "Budzik" obudź się!
~ marian
ponad rok temu ocena: 29% 3
...no faktycznie "Budzik" obudź się!
~ Arczibar
ponad rok temu ocena: 27%  2
Bardzo merytoryczny i sprawny polityk. Zrealizował większość punktów z poprzedniego programu wyborczego. Jestem pewien że będzie zmieniał Elbląg przez pełną kadencję a mieszkańcy dadzą mu kredyt zaufania.
odpowiedz oceń komentarz 8 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ skaandal
ponad rok temu ocena: 65%  1
Wilk ty obłudniku - przygotowane odpowiedzi - jesteś za cienki żeby cokolwiek się wypowiedzieć - kłamca
odpowiedz oceń komentarz 26 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.